Laptopy Poradniki

Jak dbać o baterię w laptopie?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Kupując nowy laptop, cieszymy się jego mobilnością, gdyż bateria wytrzymuje bez ładowania nawet kilka godzin. Problem pojawia się z czasem, kiedy nasz sprzęt wymaga coraz częstszego podłączania do prądu. Wiesz jak dbać o baterię w laptopie by służyła Ci bardzo długo? W wyjątkowych sytuacjach z biegiem czasu nasz laptop przestaje być sprzętem mobilnym, stając się wyłącznie stacjonarnym cały czas podłączonym do prądu.

Jak dbać o baterię w laptopie? Czyli co zrobić, aby bateria w laptopie służyła nam przez długi czas?

Starzenie się jest naturalnym procesem, który dotyka każdy sprzęt, lecz można go zdecydowanie spowolnić. Jeżeli chcesz, aby bateria w Twoim laptopie działała bez zarzutu możliwie jak najdłużej, poznaj odpowiedzi na poniższe pytania, na podstawie których został przygotowany mój praktyczny poradnik.

 1. Czy doprowadzasz do sytuacji, kiedy Twój laptop rozładowuje się do końca?
 2. Czy korzystasz z funkcji uśpienia komputera?
 3. W jaki sposób dbasz o oszczędzanie energii w laptopie?
 4. Czy uważasz, że są urządzenia, które powinno się odłączać od laptopa?
 5. Jak radzisz sobie z problemem przegrzewającego się komputera?

Ładowanie baterii gdy ta się całkowicie rozładuje to już mit i powtarzana nieprawda.

Jeszcze kilka lat temu w wielu urządzeniach popularne było tzw. formatowanie baterii polegające na jej całkowitym rozładowaniu a następie pełnym naładowaniu. Współczesny sprzęt nie wymaga tego rodzaju zabiegów, a nawet nie są one zalecane ze względu na swoje negatywne oddziaływanie.

Eksperci nie ustalili jeszcze idealnego momentu, w którym należy podłączyć ładowarkę, choć w przypadku baterii litowo-jonowych szacuje się, że powinno to nastąpić, kiedy jej zużycie mieści się w przedziale od 50% do 80%.

Włączaj tryb uśpienia tylko wtedy, gdy jest on niezbędny. W innych przypadkach wyłączaj laptopa.

Jednym ze sposób wydłużenia żywotności baterii jest korzystanie ze stanu uśpienia tylko wtedy, kiedy jest on rzeczywiście niezbędny. Wynika to głównie z faktu, ze w tym trybie komputer również zużywa energię, choć w zdecydowanie mniejszym zakresie. Nie zmienia to jednak faktu, że pozostawienie komputera w stanie uśpienia na całą noc nie wpływa pozytywnie na żywotność baterii. Jeżeli więc wiemy, że przez kilka godzin nie będziemy korzystać z laptopa, najlepszym rozwiązaniem jest wyłączenie go.

Tak zwane usypianie laptopa ma sens gdy np. przemieszczamy się z jednego miejsca w drugie lub w pracy mamy jakieś spotkanie z innymi pracownikami.

Zadbaj o niewielkie zużycie energii na co dzień

W jaki sposób możemy zmniejszyć na zredukowanie ilości zużywanej energii przez laptop podczas codziennej pracy? Wystarczy zadbać o kilka współczynników.

Po pierwsze jasność ekranu — w jasnym świetle dziennym nie ma potrzeby, aby ekran wykorzystywał maksymalną jasność.

Po drugie moduł Bluetooth powinien być włączany tylko wtedy, kiedy jest nam potrzebny.

Usunięcie zbędnych programów, wyłączenie tych niepotrzebnie działających w tle czy podświetlenia klawiatury, kiedy nie korzystamy z niego również w znacznym stopniu, poprawi żywotność baterii.

Jak dbać o baterię w laptopie – nie podłączaj urządzeń z których nie korzystasz w danej chwili

Stan baterii w naszym laptopie zdecydowanie poprawi się, kiedy na stałe będą podłączone do niego tylko niezbędne urządzenia. Dyski zewnętrzne, wentylatory czy nowoczesne odkurzacze do klawiatury nie wymagają ciągłego podłączenia do komputera. Niektóre urządzenia jak na przykład modem WiFi wyposażone są w dwa źródła zasilania — przez podłączenia do laptopa lub po prostu przez gniazdko do prądu. Jeżeli chcemy odciążyć baterię naszego komputera, warto zdecydować się na drugą opcję.

Dbając o prawidłową temperaturę procesora jednocześnie dbasz o baterię

Dbanie o prawidłową temperaturę laptopa pozytywnie wpływa na żywotność baterii. O właściwe
chłodzenie komputera możemy zadbać choćby przez regularne czyszczenie wentylatorów.

Możemy wykonać je, używając profesjonalnych kosmetyków biurowych lub sprężonego powietrza, które dodatkowo usunie kurz z kratki wentylacyjnej.

W jednym z moich MacBooków dwa razy spaliłem GPU poprzez zbytnie obciążanie i brak odpowiedniej konserwacji ¯\_(ツ)_/¯. Nie popełniajcie mojego błędu. To, że była to wada fabryczna to inna sprawa, ale gdybym dbał o takie szczegóły mógłbym wydłużyć jego żywotność. Dobrze też czasami wymienić taśmę termoizolacyjną.

Aby wydłużyć żywot baterii w laptopie można użyć specjalnych akcesoriów

Żywotność baterii możemy wydłużyć także w profesjonalny sposób, korzystając z licznych dodatkowych urządzeń. Do grupy tej należy na przykład zewnętrza bateria do laptopa z USB. Rozwiązanie to pozwala na podłączenie dodatkowej baterii, aby uniknąć rozładowania głównej znajdującej się w naszym urządzeniu (czyli taki powerbank).

Urządzenie to jest uniwersalne oraz pozwala na ładowanie również innych przenośnych akcesoriów.

Ciekawą propozycją są również wentylatory chłodzące także zasilane na USB. Gadżet ten ma dwojakie zastosowanie. Po pierwsze chłodzi komputer, po drugie jego użytkownika. Niewielkie rozmiary pozwalają na zabranie go ze sobą wszędzie, zapewniając komfortowe użytkowanie bez względu na panującą temperaturę. Często wybieranym urządzeniem jest również podstawka chłodząca spód laptopa.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

komentarze 2

 1. „Włączaj tryb uśpienia tylko wtedy, gdy jest on niezbędny” – w moim przypadku to zostawiam w uśpieniu nawet na kilka dni, ponieważ szybciej startuje windows nawet o kilkadziesiąt sekund.

  • Ależ po wyjściu ze stanu uśpienia system nie startuje – on cały czas „jest wystartowany”.
   Poza tym „kilka dni” w stanie uśpienia wydaje mi się średnio wiarygodnie, chyba że korzystasz z uśpienia hybrydowego lub mylisz uśpienie z hibernacją.

Skomentuj