Google Recenzje Wearables

Recenzja Oppo Watch LTE eSIM

Pinterest LinkedIn Tumblr

W ostatnim czasie miałem okazję testować kolejny produkt od Oppo. Tym razem był to smartwatch Oppo Watch 46 mm ze wsparciem LTE i eSIM. Jest to pierwszy tego rodzaju zegarek jaki testowałem na łamach bloga.

W pierwszej kolejność przedstawię najważniejsze parametry techniczne.

Najważniejsze dane techniczne

Procesor Qualcomm® Snapdragon Wear™ 3100 & Ambiq Micro Apollo3 Wireless SoC
System operacyjny WearOS by Google™
Pojemność 1GB+8GB
Wi-Fi 2,4 GHz
Wymiary 46 × 39 × 11,35 mm (12,96 mm z czujnikiem tętna)
Waga Około 40g (bez paska)
Przekątna wyświetlacza 1.91″
Rozdzielczość ekranu 402 × 476
Bateria 430 mAh (typowa wartość) / 416 mAh (wartość znamionowa)
Czas pracy baterii ok. 30 godzin
do 21 dni (tryb oszczędzania)
NFC Jest
Wodoodporność 5 ATM

Pierwsze wrażenia

Wygląd

46 mm, to całkiem sporo jeśli chodzi o wymiary. Jeżeli doliczymy do tego grubość tego smartwatcha (część hardware potrzebna do robienia pomiarów), to mamy całkiem duży sprzęcik. Gdy pierwszy raz założyłem go na nadgarstek, to czuć było jego ciężar. Potem ręka się do niego przyzwyczaiła.

Oppo Watch LTE 46 mm - czujniki
Oppo Watch LTE 46 mm – czujniki

Pod spodem tego zegarka znajdziemy aparaturę odpowiedzialną za badanie tętna. Znajdziemy też tutaj dwa małe przyciski, które pozwolą odpiąć paski po każdej stronie. Na lewej krawędzi jest umiejscowiony głośnik, po prawej mamy dwa funkcyjne przyciski.

Ekran

Ekran, który ma prawie przekątną 2 cale (1.91″) bardzo dobrze reaguje na dotyk. Wszystko jest bardzo wyraźne. Wykres z pomiarem tętna jest bardzo wyraźny, widać osie z zakresami pomiarów. Zakrzywione krawędzie dzięki którym przewijanie ekranów / kart jest przyjemniejsze. No i szkło jest całkiem wytrzymałe. Zdarzyło mi się kilka razy, przypadkowo (serio) zahaczyć o różnego rodzaju przedmioty i nie było rys!

Zapięcie paska wytrzymałe

Pasek ma system zapięcia taki sam jak Oppo Band oraz jak Xiaomi Mi Band. Pomino znacznie większych rozmiarów „bolec” bardzo mocno trzyma. Na basenie miałem sytuację podczas pływania, że pasek trzymał się tylko na tym bolcu. Byłem pewien, że pod wpływem w miarę mocnych uderzeń w taflę wody i oporu smartwatch zaraz się odepnie. Na szczęście się nie odpiął.

Podgląd powiadomień (SMS, e-maile…)

Ze względu na rozmiar ekranu Oppo Watch przeglądanie a nawet czytanie nowych wiadomości jest bardzo przyjemne. Tekst jest wyraźny i scollowanie do dalszej części tekstu nie sprawia żadnych problemów.

Bateria starcza na niecałe dwa dni…

Producent napisał prawie prawdę, że wytrzymuje 36 godzin (zabieg marketingowy – hehe). Czyli półtora dnia. W normalnym trybie używania realne zużycie baterii oscyluje około dwóch dni. Gdy pojemność baterii dojdzie do 20% jest informacja o tym i można przejść w tryb oszczędny, który ogranicza niektóre funkcje (również te wybierane w samym zegarku). Mój osobisty rekord to dwa i pół dnia na jednym ładowaniu. Można próbować walczyć o wydłużenie czasu wyłączając Bluetooth czy WiFi, ale to bez sensu – nie będzie powiadomień. A nie po to kupuje się taki smartwatch by nie korzystać z jego podstawowych funkcji.

Oppo Watch LTE 46 mm - podgląd snu
Oppo Watch LTE 46 mm – podgląd snu

Z drugiej strony bateria szybko się ładuje. Potrzebny jest kwadrans by naładować baterię do 45%.

Posiadanie powerbanku pod ręką nie będzie złym pomysłem.

Mierzenie aktywności sportowych

Oppo Watch LTE 46 mm - aktywności sportowe
Oppo Watch LTE 46 mm – aktywności sportowe

Jeśli chodzi o codzienną aktywność i liczenie kroków, to sprawa wygląda podobnie jak w opasce Oppo Band. Mianowicie, każdy ruch ręką jest liczony jako forma ruchu. Więc tutaj podchodziłbym sceptycznie do tych wszystkich powiadomień o osiągniętych celach. Podobnie jak w przypadku Oppo Band, Oppo Watch wziąłem na basen. Sprawdziłem jego działanie w trybie sportowym.

Oppo Watch LTE 46 mm - podgląd pomiaru tętna
Oppo Watch LTE 46 mm – podgląd pomiaru tętna

Tutaj przydatny będzie przycisk znajdujący się po prawie stronie tarczy zegarka. Chodzi dokładniej o ten dolny. To on pełni funkcję szybkiego wchodzenia w tryb sportowy. Po jego wciśnięciu pojawi się lista aktywności: bieg fitness, bieg na spalanie tłuszczu, spacer na dworze, jazda rowerem na dworze, pływanie. Mnie interesowało pływanie.

Pływanie

Oppo Watch LTE 46 mm - podgląd treningu pływackiego
Oppo Watch LTE 46 mm – podgląd treningu pływackiego

W przypadku pływania wybieramy długość basenu. Następnie zegarek liczy ilość okrążeń, spalone kalorie oraz czas treningu. W aplikacji HeyTapHealth znajdziemy bardziej dokładne informacje, takie jak czas każdego okrążenia.

Podczas moich treningów dane były zbierane poprawnie. Tylko raz się zdarzyło, że smartwatch ominął jedno okrążenie.

Bieganie, spacer, jazda na rowerze

W przypadku tych aktywności oprócz monitorowania treningu możemy wybrać jego cel np. spalone kalorie czy dystans. Bieganie ma dodatkową opcję na bieganie wewnątrz (bieżnia) lub na zewnątrz.

eSIM w Oppo Watch

Warto w tym miejscu dodać, że ten smartwatch występuje w dwóch rozmiarach – 41 i 46 mm. LTE jest dostępne tylko w tym większym wariancie.

Konfiguracja eSIM jest niemożliwa z poziomu iPhone. Ze względu na to, że głównym sercem smartwatcha, jeśli chodzi o oprogramowanie, jest WearOS od Google, to wszystko musi się odbywać na Androidzie. I tak jest w przypadku konfiguracji karty eSIM. W przypadku połączenia z urządzeniem z Androidem, mamy do dyspozycji więcej opcji w aplikacji WearOS.

eSIM jest dostępny jak narazie tylko w jednej sieci – Orange. Tak się składa, że mam taką kartę w swojej kolekcji. Aktywowałem sobie zamianę karty fizyczną na tą wirtualną i tutaj zaczęły się problemy. Telefon na jakim to sprawdzałem, to Oppo Reno5 Z. Skanowanie kodu QR przez aplikację w WearOS to był dramat. Potrzebowałem około 10 minut by ustawić obiektyw pod dobrym kątem by można wykryć kod QR. Gdy kod QR został wykryty, to reszta już poszła bez problemu i miałem eSIM aktywne.

Rozmowy przez Oppo Watch

Decydując się na tego typu urządzenie, z obsługą eSIM, trzeba mieć na wyposażeniu słuchawki bezprzewodowe. Dłuższe rozmowy ze zgiętą w łokciu ręką nie należą do wygodnych. Głośniczek znajdujący się z lewej strony koperty daje radę. Głos jest w miarę wyraźny. Co ciekawe mój głos po drugiej stronie był wyraźny, i podczas testów na ulicy, nie zbierał głosów z otoczenia.

Dwie aplikacje do zarządzania WearOS i HeyTapHealth

Jak wspomniałem w poprzednich sekcjach Oppo Watch współpracuje ze wspomnianymi aplikacjami. Ta pierwsza służy nam do zarządzania samym zegarkiem – wiecie: ustawienia, łączność BT, tarcze itp. Z kolei HeyTapHealth to odczyt danych takich jak kroki, tętno oraz aktywności fizyczne. Szkoda trochę, że konieczne są aż dwie aplikacje do urządzenia.

Podsumowanie

Czas na podsumowanie tego smartwatcha. Czy warto go kupić? Czy jest warty swojej ceny? Żeby była jasność, to nie jest sprzęt dla kogoś kto ma iPhone’a.

Największa jego wada? Bateria. Ciężko mi było się przyzwyczaić, że muszę ładować zegarek prawie codziennie. Kilka razy zdarzało mi się zapomnieć o jego naładowaniu, a potem w łóżku, w nocy, chcesz sprawdzić godzinę a tu nic. Tryb oszczędzenia baterii, który wyłącza niektóre funkcje, rekompensuje to w jakimś stopniu.

Ekran Oppo Watch jest świetny. Duży, wyraźny, reaguje na dotyk oraz gesty i odporny na uderzenia i przetarcia. Na pewno jest to dobra alternatywa dla innych smartwatchy na rynku jako uzupełnienie „garderoby” w przypadku ekosystemu z Androidem.

Ten konkretny model Oppo Watch można dostać już za 1399 zł (porównując na Ceneo).

Oppo Watch LTE 46 mm czarny Zobacz ceny
Oppo Watch LTE 46 mm złoty Zobacz ceny

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj