Recenzje Wearables Zdrowie

Nokia (Withings) Steel HR – recenzja zegarka hybrydowego

Pinterest LinkedIn Tumblr

Z czym kojarzą się Wam smart zegarki? Moja pierwsza myśl to codzienne ładowanie bez względu na ilość bajerów. Nokia (Withings) Steel HR to zegarek hybrydowy dzięki czemu ładowanie to najmniejszy problem. Zapraszam do recenzji i opinii tego zegarka.

Nokia Steel HR czy Withings Steel HR?

W tym miejscu miało być wytłumaczenie dlaczego Nokia sprzedaje inteligentne zegarki i inne urządzenia monitorujące zdrowie (jak na przykład inteligentną matę analizującą sen). Może dziwnie to zabrzmi, ale po dwóch latach od przejęcia francuskiej firmy Withings przez Nokię w 2016 firma ta znowu trafiła w ręce francuzów.

To tak w ramach ciekawostki :). Z racji tego, że na moim zegarku widnieje napis „Nokia” to będzie to Nokia Steel HR.


Opisywany przeze mnie zegarek, jest bogatszą wersją Steel’a, bo jest wyposażony w czujnik rytmu serca.

Nokia Steel HR – pierwsze wrażenia

Nie ukrywam, że ten zegarek hybrydowy zrobił na mnie duże wrażenie pod względem wizualnym. Z daleka wygląda jak klasyczny zegarek. Sprawia wrażenie bardzo eleganckiego i minimalnego. Do tego bardzo dobre zdjęcia produktowe  przykuły moją uwagę. Do tego stopnia, że zapragnąłem go mieć.

Na żywo już nie jest tak kolorowo. Nie jestem pewny czy to efekt małej tarczy (36 mm) czy samej konstrukcji. Zauroczenie pęka gdy spojrzymy na zegarek z boku. Urządzenie jest grube – 13 mm.

Choć urządzenie jest dość grube (przynajmniej w porównaniu do klasycznych czasomierzy), ma bowiem , to dobrze maskuje wymiary za pomocą zwężających się krawędzi koperty. Na nadgarstku wygląda bardzo zgrabnie, choć nie pogardziłbym jeszcze większym i masywniejszym wariantem.

Co potrafi Steel HR?

Całkiem sporo.

Pomiar tętna

Przede wszystkim mierzy tętno (jak wskazuje jego nazwa). Jest to flagowy element zegarka. Pomiar odbywa się non-stop – podczas normalnego użytkowania jak i w trybie sportowym. Różnica pomiędzy odczytem w jednym a drugim trybie jest taka, że podczas aktywności fizycznej tętno jest sprawdzane częściej.

Tryb sportowy oraz śledzenie treningów

Zegarek bez problemu wykrywa aktywność fizyczną. Czy to grasz w kosza, pływasz a nawet jak bawisz się z dzieciakami. Śledzenie aktywności fizycznej możesz też aktywować poprzez dłuższe przytrzymanie przycisku funkcyjnego na zegarku. W moim przypadku zawsze się dobrze sprawdzało i nie było problemów z aktywowaniem czy wykrywaniem że pływam (gdy na przykład zapomniałem aktywować trybu sportowego). Zegarek jest wodoszczelny do 5 ATM, można więc z nim pływać.

Pamiętam sytuację gdy zegarek wykrył (może trochę na wyrost) zabawę z dziećmi. Ten wysiłek fizyczny został wrzucony do kategorii „Others”. Pewnie dlatego, że było dużo biegania i machania rękami.

Mierzenie kroków i przebytego dystansu

Każdy zegarek smart ma tą funkcję. Nawet nowsze telefonu to potrafią. W sumie nic nadzwyczajnego. Nie wiem czy ta funkcja działa poprawnie, ale jednego dnia zegarek wykrył, że przebiegłem maraton.

Health Mate pokazuje zdobyte nagrody (achievements) za przebyty dystans. Gwiazdka oznacza, że minimum (10 tys. kroków zostało osiągnięte).
Health Mate pokazuje zdobyte nagrody (achievements) za przebyty dystans. Gwiazdka oznacza, że minimum (10 tys. kroków zostało osiągnięte).

Nie wiem jak to się stało, że ten achievement został odblokowany w aplikacji Health Mate (o niej w dalszej części recenzji). Możliwe, że był to jednorazowy błąd np. spowodowany, że tego dnia prowadziłem samochodów? Podobna sytuacja już się nie przytrafiła. A może ten sukces został policzony jako całkowity dystans od momentu pierwszego założenia zegarka na rękę?

Porównywałem ilość kroków z zegarka oraz z iPhone 8 i wartości są podobne. Na przykład jednego dnia kiedy wykręciłem ponad 10 tys. kroków Steel HR policzył ich 13674 zaś iPhone 13502.

Informacja o spalonych kalorii

Muszę przyznać, że nie zaprzątałem sobie głowy tą funkcjonalnością. Teoretycznie zegarek pokazuje ilość spalonych kalorii. Czyli dzienne zapotrzebowanie kaloryczne (tj. 2000 kalorii) plus to co się spaliło podczas aktywności fizycznej.

Steel HR potrafi też analizować sen

I robi to automatycznie. Nie musisz nic ustawiać w zegarku czy też aplikacji. Analiza snu odbywa się na podstawie aktywności – a właściwie jej braku. Zebrane dane o jakości snu można podejrzeć w aplikacji Heath Mate. Początkowo do pomiarów podchodziłem z dużą dozą ostrożności. Po kilku testach okazało się, że pomiary zaczynają zgadzać się z rzeczywistością.

Tak prezentuje się Health Mate ze szczegółami snu. Statystyki o średnim czasie snu, czy sen był mocny lub płytki
Tak prezentuje się Health Mate ze szczegółami snu. Statystyki o średnim czasie snu, czy sen był mocny lub płytki

Jak na inteligentny zegarek przystało, Steel HR wyświetli różnego rodzaju powiadomienia z aplikacji takich jak Facebook, Messenger, Slack czy inne

Początkowo zegarek pokazywał tylko podstawowe powiadomienia z systemowych aplikacji telefonu jak Wiadomości (SMS), telefon (kto dzwoni) oraz informacje o zbliżających się wydarzeniach z kalendarza. Na stronie producenta była informacja, że firma pracuje nad opcją pokazywania powiadomień z innych aplikacji. Za jakiś czas bardzo miło się zaskoczyłem, bo wyszła większa aktualizacja systemu operacyjnego zegarka i rzeczywiście powiadomienia z innych aplikacji dostępne. Oczywiście wszystko działa jak należy.

Nokia Steel HR – 36 mm lub 40 mm

Rozmiar tarczy w obu wariantach jest taki sam. Różnica polega na szerszym bezelu z dodatkowymi indeksami minutowymi. Wydaje mi się, że moja testowa wersja – 36 mm – jest trochę za mała.

Nokia Steel HR – duży wybór kolorów i akcesoria

Zegarki Nokia Steel występują też z trzema rodzajami paska: skórzanym, silikonowym i plecionym. Paski silikonowe są dostępne w kolorach niebieskim i czerwonym. Skórzany jest w kolorze czerwonym. Zaś pleciony jest dostępny jako wersja limitowana, która też ma swoje specjalne kolory pasków a nawet i samej tarczy. Oczywiście jest też możliwość dokupienia sobie zupełnie innego paska w oficjalnym sklepie.

Długi czas działania na jednej baterii to jego największa zaleta. Nawet do 25 dni!

I właśnie dlatego bardzo polubiłem Steel HR. Za jego bardzo długie działanie na jednym ładowaniu. Przy normalnym użytkowaniu zegarka bez problemu można zbliżyć się tych reklamowanych 25 dni. Raz osiągnąłem wynik 30 dni. To jest niewątpliwy plus tego zegarka – bateria jest bardzo dobra.

Nokia Steel HR – cena

W oficjalnym sklepie Nokii ten zegarek kosztuje 180 euro (~800 zł). Swój egzemplarz kupiłem zdecydowanie taniej, bo zdecydowałem się na używkę. Zapłaciłem za niego około 200 zł (licytacja na Allegro). Pamiętajcie tylko, że ten zegarek to część całego ekosystemu IOT od Nokii (Withings).

Czy warto kupować hybrydowy zegarek Nokia (Withings) Steel HR?

Jest to bardzo dobra alternatywa dla Apple Watch. Jego największą zaletą jest czas działania na jednym ładowaniu (bez dwóch zdań). Steel HR powinien być brany pod uwagę za każdym razem gdy ktoś będzie szukał inteligentnego zegarka. Dodatkowym atutem jest klasyczny wygląd.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

1 komentarz

  1. Dociekliwy____ Odpowiedz

    Bardzo fajna recenzja. Nie sądziłem, że steel HR może tak pozytywnie zaskoczyć. Będę musiał się porozglądać za nim na Allegro!

Skomentuj