Ciekawostki technologiczne Google Poradniki

Alternatywa dla wyszukiwarki Google – czy istnieją inne, równie dobre wyszukiwarki?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Czy jesteśmy aż tak bardzo uzależnieni od produktów Google? Czy istnieją godne polecenia inne wyszukiwarki niż ta od Google? Dzisiaj zapraszam do przeglądu wybranych alternatyw na rynku. Czy wyniki będą lepsze? Niech każdy sobie sam odpowie.

Inne wyszukiwarki niż Google

Ogólnym celem wyszukiwarki internetowej jest zebranie jak najwięcej informacji, by były one szeroko dostępne dla użytkowników. Jedną z najpopularniejszych wyszukiwarek na świecie jest Google, która indeksuje biliony stron WWW i niemal każdy miał ją ustawioną jako wyszukiwarkę domyślną. Nie powinien więc dziwić wynik 92,95% – jest to ogólnoświatowy udział w rynku wyszukiwarek internetowych dla Google. Tylko czy jest ona jedyną niezawodną wyszukiwarką internetową, czy może istnieją inne, może lepsze, alternatywy dla wyszukiwarki Google? Warto się temu przyjrzeć.

Problem z usługami Google jest taki, że są darmowe. Ta „darmoszka” ma swoją cenę – jesteśmy produktem. Firma nas śledzi i profiluje serwując następnie dopasowane dla nas reklamy.

Czytaj także: ProtonMail – alternatywa dla poczty Google czyli GMail

Wyszukiwarka Bing

Bingo, czyli wyszukiwarka internetowa stworzona przez Microsoft, a obecnie działająca samodzielnie, posiada wiele charakterystycznych funkcji, jak: internatywne, codziennie zmieniające się tła, a przy najechaniu kursorem na zdjęcie, pojawią się o nim ciekawostki oprócz standardowego paska wyszukiwania Bing posiada funkcję wyszukiwania słów kluczowych i ich grupowanie w kategorię w wyszukiwarce Bingo można ustalić rozdzielczość, długość, źródła czy proporcji oglądanych filmików. Taka sama funkcja dotyczy zdjęć- użytkownik może ustalić kolor, styl obrazu, rotację czy wielkość system wyszukiwarki jest ustawiony tematycznie. Odpowiedź na zadane pytanie wyświetla się bezpośrednio w wyszukiwarce, na podstawie zebranych informacji.

Idź do Binga

Wyszukiwarka YAHOO!

Yahoo jest najstarszą wyszukiwarką internetową, został uruchomiony w 1994 roku i oferuję ona takie funkcję jak wyszukiwanie stron internetowych, obrazów, filmów video, grup newsowych i produktów. Można w niej szczegółowo zagłębić się w nurtujący nas temat i tylko na nim się skupić. Posiada opcje i funkcją jak Yahoo Mobile, Yahoo News oraz Yahoo Products. Yahoo jest teraz częścią firmy Verizon Media.

Idź do Yahoo

Wyszukiwarka DuckDuckGo

Jedną z najważniejszych cech tej wyszukiwarki jest to, że nie zbiera informacji o swoich użytkownikach. Jej twórcy zapewniają, że nie śledzi IP użytkownika oraz nie używa plików cookies, stąd jej popularność i zainteresowanie.

W przeciwieństwie do Google, która personalizuje nasze wyniki, w DuckDuckGo każdy użytkownik może liczyć na identyczne wyniki wyszukiwania. Zamiast skupiać się na najpopularniejszych wynikach, wyszukiwarka ta oferuję najlepsze odpowiedzi na podstawie 400 źródeł, przez co może być ona wygodniejsza i bardziej intuicyjna od Google.

Idź do DuckDuckGo

Wyszukiwarka ECOSIA

Wyszukiwarka Ecosia to jedyna wyszukiwarka, która umożliwia ekologiczne surfowanie po internecie. Przynajmniej 80% dochodów z linków sponsorowanych, jest przeznaczone na ratowanie środowiska czy sadzenie drzew.

Jest ona oparta na silniku Yahoo, co zdaniem wielu użytkowników, zapewnia trafność wyników porównywalnych do Google, ale w przeciwieństwie do Google, która przechowuje informację o użytkownikach na zawsze, wyszukiwarka Ecosia zachowuję informację przez 48 godzin, aby odfiltrować błędne i nieuczciwe klikanie w reklamy, które są potencjalnie źródłem niepotrzebnych kosztów.

Idź do Ecosia

Wyszukiwarka YANDEX

Wyszukiwarka Yandex, to rosyjski gigant jeśli chodzi o wyszukiwania internetowe. W Rosji jest ona popularniejsza, nawet od Google. Czym więc się ona wyróżnia?

Po pierwsze, wyszukiwarka Yandex przykłada dużą wagę do wyświetlanych treści. Mają być one unikalne, wyjątkowe oraz oczywiście trafne dla słów kluczowych, choć warto tu zwrócić uwagę, że Yandex nie lubi zbyt dużego zagęszczenia treści słowami kluczowymi.

Ale Yandex to nie tylko wyszukiwarka internetowa, oferuję ona także wiele usług i aplikacji, jak Yandex.Metrica, podobna do Google Analytics, gdzie możemy uzyskać raporty czy różnego typu analizy.

Idź do Yandex

Wyszukiwarka Wolfram|Alpha

Jej zaletą jest to, że można w pasku wyszukiwania wpisać pytanie, zadanie czy formułę matematyczną, a wyszukiwarka internetowa przedstawi nam odpowiedź wraz z odpowiednią wizualizacją.

Krótko mówiąc, wyszukiwarka internetowa Wolfram Alpha to jedno, ogromne źródło wiedzy.

Dzięki temu, że wyszukiwarka Wolfram|Alpha korzysta z własnej bazy wiedzy, użytkownik ma możliwość uzyskania unikatowego zestawienia informacji, które wcześniej mogły nie istnieć nawet w sieci. mało tego, chroni naszą prywatność, gdyż nie śledzi wpisywanych fraz w wyszukiwarkę.

Idź do Wolfram|Alpha

Podsumowanie

Jak widać, jest wiele alternatyw dla wyszukiwarki Google, które można spersonalizować do swoich potrzeb. Watro mieć je więc na uwadze jeśli chcemy poszukać czegoś nowego dla swojego użytku. To czy ta inna wyszukiwarka zdobędzie nasze serce będzie zależało w głównej mierze od tego jak dobre wyniki będzie zwracała.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

komentarze 3

  1. Zdarzyło mi się korzystać z binga i yahoo, ale jednak przyzwyczajenie do googla jest za mocne. Gdzie by nie popatrzeć to jest używany na prawie każdym urządzeniu jako domyślna przeglądarka.

    • To prawda, chociaż polecam spróbować kaczki – bardzo szybko się przyzwyczaiłam + prywatność jest cudowna

Skomentuj