Ciekawostki technologiczne

Haker uziemił duński publiczny transport rowerowy w Kopenhadze – Bycykel

Pinterest LinkedIn Tumblr

O prawdziwym pechu może mówić duński odpowiednik naszego Veturilo (publicznego transportu rowerowego) – Bycykel. W dniach 4-5 maja usługa ta nie była dostępna z powodu ataku hakerskiego.

Wg informacji podanych przez Bycykel haker usunął całą bazę danych systemu przez co nikt nie mógł z niego korzystać. W praktyce oznaczało to, że wszystkie 1860 rowery elektryczne nie mogły być wypożyczone.

W wydanym przez Bycykel oświadczeniu na Facebooku osoba odpowiedzialna za atak musiała dobrze znać infrastrukturę systemu (możliwe, że to był któryś z byłych pracowników). Jednocześnie atak został nazwany prymitywnym. W sobotę (5 maja), serwisantom udało się postawić na nogi 200 rowerów po wcześniejszym ich odnalezieniu. Następnie tablet z systemem Android został zresetowany. Dobra wiadomość jest taka, że żadne dane użytkowników nie zostały wykradzione. Firma poprosiła też swoich użytkowników o jak najszybszą zmianę hasła do swojego konta.

Warto w tym miejscu dodać, że teraz w Danii odbywają się Mistrzostwa Świata w Hokeju.

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Z zawodu jestem programistą JavaScript.

Skomentuj