Poradniki Wearables

Smartwatch a smartband – czym się różnią?

Pinterest LinkedIn Tumblr

W dbaniu o nasze zdrowie i kondycje co raz częściej pomagają nam urządzenia mobilne. Jednak nie każda aktywność fizyczna pozwala nam na bezproblemowe używanie telefonu. O wiele wygodniejszym i poręczniejszym rozwiązaniem są inteligentne zegarki lub opaski, mierzące naszą aktywność fizyczną zarówno podczas treningów jak i codziennych czynności. Poniżej przedstawiamy krótki opis wspomnianych urządzeń, który pozwoli porównać oferowane przez nie możliwości i dobrać takie które sprosta naszym oczekiwaniom.

Zegarek o rozszerzonych możliwościach

Oppo Watch LTE 46 mm - podgląd treningu pływackiego
Oppo Watch LTE 46 mm – podgląd treningu pływackiego

Smartwatch lub inaczej inteligentny zegarek jest urządzeniem dającym dostęp do możliwości smartfona bez konieczności wyjmowania go z kieszeni lub torebki, a zastosowane w nim czujniki pomogą monitorować i zapisywać pomiary podczas aktywności fizycznych i treningów.

Smartwatch swoją formą przypomina najczęściej klasyczne zegarki o okrągłej lub prostokątnej kopercie dzięki temu na co dzień może pełnić również rolę biżuterii podkreślając stylizację użytkownika. Szeroki wybór modeli pozwoli dopasować urządzenie do preferencji właściciela, większe modele doskonale sprawdzą dla mężczyzn, natomiast specjalnie dla kobiet przygotowano modele o bardziej kompaktowych rozmiarach.

Niezależnie od rozmiaru i stylu urządzenia, oferują one wiele funkcji pomocnych zarówno na co dzień jak i podczas różnego rodzaju aktywności fizycznych. Po za podstawowym monitorowaniem postępów treningu, pokonanego dystansu czy spalonych kalorii, zastosowane czujniki mogą zbierać informacje o ilości powtórzeń danego ćwiczenia, tętna czy natlenienia krwi ćwiczącego, a za pomocą wbudowanego GPS określić jego lokalizację, prędkość przemieszczania się czy charakterystykę terenu.

Czytaj także:

Dodatkowo inteligentne zegarki posiadają szereg funkcji niezwiązanych z wykonywaniem treningów, takich jak przekazywanie powiadomień z telefonu z niekiedy możliwością odpowiedzi na nie, wyświetlanie mapy, sterowanie niektórymi funkcjami telefonu czy korzystaniem z głosowego wyszukiwania informacji w internecie. Mnogość funkcji zależy od klasy urządzenia i związanej z nią ceną jaką należy za nie zapłacić.

Czym jest smartband?

Smartband Xiaomi Mi Band 5
Smartband Xiaomi Mi Band 5

Inteligentna opaska, nazywana smartbandem to proste urządzenie służące do zbierania danych o naszej aktywności treningowej. Jego kompaktowe rozmiary i mała waga sprawiają, że nie będzie przeszkadzał podczas wykonywania ćwiczeń. Składają się z elastycznego paska wykonanego z tworzywa sztucznego, oraz niewielkich rozmiarów podłużnego wyświetlacza pokazującego podstawowe informacje.

W przeciwieństwie do smartwatchy, opaski posiadają ograniczone możliwości, a do głównych funkcji należą mierzenie przebytego dystansu i liczby kroków, pomiar tętna oraz przekazywanie podstawowych powiadomień z telefonu. Niewielkie możliwości oraz mały ekran niosą ze sobą zaletę, która dla wielu użytkowników będzie decydująca podczas wyboru urządzenia, a mianowicie czas pracy na baterii. Zależnie od intensywności użytkowania, opaski na jednym ładowaniu potrafią wytrzymać od kilkunastu do nawet dwudziestu kilku dni.

Dzięki temu, oraz dużo niższej cenie względem smartwatchy, inteligentne opaski idealnie sprawdzą się dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z monitorowaniem aktywności fizycznych.

Czytaj także:

Które urządzenie wybrać?

Przed wyborem odpowiedniego urządzenia należy wziąć pod uwagę jakich funkcji naprawę potrzebujemy, a na jakie ustępstwa możemy się zgodzić.

Cena – jest kluczowym aspektem na jaki powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu. Najnowszy smartband znanego producenta, oferujący spore możliwości to wydatek rzędu 150-250 złotych, natomiast kwota ta to dopiero początek podczas wyboru smartwatcha. Ich ceny, zależnie od możliwości zaczynają się na 200-300 PLN natomiast, zaawansowane modele z wyższej półki to wydatek powyżej 1500 PLN.

Rozmiar i konstrukcja urządzenia- inteligentne opaski posiadają lżejszą i bardziej kompaktową konstrukcję względem smartwachy, jednak zazwyczaj oferowane są w uniwersalnym rozmiarze. Producenci inteligentnych zegarków proponują urządzenia o mniejszych wymiarach, przeznaczone dla kobiet i większe dla mężczyzn, jednak w obu przypadkach urządzenia przewyższają rozmiarem inteligentne opaski. Zaletą natomiast jest ilość kształtów i pasków pozwalająca dopasować zegarek do indywidualnego stylu.

Czas pracy na baterii – w tej kategorii ogromną przewagę mają opaski, które na jednym ładowaniu potrafią wytrzymać nawet powyżej 3 tygodni, gdzie w przypadku zegarków czas ten rzadko przekracza 7 dni, a zazwyczaj waha się między 2 a 4. Spowodowane jest to, w przypadku smartwatchy, zastosowaniem większego wyświetlacza oraz większej ilości czujników pomiarowych.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

komentarze 2

  1. Sam korzystam z opaski a nie z zegarka, jest to dla mnie wystarczające. Ale czasem zastanawiam się nad rozmawianiem przez smartwatcha na ile to jest komfortowe i praktyczne?

Skomentuj