Karty pamięci Poradniki

Rodzaje kart SD, czyli oznaczenia na kartach pamięci – co oznaczają?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Wybór karty pamięci nie jest prostym zadaniem – różnorodność nośników sprawia, że wiele osób nie ma pojęcia, jaki wariant sprawdzi się najlepiej. Bez karty pamięci raczej nie skorzystasz z wszystkich możliwości takich urządzeń, jak np. aparat, kamera, wideorejestrator. Wynika to z faktu, że wbudowana pamięć jest zwykle niewystarczająca. Poniżej przedstawiam podstawowe rodzaje oraz formaty kart pamięci. A jest w czym wybierać…

Dla ułatwienia sporządziłem prosty spis treści, który ułatwi poruszanie się po poradniku opisującymi rodzaje i podstawowe informacje o kartach pamięci SD.

Na zdjęciu tytułowym widnieje karta pamięci SDXC, która ma następujące oznaczenia: V30, C10, U3. Po lekturze tego poradnika będziesz wstanie szybko rozszyfrować owe oznaczenia.

Karty pamięci renomowanych marek

Niejedna osoba zastanawia się, czy warto inwestować w kartę pamięci renomowanej marki. Na pierwszy rzut oka nie ma żadnej różnicy. Należy jednak podkreślić, że karty znanych i cenionych producentów produkowane są w zgodzie z restrykcyjnymi normami oraz standardami. Rygorystyczna kontrola jakości bezpośrednio przekłada się na żywotność oraz niezawodność produktu. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia przedwczesnej awarii.

Warto wspomnieć, że w niektórych przypadkach możliwe jest odzyskanie danych z uszkodzonych nośników pamięci, jednak w zdecydowanej większości przypadków jest to kompletnie nieopłacalne. Ciekawym jest, że karty o jakości premium mogą być objęte nawet 10-letnim okresem gwarancyjnym.

Rodzaje kart pamięci

Karty pamięci wykorzystywane w urządzeniach można podzielić na kilka podstawowych rodzajów:

  • Karty pamięci SD (Secure Digital) – standard ten powstał w 2000 roku. Stosowany jest tutaj system plików FAT. Pierwsze egzemplarze mogły posiadać maksymalną pojemność 2 GB.
  • Karty pamięci SDHC (Secure Digital High Capacity) – pod tą nazwą można znaleźć karty o pojemności maksymalnej 32 GB, które bazują na systemie FAT32.
  • Karty pamięci SDXC (Secure Digital Extended Capacity) – opierają swoje działanie na systemie exFAT, a ich pojemność może sięgać nawet 2 TB. Sporym plusem jest fakt, że najnowsze czytniki poradzą sobie z obsługą starszych kart, jednak nie działa to w drugą stronę. Oznacza to, że czytnik kart z systemem FAT nie jest kompatybilny z exFAT.
  • Karty pamięci SDUC Express – ich pojemność może sięgać nawet 128 TB. Kolejną zaletą jest błyskawiczny transfer danych. Opisywany format nie jest jeszcze dostępny na rynku.

Klasy kart pamięci SD

Faktem jest, że karty pamięci SD są najbardziej uniwersalne. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób się je klasyfikuje. Ułatwi to odczytywanie oznaczeń znajdujących się na opakowaniu.

1. Pojemność kart

Karty pamięci można podzielić na cztery klasy pojemności, czyli:

  • SD – do 2 GB,
  • SDHC – od 2 GB do 32 GB,
  • SDXC – od 32 GB do 2 TB,
  • SDUC – do 128 TB (jeszcze niedostępne).

Jak już wspomniano, karty SDUC nie są jeszcze dostępne w sprzedaży. Standard SDHC rekomendowany jest przede wszystkim osobom posiadającym dużą ilość materiałów wideo. Wyższa pojemność wiąże się z wyższą ceną zakupu. Są one również polecane w przypadku matrycy o bardzo wysokiej rozdzielczości.

Karta Lexar SDXC - UHS-II, U3, Class 10
Karta Lexar SDXC – UHS-II, U3, Class 10

2. Klasy prędkości magistrali

Klasa prędkości magistrali oznacza prędkość zapisu danych. Trzeba wiedzieć, że oznaczenie nośnika nie oznacza gwarantowanej wartości. Jest to maksymalna prędkość przesyłu, która zwykle jest niższa.

  • UHS-I – do 104 MB/s
  • UHS-II – do 312 MB/s
  • UHS-III – do 624 MB/s (jeszcze niedostępne).

W przypadku aparatów z szybkim trybem seryjnym polecana jest klasa UHS-II, która zapewnia wysoką przepustowość. Dzięki temu w ciągu krótkiej chwili można przygotować sprzęt do wykonania kolejnej serii. Przeciętny użytkownik nie wymaga tak wysokiej prędkości, a więc standard USH-I jest całkowicie wystarczający.

3. Klasa prędkości UHS

To gwarantowana (minimalna) prędkość zapisu danych. Zbyt wolno działająca karta pamięci znacząco utrudnia codzienne użytkowanie. Właśnie dlatego niższy standard nie jest już polecany.

  • U1 – gwarantowany zapis 10 MB/s
  • U3 – gwarantowany zapis 30 MB/s

Najlepszym wyborem jest klasa prędkości U3. Wartość 30MB/s jest minimalną, jednak nie oznacza to, że transfer nie będzie o wiele szybszy.

4. Klasa prędkości (Class 2, 4, 6, 10)

Klasa prędkości karty oznaczona literką C również oznacza prędkość zapisu danych. Dotyczy ona przede wszystkim produktów o niskich możliwościach, które w dzisiejszych czasach są coraz rzadziej spotykane.

  • C2 – gwarantowany zapis 2 MB/s
  • C4 – gwarantowany zapis 4 MB/s
  • C6 – gwarantowany zapis 6 MB/s
  • C10 – gwarantowany zapis 10 MB/s

Klasy C2, C4 oraz C6 warto sobie odpuścić, ponieważ tak niska prędkość transferu negatywnie wpływa na wydajność sprzętu. Wyłącznie standard C10 jest wart uwagi, jednak nie jest to opcja dla tych, którzy oczekują efektywnej pracy.

5. Klasa prędkości zapisu video

Omawiany parametr ma największe znaczenie dla profesjonalnych kamerzystów oraz osób zajmujących się kręceniem wysokojakościowych materiałów video.

  • V6 – 48 Mb/s
  • V10 – 80 Mb/s
  • V30 – 240 Mb/s
  • V60 – 480 Mb/s
  • V90 – 720 Mb/s

Użytkownik o średnich wymaganiach nagrywający głównie w jakości HD będzie zadowolony z karty o klasie V6 oraz V10. W przypadku treści o standardzie 4K należy postawić na klasę V30 lub wyższą.

6. Maksymalna prędkość odczytu karty pamięci

Parametr ten wpływa na tempo zgrywania materiałów z karty. Ponadto, decyduje on o czasie potrzebny na wczytanie plików w urządzeniu (w celu przejrzenia wykonanych filmów lub zdjęć). Nie jest to wartość gwarantowana, lecz maksymalna.

  • UDMA 1 – 25 MB/s
  • UDMA 2 – 33,3 MB/s
  • UDMA 3 – 44,4 MB/s
  • UDMA 4 – 66,7 MB/s
  • UDMA 5 – 100 MB/s
  • UDMA 6 – 133 MB/s
  • UDMA 7 – 167 MB/s

Karty pamięci z oznaczeniem A1

Kart pamięci z oznaczeniem A1 jest relatywnie niewiele. Są one wybierane przede wszystkim przez bardzo wymagających użytkowników. Wspomniane oznaczenie informuje o liczbie obsługiwanych operacji wejścia oraz wyjścia. Symbol A1 oznacza, że wartość tego parametru nie może być mniejsza niż 500. To najlepsza opcja w przypadku zaawansowanych smartfonów.

Mam nadzieję, że dzięki niniejszemu poradnikowi, rozszyfrowanie oznaczeń na kartach SD nie będzie już stanowiło problemu. Teraz wybór odpowiedniej karty dla swojego urządzenia będzie jeszcze prostszy.

Poradniki związane z wyborem kart pamięci do poszczególnych urządzeń:

Od ponad 10 lat jestem zaangażowany w świat elektroniki użytkowej, zdobywając szeroką wiedzę i doświadczenie w testowaniu oraz recenzowaniu najnowszych technologii. Moja kariera obejmuje pracę w wiodących firmach technologicznych, gdzie specjalizowałem się w rozwiązywaniu złożonych problemów technicznych oraz doradzaniu w kwestiach wyboru sprzętu. Na moim blogu publikuję dokładne poradniki oraz recenzje urządzeń takich jak smartfony, routery i słuchawki, oferując czytelnikom rzetelne informacje oparte na wieloletnim doświadczeniu i skrupulatnych testach. Moim celem jest dostarczanie treści, które pomagają w podejmowaniu świadomych decyzji zakupowych oraz pełnym wykorzystaniu możliwości nowoczesnej elektroniki.

1 komentarz

Skomentuj