Poradniki

Jaki internet na wsi?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Tak się składa, że kilka miesięcy temu musiałem odpowiedzieć sobie na takie pytanie. Jaki internet na wsi (w miarę szybki) założyć bym był w stanie sprawdzić maila, wysłać kawałek kodu na githuba czy obejrzeć film na YouTubie.

Okazało się, że odpowiedź nie jest taka prosta, bo nie chciałem też dużo w to inwestować. Dodatkowo pech chciał, że na wsi gdzie chciałem „postawić” infrastrukturę, jest położony światłowód, ale nie ma planów jego zagospodarowania. Jeszcze inna sprawa jest taka, że owa miejscowość jest trochę czarnym punktem na mapie w którym kończą się zasięgi nadajników GSM. W efekcie nawet rozmowa telefoniczna jest niewyraźna, tracę sygnał i ciężko jest się do mnie dodzwonić.

Internet na wsi to w większości przypadków problem z infrastrukturą jak i zasięgiem. Przez to nie zawsze jest on stabilny.

Zanim przejdę do mojego przypadku postaram się odpowiedzieć na kilka pytań, które mogą pojawić się u Ciebie gdy będziesz zastanawiać się na internetem na wsi.

Jaki internet na wsi – czy szybki internet na wsi jest realny?

Jest. To czy internet będzie szybki u Ciebie na wsi zależeć będzie od infrastruktury. Jeżeli operator sieci komórkowej ma blisko anteny, to będziesz łapał lepszy zasięg a leszy zasięg oznacza lepsze, szybsze połączenie. Jeżeli wieś znajduje się blisko miasta lub istniejącej już infrastruktury, to jest szansa, że będzie szybki internet po kablu.

Dlatego musisz sprawdzić wszystkie możliwości i dowiedzieć się co jest na wsi lub w okolicy dostępne.

W moim przypadku nie było szans na internet kablowy …

Dlatego swoje poszukiwania ograniczyłem właśnie internetu mobilnego. Czyli karta SIM z pakietem internetu wpinana do laptopa przez modem USB. Jednak w moim przypadku było to za mało. Internet nie był najszybszy. Nawet przełożenie karty SIM do telefonu nic nie dawało. Mój telefon pokazywał na zmianę 3G z E.

Wzmocnij sygnał internetu dzięki małej antenie zewnętrznej do modemu!

I ta mała antena zmieniła wszystko.Wspomaga pracę naszego sprzętu i rozwiązuje problem słabego zasięgu. Najpopularniejsze anteny to takie które pracują w technologi 4G (LTE), 3G i 2G z modemami, routerami HUAWEI, ZTE i wszystkimi innymi ze złączem antenowym CRC9 (TS5). Takie anteny zewnętrzne kosztują w do 30 zł, a uwierzcie mi – poprawiają sygnał znacząco.

Oczywiście są większe i znacznie droższe anteny. Wszystko zależy od tego do czego ten internet będzie potrzebny. Do domowego użytku ta tańsza powinna spełnić swoje zadanie.

Jak będę w najbliższym czasie na wsi, gdzie mam antenę, to zrobię kilka screenów z tym jak to wygląda w praktyce (zasięg). Mam nadzieję, że tym tekstem trochę rozjaśniłem temat. W razie pytań – piszcie komentarze.

Jaki internet na wsi – zestawienie prędkości z anteną zewnętrzną do modemu i bez

Wykres speed test dla internetu na wsi z zewnętrzną anteną do modemu LTE i bez anteny
Wykres speed test dla internetu na wsi z zewnętrzną anteną do modemu LTE i bez anteny

Tak jak obiecałem, przedstawiam wykres prędkości internetu jaki został wykonany przez speed test. Najwyższy spike na wykresie był wykonany z podłączoną zewnętrzną anteną do modemu LTE. Po prawej stronie podobny speed test został wykonany bez antenki. Różnica jest nieporównywalna.

Podsumowując – jaki internet na wsi wybrać?

Wszystko zależy od miejscowości w której się znajdujesz. To że dany operator komórkowy oferuje super szybkie prędkości internetu (np. LTE) nie oznacza, że u Ciebie tak będzie. Więc wybór nie będzie taki prosty. Najlepszym rozwiązaniem jest wzięcie modemu lub karty SIM na testy, co dzisiaj nie jest problemem dla danego operatora.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj