Bezpieczeństwo Poradniki

Logowanie do PKO BP – jak zrobić to bezpiecznie?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Wiesz jak sprawdzić jak poprawnie zalogować się PKO PB? Wiele pisze się o atakach na klientów różnych banków. Niestety dużo takich ataków kończy się utratą środków na koncie. W tym poradniku poznasz kilka prostych kroków na upewnienie się na poprawne i bezpieczne logowanie do banku PKO BP.

Bezpieczne logowanie do PKO BP – zapamiętaj adres serwisu transakcyjnego lub miej go w zakładkach!

Często jest tak, że atakujący przysyłają wiadomości e-mail, które wykorzystują grafiki banku. Głównie są to logotypy. W tych wiadomościach najczęściej są linki do zalogowania się do banku by wykonać jakąś czynność (zazwyczaj niezwłocznie). Banki nigdy nie wysyłają takich korespondencji! Po kliknięciu w taki link zostanie przekierowany na identyczną stronę logowania pod względem wizualnym. To co ją wyróżnia to adres serwisu transakcyjnego.

Czytaj także: Ile wie o swoich klientach PKO BP? Dane z ostatniej prezentacji Strategii PKO Banku Polskiego

  1. Logowanie do PKO BP jest pod adresem ipko.pl (specjalnie nie linkuję).
  2. Możesz też wejść na stronę logowania bezpośrednio ze strony pkobp.pl i klikająć w link „Zaloguj się”.
  3. Idealnie jest zapamiętać ten adres lub mieć go w ulubionych zakładkach.
  4. Zwróć też uwagę czy strona logowania jest oznaczona przez przeglądarkę kłódką. Adres rozpoczyna się od „https://”. Oznacza to bezpieczne i szyfrowane połączenie. Jeżeli klikniesz w tą kłódkę, to dodatkowo będzie można sprawdzić na kogo jest wystawiony certyfikat SSL. W tym przypadku będzie to bank.

Nie wiem czy wiecie, ale PKO BP ma całkiem nieźle obmyślany proces logowania.

Standardowym podejściem jest posiadanie formularza z loginem i hasłem na jednej stronie. PKO BP rozbił ten proces na dwie strony.

Zobacz też: Apple Pay już w PKO PB!

PKO BP logowanie: czas na podanie loginu i hasła

Skoro już wiesz, że jesteś na poprawnej stronie, to czas by zalogować się.

  1. Wpisujemy swój ośmiocyfrowy numer klienta lub indywidualny login.
  2. Na następnej stronie możemy wpisać hasło. Należy też zwrócić szczególną uwagę na obrazek, który pokazuje aktualną datę logowania (co do sekundy!). Ten obrazek z datą został wybrany przez Ciebie!

I to w sumie wszystko. Zaledwie kilka kroków by upewnić się, że bezpiecznie logujemy się do serwisu transakcyjnego bank PKO BP.

A może logowanie przez do PKO BP za pomocą aplikacji IKO?

Bezpieczniejszym rozwiązaniem do logowania się do PKO jest właśnie aplikacja na telefony IKO. Po skonfigurowaniu jej na swoim telefonie, sam proces logowania sprowadza się do podania PIN-u. W przypadku telefonów Apple można to zrobić na przykład za pomocą Touch ID.

Muszę przyznać, że sam do banku loguję się niemalże tylko ze swojego telefonu. Dzisiaj można tutaj zrobić prawie wszystko.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj