Poradniki

Jak zarobić kabel sieciowy ethernet czyli popularną skrętkę RJ45?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Zarobienie kabla Ethernet (RJ45) tzw. skrętki może wydawać się skomplikowane, ale w gruncie rzeczy nie ma w tym żadnej filozofii. Wystarczy kilka narzędzi i podstawowa wiedza z Internetu, by samemu zarobić ten kabel.

Potrzebne do tego są: zaciskarka wtyków RJ45, ściągacz izolacji, kabel ethernetowy (tyle ile jest nam potrzebne), 2 wtyczki RJ45 (na zakończenia kabla) oraz tester. Dodam tylko, że jeżeli ta czynność będzie wykonywana pierwszy raz, to lepiej będzie mieć większy zapas kabla oraz więcej końcówek. Może zdarzyć się, że trzeba będzie coś poprawić. Sam dobrze pamietam jak robiłem sieć w bloku i często zdarzały się poprawki.

Wbrew pozorom nie jest to trudna czynność.

Jak zarobić kabel Ethernet?

Należy ściągnąć ok. 2 cm izolacji kabla i poustawiać żyły w jednej z dwóch konfiguracji:

  1. Kategoria AŻyły powinny być ustawione w następującej kolejności: zielono-biały, zielony, pomarańczowo-biały, niebieski, niebiesko-biały, pomarańczowy, brązowo-biały, brązowy.
  2. Kategoria BW tej kategorii obowiązuje następująca kolejność: pomarańczowo-biały, pomarańczowy, zielono-biały, niebieski, niebiesko-biały, zielony, brązowo-biały, brązowy.

Gdy już mamy odpowiednio ustawione żyły, to zostały już tylko dwa kroki.

  1. Wkładamy żyły we wtyczkę RJ45. Trzeba uważać, by przewody nie zmieniły swojego miejsca i były ułożone prosto. Następnie dopychamy żyły do końca wtyczki.
  2. Na końcu należy zacisnąć wtyki w zaciskarce.

Zaciskarki wtyków RJ45

Zaciskarkę do wtyków można dostać już około 50 zł.

Zestaw 4World 25m UTP + zaciskarka +10 sztuk RJ45 Zobacz ceny
Intellinet Zaciskarka Wtyków do RJ45/11/12/22 Zobacz ceny
DIGITUS zaciskarka wtyków RJ45, RJ12, RJ11 Zobacz ceny

Aby mieć pewność, że wszystko jest ok, można podpiąć kabel do testera. Taki tester sprawdza czy wszystkie żyły poprawnie przewodzą sygnał. Jeżeli gdzieś będzie problem, to dioda na testerze nie zaświeci się. A to będzie oznaczało, że np. jakiś kolor się źle wpiął lub może kabel jest uszkodzony. W takim przypadku należy powtórzyć całą czynność.

Na poniższym filmie zostało wyjaśnione działanie testera kabla sieciowego RJ45. Akcja od 2:22.

Testery kabli do złącz RJ45

W przypadku testów, które umożliwią sprawdzenie takich kabli, sprawa jest o wiele tańsza. Koszt takiego urządzenia to wydatek około 30 zł.

LogiLink Tester kabli do złącz RJ11 RJ12 RJ45 Zobacz ceny
Gembird Tester diodowy kabli RJ45, RG-58 Zobacz ceny
INTELLINET Tester okablowania RJ45 Zobacz ceny

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj