Ciekawostki technologiczne Kryptowaluty Poradniki

Co to są tokeny NFT? Czyli historia z Banksym i Tonym Hawkiem w tle

Pinterest LinkedIn Tumblr

Waluty kryptograficzne i cała technologia z nimi powiązana jest rozchwytywana przez media. Gdy do tego dodamy Banksy’ego czy zespół muzyczny Kings of Leon, możemy mieć dużą sensację medialną. Tak stało się przy NFT. Jednak sensacja nie wiązała się z większym przekazem wiedzy.

Co to tokeny NFT?

NFT (skrót od non-fungible token) to unikalne tokeny kryptograficzne, których nie można wymienić, podzielić, replikować, ani zniszczyć. Oznacza to, że istnieje tylko jedyny taki token i każdy może określić jego autentyczność. Najpopularniejszym standardem jest Ethereum (ERC-721 i ERC-1155).

Pierwsze tokeny NFT oparte na technologii Ethereum zostały stworzone 29 października 2015 roku. Jednak de facto od 2019 roku NFT cieszy się prawdziwą popularnością. Tokeny NFT są wykorzystywane wszędzie tam, gdzie dane dobro jest unikalne, jedyne i w celu zachowania jego wartości, konieczna jest łatwa weryfikacja autentyczności.

Od kolekcjonerów do prawie 70 milionów dolarów

NFT i Studio Marvela

Na początku NFT było wykorzystywane przez bardzo chłonny rynek kolekcjonerski w Stanach Zjednoczonych. Na przykład w maju 2018 roku m.in. 20th Century Fox z Marvel Studios uruchomiło Deadpool 2 NFT. Sprzedaż specjalnych „plakatów cyfrowych” możliwa była dopiero po 6 miesiącach od zakupu. Za pomocą tokenów NFT możemy zostać właścicielem Tweetów znanych osób.

Picasso’s Bull

Produkty kolekcjonerskie i dzieła sztuki powoli zyskiwały popularność. Na początku lutego w 2020 roku powstało Muzeum Sztuki Kryptograficznej (Museum of Crypto Art). Zakupiło ono „Picasso’s Bull” z ręki Trevora Jonesa. Kwota zakupu wynosiła 55 555,55 dolarów. Była to jednak transakcja daleka od rekordu.

Grimes, żona Elona Muska i Kings of Leon

W lutym 2021 roku Grimes, żona Elona Muska sprzedała Nifty Gateway za 6 milionów dolarów. Zespół Kings of Lion zdecydował się na nieco mniej elitarną sprzedaż z wykorzystaniem tokenów NFT. Każdy kto zakupi ich album, będzie miał m.in. płytę winylową z ich utworami lub lepsze miejsca na koncercie.

Banksy i „Morons”

Niemniej ciekawym wykorzystaniem NFT była akcja grupy artystów, Injective Protocol. Zakupili oni obraz Banksy’ego pt. Morons za ok. 100 tysięcy dolarów. Dokonali oni publicznego spalenia dzieła, a wzmiankę o spaleniu (a de facto własność wzmianki) sprzedano za ok. 380 tysięcy dolarów.

Rekordem sprzedaży NFT było jednak aż 69 346 250 dolarów za cyfrową kopię kolażu składającego się z 5000 pojedynczych zdjęć autorstwa projektanta Beeple’a (Mike’a Winkelmanna). Mimo, że każdy może zobaczyć obraz w dowolnej chwili a nawet mieć własną kopię, to właściciel jako jedyny może potwierdzić własność.

Tony Hawk i jego 540 ollie

Kilka dni temu, Tony Hawk na swoim Instagramie ogłosił, że wykona swój legendarny trick na deskorolce ostatni raz. Będzie można stać się właścicielem tego nagrania właśnie za pomocą tokenów NFT.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Tony Hawk (@tonyhawk)

W powyższym poście można zobaczyć jak najpopularniejszy „skejter” zrobił to kolejny raz! Aukcja odbędzie się na Ethernity Chain. Tony Hawk pierwszy raz wykonał ten trik w 1989 roku!

Artyści z NFT – cyfrowy industrializm?

Tokeny NFT budują zupełnie nowy sposób identyfikacji artystów. Identyfikacji jako ich rzadkości, ale też identyfikacji jako możliwości stworzenia nowych środków ekspresji. Wielu wskazuje jednak na ciemną stronę tokenów NFT.

Szacuje się, że ślad węglowy jedego tokena NFT wynosi tyle co przejechanie tysiąca kilometrów autem benzynowym. Krytykę NFT jako nieekologicznego konstruktu, szerzył np. niemiecki konceptualista, Max Haarich. Nie przeszkodziło mu to jednak w sprzedaniu pojedynczych pikseli (obrazu stworzonego z jednego piksela) po 1000 euro na giełdzie Opensea.

Niemniej technologia NFT będzie dalej coraz popularniejsza. NFT już teraz jest wykorzystywane w branży gier, e-rozrywki i sztuki. Niektórzy uważają, że może być ona przydatna przy bezpieczniejszym organizowaniu e-głosowania.

Od ponad 10 lat jestem zaangażowany w świat elektroniki użytkowej, zdobywając szeroką wiedzę i doświadczenie w testowaniu oraz recenzowaniu najnowszych technologii. Moja kariera obejmuje pracę w wiodących firmach technologicznych, gdzie specjalizowałem się w rozwiązywaniu złożonych problemów technicznych oraz doradzaniu w kwestiach wyboru sprzętu. Na moim blogu publikuję dokładne poradniki oraz recenzje urządzeń takich jak smartfony, routery i słuchawki, oferując czytelnikom rzetelne informacje oparte na wieloletnim doświadczeniu i skrupulatnych testach. Moim celem jest dostarczanie treści, które pomagają w podejmowaniu świadomych decyzji zakupowych oraz pełnym wykorzystaniu możliwości nowoczesnej elektroniki.

Skomentuj