Praca

Ile zarabia informatyk?

Pinterest LinkedIn Tumblr

O branży IT powstało już wiele mitów i legend. Jednym z tematów, który rozpala dyskusje są zarobki. A konkretnie zarobki informatyka. Problem w tym, że informatyk informatykowi nie równy i w zależności od specjalizacji, stawki mogą się (bardzo) różnić. Ile zarabia informatyk?

Jedno jest pewne. Zarobki informatyków należą do tych wyższych w Polsce i na świecie. Każda firma potrzebuje takiego specjalisty. Rynek ma takie zapotrzebowanie, że znalezienie pracy nawet po studiach czy technikum nie jest problemem.

Trzeba mieć też na uwadze, że termin „informatyk” jest bardzo ogólny. Dla niektórych może być nawet obraźliwy. W świecie IT jest mnóstwo profesji. Temat ich zarobków też będę chciał poruszyć na blogu.

Ile zarabia informatyk „bez specjalności”?

Kto to jest informatyk bez specjalności? Jest to osoba, która:

  • ma pojęcie o systemach informatycznych,
  • biegle obsługuje komputery z różnymi systemami operacyjnymi (Windows, Linux, Mac),
  • potrafi obsługiwać i konfigurować sieci komputerowe (LAN, WAN),
  • obsługa VPN nie stanowi problemu,
  • praca z bazami danych nie jest mu obca.

Jednym słowem jest to osoba, która zarządza i utrzymuje infrastrukturę IT w firmie. W zależności od miejsca pracy jak budżetówka czy prywatna firma zarobki informatyka mieszczą się w przedziale od 3800 do 9000 zł brutto. Oczywistym jest, że w budżetówce zarobi się znacznie mniej. Na pierwszy rzut oka można powiedzieć, że rozrzut jest bardzo duży.

Ostateczna kwota i tak będzie zależała od umiejętności, doświadczenia czy samych negocjacji.

Informatycy zaraz po studiach czy technikum – co z nimi?

Wiele osób myśli, że po technikum czy studiach nie można znaleźć pracy w IT. To duży błąd. W ostatnim czasie coraz trudniej zatrudnić doświadczone informatyka. Wiecie, chodzi o taką osobą, która pierwszego dnia wchodzi w zadania. Dlatego coraz więcej firm zwraca się w stronę tzw. juniorów, których firma nauczy wszystkiego.

Nie ma żadnych przeszkód by osoba zaraz po technikum dostała pracę. Co prawda będzie to raczej ten dolny pułap, ale na początku kariery nikt „żółtodziobowi” nie będzie płacił dużych pieniędzy. Z drugiej strony taka pierwsza praca jest najważniejszym momentem w karierze, bo zdobywasz jakże cenne doświadczenie. Obywasz się z kulturą pracy, widzisz jakiego oprogramowania się używa, itp.

Jako ciekawostkę podam, że w wynikach Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonych przez firmę Sedlak & Sedlak pod koniec 2021 roku, mediana średnich wynagrodzeń w branży „technologie informatyczne” wynosiła 8000 zł.

Od ponad 10 lat jestem zaangażowany w świat elektroniki użytkowej, zdobywając szeroką wiedzę i doświadczenie w testowaniu oraz recenzowaniu najnowszych technologii. Moja kariera obejmuje pracę w wiodących firmach technologicznych, gdzie specjalizowałem się w rozwiązywaniu złożonych problemów technicznych oraz doradzaniu w kwestiach wyboru sprzętu. Na moim blogu publikuję dokładne poradniki oraz recenzje urządzeń takich jak smartfony, routery i słuchawki, oferując czytelnikom rzetelne informacje oparte na wieloletnim doświadczeniu i skrupulatnych testach. Moim celem jest dostarczanie treści, które pomagają w podejmowaniu świadomych decyzji zakupowych oraz pełnym wykorzystaniu możliwości nowoczesnej elektroniki.

Skomentuj