Ciekawostki technologiczne Wearables Zdrowie

Polacy i Polki coraz częściej sięgają po inteligentne rozwiązania z troski o swoje zdrowie

Pinterest LinkedIn Tumblr

W 2021 roku, w związku z ograniczeniami spowodowanymi pandemią, Polacy jeszcze bardziej zainteresowali się śledzeniem swojego stanu zdrowia za pomocą urządzeń ubieralnych (wearables). Według badania Kantar „Aktywność fizyczna i korzystanie z urządzeń ubieralnych wśród Polaków”, przeprowadzonego na zlecenie marki Fitbit, 39% Polaków korzysta lub korzystało już z urządzeń ubieralnych. Co więcej, 75% ankietowanych odczuwa jeszcze większą potrzebę posiadania danych do monitorowania swojego zdrowia. Badanie zostało przeprowadzone w grudniu 2021 r. na reprezentatywnej grupie Polaków i Polek.

TL;DR;
 • 41% badanych deklaruje, że przez pandemię koronawirusa nastawienie do zdrowia uległo zmianie.
 • 63% Polaków uprawia aktywność fizyczną raz w tygodniu.
 • 29% badanych uprawiała sport 3 razy w tygodniu (nawet podczas pandemii).
 • Najbardziej aktywne osoby w Polsce są w wieku 18-29 lat i stanowią 37% badanych.
 • 40% badanych przyznało, że ćwiczy 2-3 razy w miesiącu (lub rzadziej).
 • Brak motywacji jest najczęstszą przyczyną braku ćwiczeń.
 • Dla 1/3 badanych zakup smartwatcha/trackera był potrzebą stałej motywacji do ruchu.
 • 1/4 badanych deklaruje, że od czasu rozpoczęcia pandemii koronawirusa ćwiczy częściej.

Polki i Polacy są bardziej aktywni

Aż 41 % badanych deklaruje, że od początku pandemii w 2020 roku, ich nastawienie do zdrowia uległo zmianie. W miarę jak świat przystosowuje się do nowej normy życia, ludzie uczą się być aktywni uprawiając różne sporty, takie jak bieganie czy pływanie. Wiele osób uczęszcza na siłownię, chodzi na długie spacery lub dojeżdża do pracy rowerem.

Czytaj także: Jakie słuchawki do biegania?

Jeśli chodzi o częstotliwość aktywności fizycznej to aż 63% Polaków uprawia aktywność fizyczną raz w tygodniu. Jest też spora grupa Polaków i Polek (29% badanych), która przez cały okres pandemii pozostawała aktywna i uprawiała sport nawet trzy razy w tygodniu. Spośród tej grupy najbardziej aktywni są Polacy w wieku 18-29 lat (37%).

Jednocześnie prawie 40% badanych przyznało, że ćwiczy tylko 2-3 razy w miesiącu lub rzadziej, a prawie co piąty Polak nie ćwiczy w ogóle. Częścią winy za ten stan rzeczy obarczyć można obawę przed zakażeniem we współdzielonych salach do ćwiczeń 2 , brak wiedzy jak zacząć przygodę ze sportami lub choroby uniemożliwiające podjęcie aktywności fizycznej, w tym także te wynikające z siedzącego trybu życia, wzmożonego przez pracę zdalną.

Respondenci przyznają jednak, że jednym z największych problemów z utrzymaniem lub rozpoczęciem regularnej aktywności jest brak motywacji do ruchu. Tu, jak pokazuje badanie, z pomocą przychodzą urządzenia ubieralne. Dla 1/3 badanych powodem rozpoczęcia przygody ze smartwatchem, czy opaską fit była właśnie potrzeba stałej motywacji do ruchu.

Sport to zdrowie… oraz dobre samopoczucie

Pandemia zmieniła nie tylko świat, ale również nasze nawyki i przyzwyczajenia. Dla jednych są to zmiany na lepsze, inni nie są z nich zadowoleni. Ponad 1/4 badanych deklaruje, że od czasu rozpoczęcia pandemii koronawirusa ćwiczy częściej. Jednocześnie niemal tyle samo respondentów Kantar Polska na zlecenie Fitbit: „Aktywność fizyczna i korzystanie z urządzeń ubieralnych wśród Polaków”, grudzień 2021 r. Badanie przeprowadzone na reprezentatywnej grupie Polaków (1000 respondentów w wieku 18 i więcej lat).

Pandemia zmieniła nie tylko świat, ale również nasze nawyki i przyzwyczajenia. Dla jednych są to zmiany na lepsze, inni nie są z nich zadowoleni. Ponad 1/4 badanych deklaruje, że od czasu rozpoczęcia pandemii koronawirusa ćwiczy częściej. Jednocześnie niemal tyle samo respondentów wskazuje, że aktualnie dużo rzadziej wykonuje aktywność fizyczną (27%). Częściej aktywność fizyczną podejmują kobiety (29%), osoby w wieku 18-29 lat (44%), natomiast ten sam poziom aktywności co przed pandemią częściej deklarują mężczyźni (43%) i respondenci w wieku 40-49 lat (46%). Takie proporcje mogą wynikać z powracających fal epidemii i kwarantann. Powodują one zacieranie rytmu życia sprzed pandemii.

Uczymy się funkcjonowania w nowej rzeczywistości, w której ciężko jest jednak utrzymać konsekwencję w działaniu. Zmieniające się warunki powodują pogorszenie kondycji — zarówno fizycznej jak i psychicznej. Prawie połowa badanych przyznaje, że ograniczenie ruchu w trakcie pandemii wpłynęło negatywnie na ich ogólne samopoczucie.

Uważne podejście do życia i większa świadomość ciała mogą pozytywnie wpłynąć na samopoczucie, zwłaszcza w tak niepewnych czasach. Wyniki badania wskazują również na potrzebę większej kontroli nad naszym zdrowiem. Aż 29% Polaków zaczęło używać smartwatchy i trackerów wyposażonych w funkcje monitorowania zdrowia i kondycji organizmu właśnie w czasie pandemii.

Młodsi (52 proc.), osoby, które codziennie podejmują aktywność fizyczną, i które czują większą potrzebę kontroli nad własnym zdrowiem oraz ci, którzy w czasie pandemii rozwinęli zdrowe nawyki – częściej podejmowali aktywność fizyczną właśnie dzięki urządzeniom ubieralnym. Ogółem, aż 39 proc. respondentów było bardziej aktywnych, dzięki korzystaniu z tego typu urządzeń, a aż 38 proc. zauważyło wyraźną pozytywną zmianę w samopoczuciu po rozpoczęciu korzystania z nich.

Czytaj także:

Dlaczego Polacy korzystają z technologii wearables?

Najczęstszym powodem zakupu smartwatchy i trackerów jest troska o własne zdrowie (27%). 23% sięga po nie za względu na możliwość korzystania z zaawansowanych funkcjonalności, takich jak EKG czy pulsoksymetr. Na drugim miejscu znalazła się motywacja do ruchu (26%), a pośrednio także możliwość analizy aktywności fizycznej.

Respondenci wskazali również, że poza monitorowaniem zdrowia, cenią urządzenia ubieralne za wygodę użytkowania, w tym integrację ze smartfonem i wyświetlanie powiadomień (19%) oraz – choć może brzmi to prozaicznie – za pełną funkcjonalność zegarka na rękę (17 proc.). Użytkownicy smartwatchów/trackerów korzystają z nich również w celu dokonywania płatności mobilnych (25%), ze względu na możliwości połączenia ze słuchawkami (18%), uruchomienia nawigacji (18%), czy zainstalowania innych aplikacji zewnętrznych (15%).

Czytaj także: Smartband a smartwatch – różnice

Jak się okazuje nie tylko nasze indywidualne potrzeby sprawiają, że coraz częściej sięgamy po urządzenia ubieralne.

W najnowszych wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego dotyczących prewencji chorób układu krążenia, opublikowanych w połowie 2021 roku, podkreślono, że należy rozważyć wykorzystanie urządzeń ubieralnych w celu poprawy uczestnictwa w aktywności fizycznej. Po raz pierwszy zalecenie to zostało tak mocno wyartykułowane. prof. Łukasz Małek, kardiolog sportowy

Jak urządzenia ubieralne (wearables) wspierają naszą kondycję i pomagają nam lepiej zrozumieć sygnały wysyłane przez nasz organizm?

Po pierwsze, dzięki aplikacjom podłączonym do urządzenia można zdobyć wiedzę o tym, jak rozpocząć aktywność fizyczną, jak ją rozsądnie zaplanować i realizować oraz do jakich celów dążyć. Po drugie, urządzenia typu wearables zwiększają naszą motywację do osiągania celów, obiektywnie pokazując, czy je osiągamy, i stale wpływając na ich realizację poprzez system wsparcia i nagród. Po trzecie, urządzenia ubieralne zwiększają poczucie bezpieczeństwa aktywności fizycznej, dając możliwość monitorowania szeregu parametrów zdrowotnych, takich jak tętno spoczynkowe, przybliżone tętno podczas wysiłku, jakość snu, temperatura skóry czy nasycenie krwi tlenem. Prof. Łukasz Małek

Oprócz motywacji, poczucia bezpieczeństwa i większej wiedzy na temat naszego ciała, urządzenia ubieralne pozwalają nam na indywidualizację naszych potrzeb, np. poprzez wyznaczanie własnych celów i mierzenie wyników z uwzględnieniem możliwości naszego organizmu.

Technologia jest częścią naszej codziennej rutyny i otwiera nowe perspektywy dla bardziej świadomego życia. Badanie przeprowadzone na polskim rynku pomogło nam zrozumieć, jak różny jest stosunek Polaków i Polek do aktywności fizycznej i urządzeń ubieralnych. Mamy ten przywilej, że żyjemy w czasach, w których mamy łatwy dostęp do zaawansowanych możliwości technologicznych pozwalających na głębsze zrozumienie naszych parametrów biologicznych. […] Co więcej, analiza takich pojęć jak sen czy zmiany wskaźników stresu, które do tej pory były dla większości z nas pojęciami abstrakcyjnymi, stały się łatwo dostępne dzięki urządzeniom ubieralnym. Alexandra Pahomi, Marketing Manager Central Europe w Fitbit

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

1 komentarz

 1. letniewskijan Odpowiedz

  Może to nie dotyczy bezpośrednio tematu, ale odradzam wszystkim smarwatche Garett. Sprzęt jest zawodny, rozłącza się z aplikacją, pomiar jest niedokładny i kapryśny. Kompletnie nie można na tym polegać.

Skomentuj