Poradniki

Jaki power bank wybrać i kupić?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Dzisiaj odpowiem na pytanie jaki power bank wybrać i kupić. Czy tego chcecie czy nie, ale power banki będą (jeśli już nie są) naszym dodatkowym wyposażeniem w naszym plecaku czy torebce. Wszystko przez zasobożerne urządzenia codziennego użytku (głównie telefony). Po prostu coraz więcej możemy zrobić na naszych urządzeniach.

Jaki power bank wybrać?

W tym poradniku postaram się odpowiedzieć na niemal wszystkie, najważniejsze pytania związane z wyborem i kupnem power banku. Power bank nie jest skomplikowanym urządzeniem, ale warto wiedzieć o nim kilka ciekawych rzeczy, które ułatwią wybór.

Dzięki power bankowi będziesz mógł korzystać ze swojego telefonu na pełnych obrotach. Nie będziesz potrzebować kompromisów w postaci wyłączonego WiFi (ewentualnie 3G/LTE), bluetooth czy przyciemnionego ekranu. Będziesz mógł nawet grać w grę!

Jaki power bank wybrać? Najważniejsza jest pojemność

Jednym z najważniejszych parametrów dla power banku jest jego pojemność. Wiadomo, że im większy tym lepiej, bo więcej razy można naładować urządzenie do pełna. Kierowałem się zasadą, że power bank powinien mieć pojemność 2-3 razy większą od urządzenia lub urządzeń, które chcę naładować.

Ktoś zaraz spyta dlaczego akurat 2-3 razy? Odpowiedź jest dosyć prosta. Nie wiadomo co nas może spotkać w trasie – to raz. A dwa, należy mieć na uwadze, że power bank, jak każdy inny akumulator jest narażony na utratę mocy. Ten ubytek może sięgać nawet 20%. Więc gdy kupimy urządzenie mające 3 razy większą pojemność niż np. telefon, to możemy być pewni, że uda się naładować urządzenie dwa razy.

Im większa pojemność power banku, tym dłuższy czas jego ładowania!

W myśl tej zasady:

 • Jeżeli masz Samsunga Galaxy S8 (bateria 3000 mAh) to powinieneś mieć power bank o pojemności ok. ok. 9000 mAh.
 • Dla Huawei P10 (3200 mAh) potrzebny będzie power bank o pojemności 9600 mAh.
 • Z kolei dla Samsung Galaxy J5 (2600 mAh) trzeba będzie wybrać power bank o pojemności ok. 7800 mAh
 • Zaś dla iPhone 7 (1960 mAh) wybierzemy power bank z pojemnością ok. 5880 mAh.

Jak widać, rozstrzał jest dość spory i wszystko zależeć będzie od urządzenia jakie będziemy chcieli naładować, a to będzie miało przełożenie na ostateczną cenę.

Miej też na uwadze, że większa pojemność power banku oznacza jego większy rozmiar a co za tym idzie i wagę.

Szybkie ładowanie przez power bank

Jak pewnie wiesz, są pewne sztuczki by szybciej naładować telefon. Opisałem to w specjalnym wpisie pt. jak szybciej naładować telefon. Szybciej naładować telefon można też przez power bank dzięki specjalnemu portowi USB.

Dwa porty USB – różna moc ładowania

Szybkość ładowania danego urządzenia (np. telefon czy opaska fit) zależy od natężenia prądu wyjściowego, oraz od mocy portów. Natężenie prądu wyjściowego jest mierzone w amperach.

Większość tych urządzeń ma dwa, wyjściowe porty USB. Jeden z nich dostarcza prąd ze zwiększonym natężeniem zbliżonym do tego co otrzymujemy korzystając klasycznej ładowarki i gniazdka. Taki port zazwyczaj jest specjalnie oznaczony (np. 2A).

Więc jeżeli wiesz, że będą takie sytuacje w których będzie potrzeba szybkiego naładowania telefonu, to ten jeden, mocniejszy port będzie robił różnicę.

Dodatki w power bankach

Można spotkać się power bankami, które są wyposażone w różnego rodzaju dodatki. Są to m.in. dodatkowe kable oraz porty dzięki którym można podpiąć kolejne urządzenia do ładowania. Często producenci dodają opcję latarki, która można się nam kiedyś przydać.

Jaki power bank kupić?

Wszystko zależy od urządzenia lub urządzeń jakie będą ładowane. Jeżeli będzie ładowane tylko jedno urządzenie, to wystarczy trzymać się zasady o której wspomniałem wyżej – czyli power bank powinien starczyć na 2-3 pełne ładowania urządzenia. Jeżeli będą ładowane więcej niż jedno urządzenie np. telefon i tablet, to trzeba będzie się wyposażyć w power bank o większej pojemności lub nawet w kilka sztuk.

Osobiście posiadam power bank TP-LINK TL-PB10400 za którego zapłaciłem 99 zł. Ma dwa wyjścia USB, latarkę oraz diody sygnalizujące poziom naładowania. Ze względu na jego pojemność, trochę waży, ale sprawdza się świetnie w dłuższych wyjazdach (czyli tam gdzie mam plecak). Kilka razy uratował mi życie (głównie w podróżach pociągiem) i mogłem korzystać z telefonu na pełnych obrotach.

Poniżej prezentuję kilka moich propozycji power banków w trzech kategoriach cenowych – do 50, 100 i do 200 zł.

Jaki power banki do 50 zł

Aktualizacja: Ponieważ ten tekst powstał kilka lat temu, więc produkty mocno się zdezaktualizowały. Mamy rok 2021 i w tej cenie można już kupić znacznie lepsze i większe power banki! Dlatego stworzyłem poradnik: Jaki power bank do 50 zł. Ranking.

 • Platinet 2000 mAh (micro USB, 1 x USB 2.0, waga 65 g) – cena ok. 25 zł
 • Puro 4000 mAh (micro USB, 2 x USB 2.0, waga 122 g) – ok. 50 zł
 • Platinet Leather 5200 mAh (micro USB, 1 x USB 2.0, waga 172 g) – cena ok. 50 zł

Jaki power bank do 100 zł

 • Samsung Power Bank 8400 mAh (micro USB, 1 x USB 2.0, waga 210 g) – cena ok. 90 zł
 • ADATA Power Bank AA10050 10050 mAh (2 x USB 2.0, waga 220 g) – cena ok. 90 zł
 • TP-Link TL-PB10400 10400 mAh (micro USB, 2 x USB 2.0, waga 241 g) – cena ok. 100 zł
 • Huawei Powerbank AP007 13000 mAh (micro USB, 2 x USB 2.0, waga 339 g) – cena ok. 100 zł

Jaki power bank do 200 zł

 • Samsung Power Bank 5100 mAh (opcja szybkiego ładowania, micro USB, 2 x USB 2.0, waga 157 g) – cena ok. 150 zł
 • PQI Power 10000 mAh QC 3.0 Rapid Charge (micro USB, 1 x USB 3.0, USB-C, waga 338 g) – cena ok. 200 zł
 • Xiaomi Power Bank 20000 mAh (opcja szybkiego ładowania, micro USB, 2 x USB 2.0, waga 338 g) – cena ok. 190 zł
 • Tronsmart Presto PBT10 QC3.0 10000 mAh (micro USB, 2 x USB, waga 209 g) – cena 139 zł

Jaki power bank kupić? A może ten najtańszy?

Nie wchodziłbym w to. Tani power bank oznaczać będzie:

 • słabe wykonanie;
 • tanie ogniwa, które szybko stracą swoją moc i przydatność;
 • większe ryzyko zwarć podczas przepięć lub przeładowań, a to może skończyć się w najgorszym wypadku uszkodzeniem urządzenia jakie ładujemy.

Jeżeli coś pozostało bez odpowiedzi, to zadawajcie pytania w komentarzach. Na bieżąco będę odpowiadał i aktualizował wpis.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj