Po przejściu supertajfunu przez chińską wyspę Hajnan powstała olbrzymie szkody. W efekcie nie ma tam wody i prądu. Ponieważ Chiny dążą do bycia krajem bezgotówkowym, to powstał problem. Bez prądu nie ma smartfonów a co za tym idzie dostępu do pieniędzy.
Przedsiębiorczy obywatele Chin postawili agregat prądotwórczy na targu, aby umożliwić ludziom ładowanie telefonów po tym, jak supertajfun Yagi zakłócił dostawy prądu na tej wyspie. Na platformie Twitter/X dużą popularność zdobywa filmik tłumu ludzi czekających na swoją kolej by podładować telefon.
Downside of cashless society
Hainan, China🇨🇳
After the typhoon, the water and electricity were cut off, Chinese people desperately wanted to charge their phones.
Because all your money is in your mobile phone. Without a mobile phone, you can’t even buy a piece of bread. https://t.co/EfluhEUilv pic.twitter.com/IYEGEnW0Tr— Songpinganq (@songpinganq) September 9, 2024
Użytkownik opisał ten film jako „Wady społeczeństwa bezgotówkowego. Po tajfunie, gdy odcięto wodę i prąd, Chińczycy rozpaczliwie chcieli naładować swoje telefony”. Dalej owy użytkownik wyjaśnił szerszej publiczności, że dążenie Chin do społeczeństwa bezgotówkowego sprawiło, że ludzie nie noszą banknotów. Zamiast tego wszystkie ich pieniądze są w telefonach komórkowych — a wszelkie zakłócenia w dostawie prądu ujawniają ogromne wady tego bezgotówkowego społeczeństwa.
Ponieważ wszystkie twoje pieniądze są w telefonie komórkowym. Bez telefonu komórkowego nie możesz nawet kupić kawałka chleba @Songpinganq
Wiem, że bycie bezgotówkowym jest bardzo wygodne i, może w niektórych przypadkach, bezpieczniejsze. Jednak gdy przychodzi jakiś kryzys czy to w postaci katastrofy metereologicznej czy wojny, to okazuje się, że gotówka jest niezastąpiona. Teraz to widzą mieszkańcy wyspy Hajnan, którzy potrzebują telefonów do kupowania podstawowych rzeczy, takich jak chleb czy woda.
Czytaj także: Dzień w którym zacząłem nosić gotówkę oraz W Austrii bez problemu zapłacisz gotówką
Według The Guardian, niecały rok temu chińskie media państwowe nazywały swój kraj jednym z najlepszych na świecie pod względem transakcji bezgotówkowych. Użycie gotówki spadło do zaledwie 3,7% całkowitej ilości pieniędzy w obiegu, ponieważ większość obywateli korzysta z aplikacji płatniczych takich jak Alipay czy WeChat pay.