Chyba na dobre pożegnaliśmy już mysze komputerowe z nieporęcznym kablem – właśnie jesteśmy świadkami odchodzenia do muzeum techniki słuchawek podłączanych do urządzeń przewodem. Słuchawki bezprzewodowe – których wybór fachowo w tym artykule doradzimy – już niedługo będą nazywane po prostu „słuchawkami”, ponieważ wszystko, co „przewodowe” zwyczajnie zniknie z rynku.
Słuchawki bezprzewodowe dla profesjonalistów
Czego oczekuje prawdziwy meloman lub osoba zawodowo pracująca z dźwiękiem od urządzenia, które ten dźwięk będzie transmitować? Oczywiście możliwie najlepszego i najwierniejszego oddania wrażeń akustycznych. Modele słuchawek bezprzewodowych (dokanałowych i nausznych) z górnej półki to nie tylko doskonała izolacja od otoczenia i staranność wykonania.
Profesjonalne słuchawki bezprzewodowe posiadają systemy, które w czasie rzeczywistym obniżają poziom szumu, emitują częstotliwości z bardzo szerokiego zakresu, niekiedy mają zainstalowane własne karty dźwiękowe. I choć wśród najlepszych modeli możemy liczyć na funkcje specjalne i dodatkowe oprogramowanie, to ostatecznym kryterium jest jakość dźwięku. Sprawdzimy ją odczytując dokładne parametry techniczne (wartości jakie przyjmują fizyczne parametry dźwięku).
Zobacz też: Jakie słuchawki do pracy zdalnej i do biura wybrać?
Dobre słuchawki bezprzewodowe na każdą kieszeń
Nawet jeśli nasz budżet jest ograniczony, nadal dysponujemy olbrzymim polem wyboru dobrych słuchawek bezprzewodowych. W modelach o cenach standardowych powinniśmy sprawdzać jakość wykonania (także materiały użyte do budowy słuchawki, membrany, itd.). Najlepsze słuchawki bezprzewodowe posiadają olbrzymi zasięg łączności, ale 10 m w sytuacji zwykłej wystarcza. Im wyższa półka cenowa, tym bateria zwykle wydajniejsza, a więc konieczność ładowania rzadsza. Dla dobrych słuchawek nausznych do wykorzystania domowego można zadowolić się jednak kilkoma godzinami pracy. Słuch jest zmysłem niejednakowo ostrym i wykształconym u poszczególnych ludzi, zatem dobre modele ze średniego przedziału cenowego okażą się równie dokładnie odtwarzające dźwięk jak te profesjonalne, choć oczywiście szkolone ucho melomana i znawcy zawsze wychwyci różnice.
Recenzje słuchawek bezprzewodowych, które mogą być pomocne:
Więc jakie słuchawki bezprzewodowe wybrać?
Na koniec jeszcze kilka porad ogólnych.
- Słuchawki przed zakupem trzeba wypróbować, przymierzyć – muszą dobrze „leżeć”, po prostu być ergonomiczne.
- Zainteresujmy się też sprawą tworzyw, z jakich nasze słuchawki bezprzewodowe są zbudowane, gdyż materiały mają duży wpływ na przewodzenie dźwięku.
- Zapytajmy się też sprzedawcy o funkcje niestandardowe, dołączone oprogramowanie i akcesoria – niektóre modele słuchawek wyróżniają się pod tym względem.