Praca Programowanie

Ile zarabia programista?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Dzisiaj trochę odkrywam karty na temat zarobków programistów. Z drugiej strony nie jest to jakaś tajemna wiedza, bo coraz więcej ogłoszeń (nie tylko IT) zawiera przedział kwotowy jaki przyszły programista może dostać. Zatem, przechodząc do konkretów – ile zarabia programista?

Na samym początku zaznaczę, że przedstawione zarobki są uśrednione i dotyczą umowy o pracę (UoP). To od czego zależą zarobki programisty opiszę pod koniec tego wpisu.

Jak wyglądają zarobki programisty?

Zarobki programistów cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, bo padają duże kwoty. Nic w tym szczególnego. Tutaj rąk do pracy zawsze jest mało. Firmy rosną i potrzebują programistów którzy urealnią ich pomysły, czy nazywają rzeczy bardziej profesjonalnie – wymagania funkcjonalne.

Czytaj także: Jak wygląda praca programisty?

Ile zarabia programista junior (początkujący)?

Programista na stanowisku juniora to osoba, która ma mniej więcej jeden rok doświadczenia komercyjnego. Zazwyczaj potrzebuje dużo uwagi by po jakimś czasie móc kilka rzeczy wykonywać samodzielnie. Wynagrodzenie takiej osoby wynosi średnio:

 • dla programisty JavaScript: od 3 500 zł do 8 000 zł brutto,
 • dla programisty Java: od 3 800 zł do 8 500 zł brutto,
 • dla programisty Python: od 3 500 zł do 7 500 zł brutto.

Juniorzy są w nienajlepszej pozycji na rynku. Ogłoszeń na stanowiska juniorskie jest coraz mniej. Firmy wolą zatrudnić bardziej doświadczone osoby.

Ile zarabia programista mid/regular

W tym przypadku mówimy o osobie, która ma od jednego do pięciu lat komercyjnego doświadczenia. Taki programista jest już bardziej samodzielny i nie potrzebuje tyle uwagi co junior. Widełki na tym stanowisku przedstawiają się następująco:

 • dla programisty JavaScript: od 8 000 zł do 12 000 zł brutto,
 • dla programisty Java: od 8 500 zł do 13 000 zł brutto,
 • dla programisty Python: od 7 500 zł do 12 000 zł brutto.

Ile zarabia programista senior

Gdy mówimy o programiście na stanowisku seniorskim, to mówimy o osobie, która z miejsca wchodzi w projekt. Jest rzucana na głęboką wodę i radzi sobie z tym bardzo dobrze. Rozwiązuje różnego rodzaju problemy. Seniorzy są najbardziej doceniani przez pracodawców za sprawą swojego dużego bagaży doświadczeń. Zarobki programistów seniorów kształtują się mniej więcej tak:

 • dla programisty JavaScript: od 12 000 zł do 20 000 zł brutto,
 • dla programisty Java: od 13 000 zł do 25 000 zł brutto,
 • dla programisty Python: od 12 000 zł do 20 000 zł brutto.

Zarobki programistów w ogłoszeniach a rzeczywistość

Nie bez powodu podałem przedziały zarobków. Dodatkowo podzieliłem na poziomy doświadczenia oraz popularne języki programowania – Java, JavaScript i Python. Prawda jest taka, że dużo ofert o pracę podaje wygórowane przedziały. To taki bait, by zwrócić na siebie uwagę. To jaki będzie ostateczny przelew, to wypadkowa kilku(nastu) rzeczy:

 • poziom trudności projektów,
 • stopień skomplikowania kodu (nikt nie chce grzebać w bardzo starym i nieutrzymywanym kodzie),
 • miasto, województwo a nawet kraj (współpracy)pracy
 • branża, w której działa jego firma.

I najważniejsze – umiejętności negocjacji.

Jeszcze inaczej wyglądają programistów na własnej działalności gospodarczej tzw. B2B. Na B2B mogą oni zarobić jeszcze więcej odpowiednio wybierając formę opodatkowania.

Podsumowując, praca programisty to dobrze płatna i perspektywiczna kariera. „Dyszka” na zdjęciu tytułowym, to specjalnie tak.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj