Poradniki

Android: brak polskich znaków w SMS? Tylko proste znaki? Zobacz jak to poprawić

Pinterest LinkedIn Tumblr

Córka w końcu doczekała się swojego telefonu (Android). Bardzo się cieszyła. Szybka wymiana numerów telefonów i wysyłanie SMS-ów się rozpoczęło. Pojawiły się też pierwsze problemy – jak brak polskich znaków. Córkę mocno irytował fakt, że gdy wpisywała wszystko poprawnie, dostawała komunikat pt. „Tylko proste znaki”. Na szczęście można to poprawić.

Android: komunikat o prostych znakach w wiadomości SMS
Android: komunikat o prostych znakach w wiadomości SMS

Po zakupie nowego telefonu z Androidem jest włączonych dużo domyślnych opcji. Jedną z nich są proste znaki w wiadomościach SMS. Gdy zechcemy wysłać taką wiadomość dostanie następujący komunikat:

Aby operator mógł dostarczyć tę wiadomość niektóre znaki zostaną zmienione.

Teraz podam rozwiązanie problemu a na końcu wpisu wyjaśnię dlaczego tak się dzieje. Ta opcja jest domyślne włączona.

Problem dotyczy producentów smartfonów, które używają Androida jako swojego systemy operacyjnego. Będą to m.in. Oppo, Motorola, Samsung.

Naprawiamy polskie znaki w SMS na Android

Aby pozbyć się komunikatu o prostych znakach i tym samym móc wysyłać SMS z polskimi znakami należy postępować wg instrukcji. Opcje testowałem na dwóch telefonach z systemem Android 13 na pokładzie: Motorola moto g73 oraz Oppo Reno8 T.

 1. Wchodzimy do Wiadomości.
 2. Klikamy w ikonkę profilu (znajduje się ona w prawym, górnym rogu ekranu).
 3. Wybieramy Ustawienia aplikacji wiadomości.
 4. Wchodzimy w ustawienia Zaawansowane.
 5. Wyłączamy opcję Używaj prostych znaków (czyli konwersja znaków specjalnych, a takimi są polskie znaki).

Od teraz możemy cieszyć się wysyłaną poprawną polszczyzną w naszych wiadomościach SMS.

Dlaczego polskie znaki są wyłączone w wiadomościach SMS?

Wszystko chodzi o pieniądze jak i ilość znaków. Polskie znaki np. ą, ę, ó, ż, ź, ć, ń z programistycznego puntu widzenia wymagają więcej „pamięci”. Jakby nie patrzeć są to znaki specjalne i muszą być przekonwertowane na więcej „znaków”. A jak więcej znaków, to dłuższy SMS i w efekcie zamiast jeden, wyślemy dwa SMS-y. Można uznać, że polskie znaki to średnio odpowiednik 3-5 liter w jednej wiadomości. Jest to istotne szczególnie gdy mamy telefon na kartę SIM w opcji pre-paid.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

komentarzy 7

 1. A u mnie w tym miejscu, gdzie klikasz ludzika jest puste kółko i zero reakcji. Przeszukałem cały telefon Motorola Edge 40 Neo i nic nie znalazłem. Co teraz?

  • Piotr Cichosz Odpowiedz

   Byłem dzisiaj w jednym elektromarkecie. Aż z ciekawości sprawdziłem tą konkretną moto jak i inne smartfony na Androidzie. Za każdym razem miałem to co na filmie.

   • Dzięki za fatygę. Pomyślałem sobie, że u mnie nie ma tego ludzika w kółeczku, bo blokuję wszystkie możliwe usługi od Google. I faktycznie. Odblokowałem na chwilę, ludzik się pojawił, wprowadziłem zamiany, zablokowałem ponownie i chula:)

    Pozdrawiam

    • Piotr Cichosz Odpowiedz

     O widzisz. Nie wpadłbym na to, że problemem może być blokada usług Google. Będę musiał rozszerzyć wpis o tą informację.

Skomentuj