Poradniki

Android: brak polskich znaków w SMS? Tylko proste znaki? Zobacz jak to poprawić

Pinterest LinkedIn Tumblr

Córka w końcu doczekała się swojego telefonu (Android). Bardzo się cieszyła. Szybka wymiana numerów telefonów i wysyłanie SMS-ów się rozpoczęło. Pojawiły się też pierwsze problemy – jak brak polskich znaków. Córkę mocno irytował fakt, że gdy wpisywała wszystko poprawnie, dostawała komunikat pt. „Tylko proste znaki”. Na szczęście można to poprawić.

Android: komunikat o prostych znakach w wiadomości SMS
Android: komunikat o prostych znakach w wiadomości SMS

Po zakupie nowego telefonu z Androidem jest włączonych dużo domyślnych opcji. Jedną z nich są proste znaki w wiadomościach SMS. Gdy zechcemy wysłać taką wiadomość dostanie następujący komunikat:

Aby operator mógł dostarczyć tę wiadomość niektóre znaki zostaną zmienione.

Teraz podam rozwiązanie problemu a na końcu wpisu wyjaśnię dlaczego tak się dzieje. Ta opcja jest domyślne włączona.

Naprawiamy polskie znaki w SMS na Android

Aby pozbyć się komunikatu o prostych znakach i tym samym móc wysyłać SMS z polskimi znakami należy postępować wg instrukcji. Opcje testowałem na dwóch telefonach z systemem Android 13 na pokładzie: Motorola moto g73 oraz Oppo Reno8 T.

  1. Wchodzimy do Wiadomości.
  2. Klikamy w ikonkę profilu (znajduje się ona w prawym, górnym rogu ekranu).
  3. Wybieramy Ustawienia aplikacji wiadomości.
  4. Wchodzimy w ustawienia Zaawansowane.
  5. Wyłączamy opcję Używaj prostych znaków (czyli konwersja znaków specjalnych, a takimi są polskie znaki).

Od teraz możemy cieszyć się wysyłaną poprawną polszczyzną w naszych wiadomościach SMS.

Dlaczego polskie znaki są wyłączone w wiadomościach SMS?

Wszystko chodzi o pieniądze jak i ilość znaków. Polskie znaki np. ą, ę, ó, ż, ź, ć, ń z programistycznego puntu widzenia wymagają więcej „pamięci”. Jakby nie patrzeć są to znaki specjalne i muszą być przekonwertowane na więcej „znaków”. A jak więcej znaków, to dłuższy SMS i w efekcie zamiast jeden, wyślemy dwa SMS-y. Można uznać, że polskie znaki to średnio odpowiednik 3-5 liter w jednej wiadomości. Jest to istotne szczególnie gdy mamy telefon na kartę SIM w opcji pre-paid.

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Z zawodu jestem programistą JavaScript.

Skomentuj