Poradniki Rankingi

Jaka klawiatura ergonomiczna? Ranking 2022

Pinterest LinkedIn Tumblr

Czy klawiatury ergonomiczne mogą być lekarstwem dla wybranych zawodów spędzających godziny przed komputerem? Czy można wybrać – a jeśli tak, to w jaki sposób – klawiaturę, która pozwoli wygodniej pisać? Zapraszam do dalszej części artykułu na temat wyboru ergonomicznej klawiatury. Na koniec przedstawię ranking takich peryferiów.

Spis treści
 1. Ranking klawiatur ergonomicznych
 2. Klawiatura ergonomiczna i jej specyfika
 3. Komu dedykowana jest klawiatura ergonomiczna?
 4. Jak wybrać klawiaturę ergonomiczną?
 5. Uniwersalizm innych modeli klawiatur

Programiści należą do grupy ryzyka (wiem coś o tym), jeśli chodzi o dolegliwości występujące w postaci bólu kręgosłupa i nadgarstka. Spędzają mnóstwo czasu przed komputerem, często w niewygodnej pozycji. Przypadłości te znają również freelancerzy wykonujący pracę zdalną oraz wszyscy ci, którzy spędzają przy biurku masę czasu.

Technologia jednak wychodzi nam naprzeciw. Rynek obfituje w specjalnie zaprojektowane klawiatury, które minimalizują ból nadgarstków. W niniejszym artykule skupię się na ich specyfice i określę grupy ludzi, którym dedykowane są takie peryferia. Pochylę się również nad czynnikami, które ułatwią nam wybór odpowiedniej dla nas klawiatury. Wskażę również różnice istniejące między klasycznymi klawiaturami a klawiaturami ergonomicznymi.

Ranking klawiatur ergonomicznych

Tak jak w poprzednich tego typu wpisach, na początku przedstawiam osobisty ranking. Zaś w dalszej części wpisu skupię się na dokładnym omówieniu tematu. Czyli jak wybrać klawiaturę ergonomiczną.

Ranking nie obfituje w ilość. Wynika to z faktu, że na rynku nie ma dużo tego typu klawiatur.

# Model Typ
1. Microsoft Ergonomic
Najczęściej kupowana klawiatura wśród czytelników highlab.pl
membranowa Pokaż najlepsze ceny
2. Logitech Ergo K860 membranowa Pokaż najlepsze ceny
3. Microsoft Sculpt Ergonomic + myszka membranowa
bezprzewodowa
Pokaż najlepsze ceny
4. Razer Ornata Chroma mechaniczno-membranowa Pokaż najlepsze ceny
5. Perixx PERIDUO-605 Ergonomic + myszka membranowa
bezprzewodowa
Pokaż najlepsze ceny

Jeszcze jedna, ważna uwaga. Jeżeli zdecydujesz się na zakup takiej klawiatury, to musisz wiedzieć, że będziesz potrzebował znacznie więcej czasu by nauczyć się pisać bezwzrokowo.

1. Microsoft Ergonomic

Microsoft Ergonomic, to najczęściej kupowana klawiatura ergonomiczna wśród czytelników highlab.pl!

Klawiatura MICROSOFT Ergonomic
Klawiatura MICROSOFT Ergonomic

Ta klawiatura jest w miarę tania. Wyposażona jest w miękką podkładkę pod nadgarstki oraz posiada ergonomiczny grzbiet aby dłonie układały się w naturalny sposób. Charakteryzuje się niskim profilem klawiszy. Posiada dedykowane klawisze dla Office 365. W lewym górnym rogu znajdują się klawisze funkcyjne (1, 2, 3) odpowiadające kolejnością ikonek na pasku zadań. Z kolei po drugiej stronie są 4 inne klawisze funkcyjne, za pomocą których można uruchomić kalkulator, zrobić screenshota czy przełączyć się pomiędzy pulpitami. Koszt – około 240 zł.

Pokaż ceny Microsoft Ergonomic

2. Logitech ERGO K860

Klawiatura Logitech ERGO K860
Klawiatura Logitech ERGO K860

Klawiatura od Logitech podzielona na dwie części z numpadem. Producent zapewnia ciągłość pracy na bateriach (AAA) przez dwa lata. Łączność bezprzewodowa przy użyciu Bluetooth. Gdy baterie będą bliskie wyczerpaniu, to dioda umieszczona nad logiem zaświeci się na czerwono.

K860 posiada możliwość przełączania się pomiędzy trzema urządzeniami. Ta funkcjonalność jest dostępna z poziomu specjalnego klawisza funkcyjnego. Klawiatura posiada możliwość spersonalizowania funkcji klawiszy funkcyjnych F. Koszt tej klawiatury ergonomicznej to około 450 zł.

Zobacz na Ceneo Logitech ERGO K860

3. Microsoft Sculpt Ergonomic

Pod kątem wyglądu, ta klawiatura bardzo się wyróżnia. Wszystko przez charakterystyczne wcięcie na środku. Podkłada na nadgarstki wykonana jest z miękkiego materiału. Dzięki temu dłoń będzie dobrze leżała na klawiaturze. Dodatkowo klawisze mają niski profil. Ciekawych rozwiązaniem jest podwójny klawisz spacji. Jest to bezprzewodowa klawiatura zasilana dwiema bateriami AA. Microsoft Sculpt Ergonomic jest sprzedawana w zestawie z ergonomiczną myszką (Sculpt Ergonomic Mouse) oraz num padem. Koszt około 450 zł.

Pokaż ceny Microsoft Sculpt Ergonomic

4. Razer Ornata Chroma

Razer Ornata Chroma - gamingowa klawiatura ergonomiczna
Razer Ornata Chroma – gamingowa klawiatura ergonomiczna

Kto powiedział, że klawiatura ergonomiczna musi być nudna? Podświetlana, z klawiszami mechaniczno-membranowymi. Możliwość konfiguracji kolorów. Co najważniejsze – jest wyposażona podkładkę pod nadgarstki. Do tego średni profil klawiszy. Koszt 299 zł.

Pokaż ceny Razer Ornata Chroma

5. Perixx PERIDUO-605 Ergonomic

Klawiatura + mysz Perixx PERIDUO-605
Klawiatura + mysz Perixx PERIDUO-605

Ostatnia propozycja klawiatury ergonomicznej. Jest to klawiatura bezprzewodowa sprzedawana w komplecie razem z ergonomiczną myszą. Posiada charakterystyczną wyspę, w której znajduje się scroll. Jak widać na powyższym zdjęciu jest to cały zestaw – z optyczną, ergonomiczną myszą.

Pokaż ceny zestawu PERIDUO-605

Klawiatura ergonomiczna i jej specyfika

Nim przejdę do opisu omawianego typu peryferii komputerowych, warto podjąć się zdefiniowana hasła ergonomia. Czym ona jest? Ergonomia w najprostszym rozumieniu tego słowa oznacza takie warunki do pracy przy stacji roboczej, które wpływają bezpośrednio na komfort. Służą utrzymaniu zdrowia.

Klasyczne modele klawiatur wpływają negatywnie na nadgarstki. Są zaprojektowane nieintuicyjnie i wymagają przyjęcia niewygodnej pozycji nadgarstków w trakcie korzystanie z nich. Tym różnią się od klawiatur ergonomicznych. Pragnąc pracować wydajniej przy zachowaniu dobrego zdrowia, ważna jest maksymalizacja komfortu użytkowania.

Klawiatura ergonomiczna cechuje się specyficznym kształtem. Jej zaletą, której nie da się przecenić, jest sposób wyprofilowania. Dzięki niemu palce nie wyginają się pod nienaturalnym kątem. Ten czynnik stwarza idealne warunki dla naszego samopoczucia i zdrowia.

Czytaj także: Jaka mysz ergonomiczna (pionowa)? Ranking

W kontekście zdrowia należy wspomnieć o jednostce chorobowej wynikającej z pracy na źle dobranej pod kątem ergonomii klawiaturze. Zespół cieśni nadgarstka (ZCN) to najczęściej spotykane wśród programistów schorzenie. Powstaje ono w wyniku długotrwałego przeciążenia ręki dominującej przez regularnie powtarzane czynności. Jest owocem ucisku nerwu pośrodkowego. Mając to na względzie, warto zastanowić się nad wymianą klawiatury na ergonomiczną, jeśli do tej pory tego nie uczyniliśmy.

Teoretycznie, każda klawiatura może być dla nas dobra. Aby uniknąć różnego rodzaju niedogodności podczas pisania należy przyjąć odpowiednią pozycję siedzącą. Należy pamiętać o tym by łokcie były zgięte pod kątem 90°.

Komu dedykowana jest klawiatura ergonomiczna?

Jak wspomniałem w poprzednim paragrafie długotrwały, monotonny wysiłek przy biurku prowadzi do zespołu cieśni nadgarstka (ZCN). Grupa ryzyka jest znacznie szersza, lecz skupię się na ludziach pracujących przy komputerze i na osobach cierpiących na kontuzję nadgarstka. W tym ostatnim przypadku zaleca się korzystać z klawiatur nieprzeciążających nadgarstków.

Jedną z grup ryzyka, o której parokrotnie wspomniałem, są programiści. Spędzają wiele godzin, korzystając z klawiatury w czasie pisania kodów. Kolejną kategorią użytkowników narażonych na schorzenia nadgarstków są wszyscy ci, którzy zarabiają na pisaniu. Wymienić to można dziennikarzy, blogerów, twórców szeroko pojętego contentu oraz copywriterów. Spędzają długie godziny na pisaniu. Korzystając z ergonomicznych rozwiązań, utrzymają prawidłową pozycję przedramion i nadgarstków. Następną grupą docelową są pracownicy biur, którzy zajmują się wypełnianiem tabel, tworzeniem diagramów i wykresów. Dobrze wyprofilowana klawiatura pozwoli tej kategorii użytkowników na wydajną, niemęczącą nadgarstków pracę.

Na koniec warto wspomnieć o użytkownikach wykorzystujących komputer do celów prywatnych. Nie da się ukryć, że amatorzy gier wideo spędzają przy biurku sporo czasu. Często ich aktywność uwzględnia korzystanie z klawiatury.

Jak wybrać klawiaturę ergonomiczną?

Wachlarz wyboru odpowiedniej klawiatury ergonomicznej nie jest szeroki. Wielokrotnie spotkamy się z modelami standardowymi. Warto jednak uwzględnić pewne czynniki, nim dokonamy zamówienia. Poniżej przestawimy listę punktową uwzględniającą cechy, jakimi powinna się cieszyć funkcjonalna klawiatura ergonomiczna i rzeczy, które musimy rozważyć przed zakupem.

 • Układ klawiszy. To cecha odróżniająca ten typ klawiatur od ich klasycznych kuzynów. Klawiatury ergonomiczne nie mają zaimplementowanych klawiszy w linii prostej. Przeważnie spotkamy się z dwoma blokami klawiszy, wygiętymi w łuk.
 • Kształt. Po układzie klawiszy kształt klawiatur ergonomicznych jest ich wizytówką. Najczęściej spotykanymi na rynku klawiaturami tego typu są te w kształcie łuku bądź fali. Dzięki temu wygodnie ułożymy dłonie i palce.
 • Podpórka pod nadgarstki. Rzecz istotna, jeśli chcemy zmaksymalizować komfort użytkowania. Za sprawą podpórki pozwolimy nadgarstkom odpocząć. Ponadto wpłynie to na utrzymanie właściwej pozycji dłoni.
 • Funkcjonalność klawiszy. Skoro wspomnieliśmy w powyższych paragrafach o tym, że owa klawiatura zalecana jest użytkownikom, którzy dużo piszą, to należy wspomnieć o jakości rozpatrywanej klawiatury ergonomicznej. Klawisze umieszczone na niej muszą działać płynnie i bez przycinania się.
 • Koszt. W tym przypadku sprawę ułatwia niewielki wybór takich klawiatur na rynku. Myśląc o zakupie dobrej klawiatury ergonomicznej, trzeba przygotować się na wydatek zaczynający się od 120 zł.
 • Marka klawiatury ergonomicznej. Tu również mamy sprawę ułatwioną, ponieważ większość tego typu klawiatur sprzedawana jest przez duże, znane marki. Gwarantuje to wysoką jakość wykonania.
 • Dodatkowe funkcje. W ofercie sprzedaży określonych klawiatur znajdziemy dodatkowe funkcje, które co prawda nie decydują o ich ergonomicznym charakterze, ale decydują o zwiększeniu komfortu użytkowania. Wspomnieć tu należy ot, chociażby o podświetleniu. Dzięki temu udogodnieniu nie musimy zapalać lampki, pracując po nocach. Spotkamy też modele cieszące się dodatkowymi przyciskami multimedialnymi.
 • Sposób komunikacji klawiatury z komputerem. Jeśli cenimy sobie porządek i brak plączących się kabli to możemy zwrócić uwagę na klawiatury bezprzewodowe. Niestety biorąc tę opcję pod uwagę, musimy przygotować się na większy wydatek, ponieważ wybór takowych na rynku nie jest zbyt imponujący. Klawiatury przewodowe stanowią lwią część ofert na rynku. Ich plusem jest brak przymusu cyklicznej wymiany baterii.
 • Kategoria klawiatury. Nim staniemy do kasy sklepowej lub wrzucimy produkt do wirtualnego koszyka, warto odpowiedzieć sobie na pytanie o rolę, jaką ma spełniać upatrzony przez nas produkt. Jeśli nie planujemy pracować przy komputerze i myślimy o rozrywce, to musimy mieć świadomość, że preferowane dla graczy peryferia w formie ergonomicznej są trudno dostępne. Mowa tu o ergonomicznych klawiaturach mechanicznych. Znacznie częściej spotkamy się z przykładami klasycznych modeli klawiatur ergonomicznych i modeli membranowych.

Uniwersalizm innych modeli klawiatur

Zważywszy na cenę i osobiste preferencje użytkowników komputerów osobistych wobec klawiatur często spotykane są rozwiązania uniwersalne. Mamy tu na myśli klawiatury, które przeznaczone są zarówno do pisania tekstów, jak i również do celów rozrywkowych. Alternatywą dla graczy jest model mechanicznej klawiatury gamingowej.

Użytkownicy komputerów, którzy z jakichś powodów nie decydują się na ergonomiczną klawiaturę, wybierają modele charakteryzujące się niskim przeskokiem klawiszy. Upłynnia to pracę i jest dedykowana osobom, które zarabiają na pisaniu lub zasadniczo sporo piszą. Podobną rolę co modele ergonomiczne spełniają nawet klasyczne klawiatury, jeśli podstawi się żelową podpórkę pod nadgarstki.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

komentarze 3

 1. Od kilku miesięcy korzystam z pierwszego opisywanego modelu. Pracuję jako tłumacz i sporo czasu pisałem na tradycyjnym laptopie. W wyniku przepracowania nabawiłem się zapalenia nadgarstków. Od września 2020 korzystam z pierwszego modelu i to był strzał w dziesiątkę. Na plus na pewno wygodne pisanie. Ból w rękach minął po około dwóch miesiącach (choć niezbędna była rehabilitacja). Nie przemęczam tak rąk jak poprzednio. Minusem natomiast jest konieczność przyzwyczajenia się do nowego układu i głębokości klawiszy. Musiałem od samego początku uczyć się pisania bezwzrokowego. Do dzisiaj zdarza mi się napisać np. nomster zamiast monster albo wcisnąć przecinek zamiast kropki.

Skomentuj