Njusy

Nie próbujcie tego w domu – czyli jak (nie)naprawiać smartfonów

Pinterest LinkedIn Tumblr

HMD, producent telefonów Nokia, przedstawia kilka śmieszno-strasznych filmików z domowych prób naprawy smartfonów, które może znaleźć na portalu TikTok. W rolach głównych występują: pasta do zębów, cytryny, ryż, proszek do pieczenia i… taśma klejąca (która w tym zestawie wygląda zdecydowanie najbardziej rozsądnie).

21 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Naprawy, z tej okazji zespół HMD postanowił bliżej przyjrzeć się sposobom naprawy telefonów, które można znaleźć w internecie, a które mogą skończyć się tylko w jeden sposób – totalną porażką. Gosia Gornicz, kierownik projektu HMD, ma dla wszystkich krótką radę: – Nie róbcie tego w domu! Lepiej skorzystać z naszego, smartfona Nokia G42 5G, który można w łatwy sposób naprawić w domu, dzięki zestawowi naprawczemu iFixit – mówi Gornicz.

W zamieszczonych na TikToku filmikach można zobaczyć najbardziej absurdalne próby przywrócenia telefonu do sprawności. Jeden ze śmiałków, próbował tego dokonać używając… pasty do zębów. – Muszę to podpowiedzieć mojemu dentyście – żartował po obejrzeniu filmu kierownik ds. technicznych HMD, Andrea Faruffini.

Pasta do zębów jest bohaterem więcej niż jednej naprawy. Kiedy starszy projektant, Vince Duf, obejrzał kolejny film, w którym tym razem paście towarzyszył proszek do pieczenia, stwierdził krótko.

To wygląda trochę jak film ASMR dla telefonów.

Uszkodzenia smartfonów są rzeczą normalną. Większości z nas zdarzyło się upuścić smartfon, a potem używając go, patrzeć na pajęczynę pęknięć zdobiącą ekran. Pokusa naprawy w domu, zwłaszcza patrząc na koszta, zawsze była duża, ale często przerastała nasze możliwości.

Nokia G42 5G i funkcja QuickFix

Dlatego Nokia G42 5G jest wyposażona w funkcję QuickFix, dzięki czemu można w łatwy sposób wymienić pęknięte ekrany, uszkodzone porty ładowania i stare baterie. We współpracy z iFixit, Nokia G42 5G może być naprawiana za pomocą instrukcji naprawy, która przeprowadzi nas krok po kroku przez cały proces. Części? Wszystkie z nich można dostać w przystępnej cenie.

Smartfon jest obecnie dostępny w kolorach: So Purple, So Pink i So Grey. Nokia G42 5G obsługuje łączność 5G, dzięki czemu można płynnie robić zdjęcia, udostępniać treści i robić zakupy online, nie martwiąc się o płynność działań. Dodatkowo, tylna obudowa została wykonana w 65% z materiałów pochodzących z recyklingu.

A możliwość naprawy smartfona to nie tylko oszczędność pieniędzy. To też działanie proekologiczne. Szacuje się, że około 6,4 miliarda ludzi na świecie używa smartfonów, gdyby zmienić sposób, w jaki to robimy – począwszy od czasu ładowania, przez recykling i naprawę – moglibyśmy w dużym stopniu ograniczyć negatywny wpływ na środowisko.

Wystarczyłoby proste zobowiązanie, by używać jednego telefonu przez trzy lata zamiast kupować nowe modele, a każdy z nas zaoszczędziłby około 160 kg dwutlenku węgla – to tyle, ile produkujemy jadąc z Londynu do Frankfurtu.

Można też sprawdzić stan swojego urządzenia za pomocą aplikacji MyDevice, która zapewnia dostęp do prostej diagnostyki stanu baterii, przestrzeni dyskowej, temperatury i wykorzystania danych.

Nokia G42 5G w kolorach So Pink, So Grey, So Purple jest dostępna w Polsce w konfiguracji pamięci 6/128GB w cenie 1199

Zestawy do montażu w domu i części zamienne do telefonu Nokia G42 5G są dostępne w na stronie iFixit.com

Od ponad 10 lat jestem zaangażowany w świat elektroniki użytkowej, zdobywając szeroką wiedzę i doświadczenie w testowaniu oraz recenzowaniu najnowszych technologii. Moja kariera obejmuje pracę w wiodących firmach technologicznych, gdzie specjalizowałem się w rozwiązywaniu złożonych problemów technicznych oraz doradzaniu w kwestiach wyboru sprzętu. Na moim blogu publikuję dokładne poradniki oraz recenzje urządzeń takich jak smartfony, routery i słuchawki, oferując czytelnikom rzetelne informacje oparte na wieloletnim doświadczeniu i skrupulatnych testach. Moim celem jest dostarczanie treści, które pomagają w podejmowaniu świadomych decyzji zakupowych oraz pełnym wykorzystaniu możliwości nowoczesnej elektroniki.

Skomentuj