Poradniki Smart Home

Jakie inteligentne gniazdko WiFi? Mój ranking TOP 3

Pinterest LinkedIn Tumblr

Z racji tego, że miałem okazję testować kilka inteligentnych gniazdek WiFi, to postanowiłem zebrać wszystko w jednym miejscu i jakoś zestawić. Nie zabraknie gniazdek z funkcją watomierza. Prąd kosztuje coraz więcej dlatego warto pomyśleć nad takim urządzeniem.

Po co nam gniazdko (smart) z WiFi?

Zanim przejdziemy do konkretów, zastanówmy się po co nam takie inteligentne, czyli smart, gniazdko? Przede wszystkim do automatyzacji i oszczędzania prądu.

  1. Automatyzacja. Czyli sterowanie gniazdkiem przez telefon. Możemy ustalać harmonogram w jakim urządzenia zostaną odłączone od prądu (tryb stand-by pobiera prąd) aby nie robić tego samemu. Im więcej pomieszczeń tym bardziej nie chce robić tego samemu.
  2. Oszczędność pieniędzy. Ten punkt wynika z pierwszego. Odłączenie kilku urządzeń od prądu, nawet na kilka godzin w nocy pozwoli zaoszczędzić kilka złotych. Nie będą to zawrotne sumy, ale im większa ilość pomieszczeń (oraz urządzeń), to większe pole do popisu.
  3. Watomierz. Niektórzy mogą chcieć wiedzieć ile prądu zużywają urządzenia. Niektórym osobom dopiero liczby uświadamiają ile zużywają prądu za darmo.

Mój ranking TOP3 inteligentnych gniazdek WiFi

Z racji tego, że testowałem już kilka takich gniazdek na moim blogu, to postanowiłem stworzyć osobisty ranking takich urządzeń. Co prawda jest ich tylko trzy, ale liczę po cichu, że jeszcze jakieś fajne modele wpadną mi w ręce. A tym samym będę mógł aktualizować ten wpis. No to czas odpowiedzieć na tytułowe pytanie: jakie inteligentne gniazdko WiFi jest najlepsze?

1. TP-Link Tapo P110 – inteligentne gniazdko z watomierzem

Gniazdko TP-Link Tapo P110
Gniazdko TP-Link Tapo P110

Pierwsze miejsce zajmuje najnowszy model gniazdka od TP-Linka. Mowa o Tapo P110. Kompaktowe wymiary, minimalistyczny design oraz banalnie prosta instalacja jak i obsługa. Wyposażony jest dodatkowo w watomierz, dzięki czemu można sprawdzić na bieżąco zużycie prądu generowane przez podłączone do niego urządzeń. Gniazdko można zaprogramować w jakich porach ma odcinać zasilanie.

Zarządzanie odbywa się za pomocą dedykowanej aplikacji Tapo, która jest sercem wszystkich inteligentnych urządzeń od TP-Linka. Do tego niska cena, która oscyluje w granicach 60-80 zł.

TP-Link Tapo P110 Porównaj na Ceneo

2. Koogeek Smart Plug – gniazdo ze wsparciem HomeKit

Inteligentne gniazdko WiFi Koogeek Smart Plug
Inteligentne gniazdko WiFi Koogeek Smart Plug

To gniazdko było pierwszym jakie testowałem. Co więcej jako jedyne w tym zestawieniu posiada integrację z HomeKitem od Apple. Do dzisiaj pamiętam ile czasu straciłem na podłączenie tego gniazdka do aplikacji Dom w iOS. Co najmniej 5 razy do tego podchodziłem.

Jeśli chodzi o sam wygląd tego gniazdka, to jest mocno owalny. Nie w moim guście. Gniazdko jest wyposażone w watomierz, więc również można analizować sobie moc zużytego prądu przez urządzenia.

Gdy recenzowałem to gniazdko cztery lata temu, to jego koszt wynosił 170 zł. Dzisiaj, to raptem 80 zł. Jeżeli masz inne urządzenia IoT podpięte do HomeKit, to może to być dobra opcja.

Koogeek Smart Plug P1EU Porównaj na Ceneo

3. TP-Link Tapo P100 – tanie gniazdko WiFi

Gniazdko WiFi TP-Link P100
Gniazdko WiFi TP-Link P100

Kolejne, inteligentne gniazdko WiFi od TP-Linka. Jedyne w zestawieniu, które nie potrafi mierzyć zużytego prądu. Wizualnie i funkcjonalnie to prawie to samo co nowszy model P110. Kompaktowe wymiary, design oraz zarządzanie przez aplikację Tapo. Cenowo też wygląda atrakcyjnie, jak na model z ubiegłego roku – 50 zł.

Gniazdko TP-Link Tapo P100Porównaj na Ceneo
Jeżeli prowadzisz sklep z IoT lub jesteś dystrybutorem tego typu urządzeń, to daj znać. Chętnie potestuję takie gniazdka i rozszerzę mój ranking!

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj