Poradniki

Jaki powerbank solarny? Ranking 2022

Pinterest LinkedIn Tumblr

O powerbankach solarnych zrobiło się głośno za sprawą wojny jaka ma miejsce na Ukrainie. Okazuje się, że dla wielu uchodźców to produkt bardzo potrzebny. Powstaje zatem kilka pytań. Jaki powerbank solarny kupić? Czy warto? A jeśli tak, to jaki? Postaram się na te pytania odpowiedzieć.

tl;dr;
  • W tym wpisie dowiesz się przede wszystkim czy warto kupić solarny powerbank.
  • Dowiesz się jak działa oraz ile czasu trzeba go ładować.
  • Poruszę temat przydatności „solarów” dla uciekających przed wojną Ukraińców.
  • Odpowiem na pytanie jak długo trzeba ładować powerbank na słońcu.
  • Na samym końcu przedstawię listę polecanych przeze mnie powerbanków solarnych w formie rankingu.

Na łamach bloga powstało już kilka tekstów na temat powerbanków. Opisywałem te zwykłe, jak i te do 50 zł.

Czytaj także: Jaki powerbank do 50 zł?

W ostatnim czasie zrobiło się o tego typu powerbankach głośno. Wszystko za sprawą uchodźców z Ukrainy, którzy znajdują schronienie w naszym kraju. Wiele organizacji pozarządowych ogłasza zbiórki darów dla osób i jedną z potrzeb są właśnie solarne powerbanki.

Czy różnią się powerbanki solarne od tych zwykłych i jak działa solarny powerbank?

Jest jedna rzecz, która wyróżnia powerbanki solarne od tych tradycyjnych. Mianowicie powerbanki solarne (jak sama nazwa wskazuje) są wyposażone w małe panele słoneczne, które zamieniają promieniowanie słoneczne w prąd. Oznacza to, że takie urządzenie można ładować będąc podczas spaceru. Jedyny wymóg jaki musi być spełniony, to słoneczna pogoda. Prąd wygenerowany w taki sposób jest wystarczający by naładować taki powerbank. To w jak szybko zostanie naładowany zależy od pojemności powerbanku oraz warunków atmosferycznych.

Praktyka pozuje, że tego typu powerbanki ładują się do pełna bardzo powoli. Naładowanie 10-20% baterii zajmie nawet 6 godzin. W przypadku powerbanka o pojemności 10000 mAh oznacza to, że naładujemy 1000-2000 mAh. A to oznacza, że będziemy mogli naładować niecały raz telefon do pełna.

Czytaj również: Jaki powerbank do iPhone?

Oczywiście nie jest też tak, że powerbanki solarne ładuje się tylko słońcem. Są one wyposażone też w złącza dzięki, który podłączyć go do stały prąd i naładujesz go do pełna w „tradycyjny” sposób.

Nie będę opisywał tutaj jakie porty wyjściowe powinny mieć takie powerbanki. Tego typu informacje opisywałem już wielokrotnie w podobnych wpisach. Nadmienię tylko, że minimum dwa porty to podstawa. Optymalna pojemność to 8000-12000 mAh.

Jaki powerbank solarny? Ranking 2022

Przechodzimy teraz już do konkretów. Nie wspominałem o tym wcześniej, ale czekałem na odpowiednie miejsce. Jeżeli dotarłeś do tej sekcji, to znaczy, że rozważasz zakup solarnego powerbanka. Musisz liczyć się z tym, że zakup tego typu urządzenia nie jest tanie. Ceny zaczynają się od prawie 100 zł do prawie 700 zł.

# Powerbank solarny – ranking 2022
1. Powerbank Sunen 12000 mAh Z Panelem Solarnym (S12000G) Pokaż aktualne ceny
2. Powerbank Sunen 12000 mAh Z Panelem Solarnym (S12000Y) Pokaż aktualne ceny
3. Powerbank Sunen 6000 mAh Z Panelem Solarnym (S6000G) Pokaż aktualne ceny
4. Solarny Powerbank Xtorm Powerbank Rugged 10000 mAh XR101 + mata solarna 21W XAP275U Pokaż aktualne ceny
5. Solarny Powerbank PowerNeed 8000 mAh Czarny (ES8000B) Pokaż aktualne ceny
6. Powerbank Forever Solarna Pb-016 5000mAh
Najtańszy powerbank solarny w rankingu
Pokaż aktualne ceny

Częste pytania

Jak ładować solarny powerbank?

Solarne powerbanki, jak sama nazwa wskazuje, można ładować za pomocą słońca. Wymagane jest tylko, a może nawet aż, bezchmurne niebo. Oczywiście można też ładować to urządzenie w tradycyjny sposób – prądem stałym (z gniazdka).

Jak długo ładuje się solarny powerbank?

Wszystko zależy od pojemności naszego solarnego powerbanku i warunków pogodowych. Zakładając najkorzystniejsze warunki może to trwał nawet kilka dni. Przyjmuje się średnio, że naładowanie 10-20% pojemności może zajmować nawet 6 godzin.

Czy powerbank solarny będzie przydatny uchodźcom z Ukrainy?

Wg mnie – nie. Pomimo największych chęci nie warto darować tego typu urządzenia – raz, że drogie, a dwa – długo się ładują. W cenie jednego takiego „solara” lepiej kupić zwykłe powerbanki. Oczywiście ktoś powie, że taki powerbank można położyć w samochodzie, pociągu przy szybie i będzie się ładował. Oczywyście, że tak – o ile przez to okno będzie wpadało słońce.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj