Do pewnego momentu w historii wymóg posiadania płyt do instalacji programów był łatwy do spełnienia. Jednak teraz coraz mniej laptopów ma napęd płytowy, a w internecie nie zawsze jest jasne, które wersje programów są legalne, a które nie. Skąd ściągnąć program Open Office i jak zainstalować pakiet Windows bez płyt?
Jak legalnie ściągnąć pakiet Office?
Kupno oprogramowania w sklepie to pewność, że oprogramowanie jest legalne. W internecie tak jednak nie jest. Wciąż zdarzają się osoby, które ściągają program Open Office ze strony pirackiej i myślą, że to legalna wersja.
Programy najlepiej ściągać ze strony producenta. Powinna być ona szyfrowana – sprawdzisz to, szukając zielonej kłódki na pasku wyszukiwania. Jeśli masz dobry program antywirusowy, to powinien zareagować, gdy będziesz próbował ściągnąć program Open Office zawierający wirusa czy inne szkodliwe elementy. Zobacz, jak i skąd legalnie ściągnąć Open Office, by uniknąć takich problemów. Czasem oprogramowanie można dostać za darmo przy zakupie laptopa w autoryzowanym sklepie. Alternatywnie, zamiast ściągać pakiet Office, możesz wybrać program Libre Office, którego download jest darmowy. Jeśli nie chcesz pobierać Open Office, możesz nagrać go z obrazu płyty czy pendriva. To samo dotyczy też innych programów.
Obraz płyty lub pendrive
Windows to system, który bardzo trudno zainstalować bez oryginalnej płyty, a jednocześnie większość osób nie wyobraża sobie bez niego pracy na komputerze. Na szczęście istnieją sposoby, by mieć go, nie posiadając napędu CD. Popularnym jest zrobienie tego przy użyciu bootowalnego pendriva. Istnieje kilka wariantów pozwalających przenieść Windows na zewnętrzną pamięć USB. Tu zostanie omówiony najprostszy z nich, który nie wymaga zaawansowanej wiedzy.
Wystarczy ściągnąć ze strony system i jako miejsce docelowe zapisu wybrać właśnie dysk podłączony do komputera za pomocą USB. Później wystarczy go podłączyć do laptopa, na którym chcesz mieć Windows i w BIOS-ie wybrać otwarcie tego właśnie pendriva. Po restarcie komputera powinno uruchomić się okno instalacji Windowsa. Warto pamiętać, że cały system zajmuje dość dużo miejsca, bo kilka gigabajtów. Pendrive powinien więc być pojemny i wyczyszczony z innych plików.
Inne programy i systemy
Podobnie jak w przypadku pakietu Office, istnieje darmowa alternatywa. To system Linux. Aby go zainstalować i wykorzystywać potrzeba jednak trochę głębszej wiedzy. Większość osób jest przyzwyczajona do Windowsa i jego programów, a więc instalacja nowego systemu może wydawać się mniej intuicyjna.
Wiele programów, które kiedyś trzeba było nagrać ze specjalnej płyty, dziś można zwyczajnie ściągnąć z internetu. Niektóre w wersji podstawowej są nawet darmowe, jak Adobe Reader potrzebny do otwierania PDF-ów czy Deamon Tools. Da się też ściągnąć przeglądarkę, choć żeby to zrobić, trzeba już mieć… przeglądarkę. Jeśli więc nie masz na dysku Internet Explorera lub innego programu tego typu, lepiej ściągnij taki plik u kogoś i zapisz go na pendrive.