Recenzje Smart Home

Recenzja żarówki Tapo L530E – tej ze zmiennym kolorem

Pinterest LinkedIn Tumblr

Urządzenia smart powoli wchodzą do naszych domów. Można powiedzieć, że smart (IoT) żarówki stają się powoli naturalnym wyposażeniem naszych mieszkań i domów. Dzisiaj mam dla was taką żarówkę od TP-Linka – Tapo L530E. Żarówkę, której można zmienić kolor światła.

Zanim przejdziemy do samej recenzji i wrażeń z użytkowania tej żarówki, to poznajmy najważniejsze dane techniczne urządzenia.

Dane techniczne Tapo L530E

Moc na wejściu 220 – 240 V, 50/60 Hz, 73 mA
Moc światła 806 lumenów
Pobór mocy 8,7 W
Temperatura barwowa 2500 K ~ 6500 K
Kąt świecenia 220 stopni
Kontrola jasności Tak
Trzonek E27
Czas działania 15000 godz.
Protokół Wi-Fi IEEE 802.11b/g/n
Częstotliwość Wi-Fi Sieć Wi-Fi 2,4 GHz
Częstotliwość Wi-Fi Sieć Wi-Fi 2,4 GHz

Pierwsze wrażenia

Muszę przyznać, że jeśli miałbym porównać Tapo L530E z podobną żarówką, ale od firmy Koogeek, to muszę przyznać, że znacznie lżejsza. Co jest dobrą wiadomością. Jeśli chodzi o samą instalację i konfigurację urządzenia to była bezproblemowa. Wkręcamy żarówkę, a parowanie z naszą siecią WiFi odbywa się przez dedykowaną aplikację Tapo. To właśnie ona będzie nas prowadziła i tłumaczyła co trzeba zrobić by poprawnie „zainstalować” Tapo L530E.

Tapo L530E - informacje ogólne o urządzenia i aktualizacja firmware'u
Tapo L530E – informacje ogólne o urządzenia i aktualizacja firmware’u

Zarządzanie Tapo L530E jest bardzo intuicyjne. Sama aplikacja Tapo wizualnie prezentuje się bardzo dobrze.

Funkcje Tapo L530E w aplikacji Tapo

Tapo L530E - ustawienia motywów
Tapo L530E – ustawienia motywów oraz statystyki użytkowania żarówki (po lewej)

To co pierwsze rzuca się w oczy, to motywy – „Przyjęcie” oraz „Relaks”. Obie funkcje działają podobnie. Żarówka emituje zmienne, kolorowe światło. W trybie imprezowym, kolory zmieniają się szybciej.

Tapo L530E - motyw impreza
Tapo L530E – motyw impreza

W trybie relaksacyjnym kolory przechodzą jeden w drugi, wolniej. W domyślnych ustawieniach, te kolory zmieniają się co dwie sekundy. Wg mnie to trochę za szybko. Na szczęście każdy motyw możemy dostosować pod siebie – czas trwania oraz kolory. Szkoda tylko, że czas trwania jednego koloru to maksymalnie 3 sekundy.

Tapo L530E - ustawienia harmonogramu oraz minutnika
Tapo L530E – ustawienia harmonogramu oraz minutnika

Harmonogram. Ustawienie trybu pracy, czyli nic innego jak ma wyglądać nasza pobudka i zasypianie. Przedziały czasowe, wschód i zachód słońca (synchronizacja z lokalnym czasem), barwa oraz jasność światła.

Minutnik. Czyli po jakim czasie żarówka zaświeci lub zgaśnie. Ta funkcja na pewno może przydać się rodziców podczas usypiania dzieciaków.

Poza domem. Tutaj z kolei możemy symulować włączanie i wyłączanie światła podczas naszej nieobecności. Nie muszę chyba dodawać by to miało większy sens, to trzeba posiadać kilka takich żarówek.

Na pierwszym ekranie znajdziemy też garść statystyk z podziałem na okresy (dzisiaj, ostatnie 7 i 30 dni). W każdej rubryce znajdziemy informacje o czasie działania żarówki, zużytej i zaoszczędzonej energii.

Mamy też możliwość ręcznego włączania i wyłączania żarówki oraz ustawiania jej koloru o odpowiedniej sile.

Podsumowanie

Dodatkowo żarówką można sterować za pomocą asystenta Google i Alexy. Szkoda, że nie ma integracji z Apple’owym ekosystemem (ale pewnie cena byłaby odpowiednio większa). Za ile można kupić Tapo L530E? Za niecałe 60 zł. To uczciwa cena za tą żarówkę. Bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Dodatkowo żarówka została objęta trzyletnią gwarancją producenta.

Sprawdź
najlepsze ceny Tapo L530E

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj