Poradniki

Jak szybko pisać na klawiaturze i w dodatku bezwzrokowo?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Szybkie pisanie na klawiaturze to umiejętność, która polega na wykorzystaniu jak największej ilości palców. Chodzi o to by pisać szybciej i efektywniej. Wbrew pozorom, aby nauczyć się szybko pisać na klawiaturze wystarczy systematyka i dyscyplina. Dzisiaj rozszerzę nieco ten temat.

Założę się, że nie raz spotykaliście się z sytuacjami, w których ta druga osoba bardzo powoli pisała na klawiaturze. Osobiście często to widzę u lekarzy, gdzie muszą wpisać wywiad ze mną oraz zalecenia. Czasami jestem pod wrażeniem, jak niektórzy potrafią szybko pisać na klawiaturze używając tylko palców wskazujących!

No dobra, ale zanim przejdziemy do konkretów, to poruszę jeszcze kilka, ważnych kwestii z szybkim pisaniem. Tym bezwzrokowym też.

Co to znaczy pisać szybko na klawiaturze?

Tak jak wspomniałem we wstępie do wpisu, szybkie pisanie polega na użyciu wszystkich palców w naszych obu dłoniach. Dodatkowo wymaga to precyzyjnych ruchów. Szybkie pisanie na klawiaturze jest ważne dla osób, które często piszą dużo tekstu, takich jak pisarze, dziennikarze, sekretarki czy copywriterze. Pozwala to im na szybsze i bardziej efektywne wykonywanie swoich obowiązków.

Jednakże samo szybkie pisanie na klawiaturze to zdecydowanie za mało. Dodatkowo trzeba opanować technikę pisania bezwzrokowego. Oznacza to w praktyce, że palce „pamiętają” układ klawiatury i wiedzą gdzie nacisnąć.

Serwisy online do nauki szybkiego pisania na klawiaturze, takie jakie TypingPal czy RataType podają, że średnia prędkość pisania wynosi 40 wyrazów na minutę (wpm – ang. words per minute). Jest to około 200 znaków na minutę. By wejść na wyższy, bardziej efektywny, poziom, to należy pisać niemal dwa razy szybciej. Od 60 do 70 wyrazów na minutę (300-350 znaków na minutę).

Dlaczego warto pisać na klawiaturze bezwzrokowo?

Generalnie pisanie bezwzrokowe, czyli bez patrzenia na klawiaturę, może zwiększyć naszą wydajność, a co za tym idzie – prędkość pisania. Pozwala to na zaoszczędzenie czasu i zwiększenie efektywności. Dodatkowo pozwala to na skupieniu się na treści, którą się tworzy, a nie na fizycznym procesie pisania.

Opanowanie tej techniki przyniesie nam kilka korzyści, w tym:

 1. Większa wydajność – pisanie bezwzrokowe może zwiększyć szybkość pisania i zmniejszyć liczbę błędów.
 2. Lepsze skupienie – pisanie bezwzrokowe pozwala skupić się na treści tekstu, a nie na patrzeniu na klawiaturę.
 3. Oszczędność czasu – jak nie spoglądamy co chwilę na klawiaturę, to nie tracimy naszego cennego czasu.

W szybkim pisaniu bezwzrokowym można jeszcze wyodrębnić kilka zalet zdrowotnych. Są to między innymi:

Pisanie bezwzrokowe, to nie tylko efektywność pracy. To również lepsze zdrowie.

 1. Zmniejszenie bólu karku i pleców – pozwala unikać niepotrzebnego nachylania głowy i ramion, co może powodować bóle karku i pleców.
 2. Zmniejszenie bólu dłoni i palców – pisanie bezwzrokowe pozwala na płynne i wygodne używanie klawiatury, co może zmniejszyć bóle dłoni i palców.
 3. Mniejsze zmęczenie oczu – jeśli dużo piszesz przed ekranem, pisanie bezwzrokowe może zmniejszyć obciążenie oczu i zapobiec bólom głowy.
 4. Poprawa postawy – pisanie bezwzrokowe może pomóc utrzymać właściwą postawę podczas pisania, co jest korzystne dla ogólnego zdrowia kręgosłupa.
 5. Zmniejszenie stresu – pisanie bezwzrokowe może pomóc zmniejszyć stres i niepokój powodowane przez błędy i powolne tempo pisania.
 6. Zwiększenie koncentracji – pisanie bezwzrokowe pozwala skupić się na treści tekstu, co może poprawić koncentrację i produktywność.

Pisanie bezwzrokowe może być korzystne dla osób, które dużo piszą na komputerze i chcą poprawić swoją wydajność oraz zredukować zmęczenie oczu. Dodatkowo ta umiejętność może mieć korzystny wpływ na zdrowie fizyczne i emocjonalne. Niemniej jednak, ważne jest, aby pamiętać o odpoczynku i rozciąganiu się, aby uniknąć przeciążenia i innych problemów zdrowotnych związanych z długotrwałym  korzystaniem z komputera.

Jak ułożyć dłoń na klawiaturze, by pisać szybciej?

Wypustki na klawiszach F i J

Specjalne wypustki na klawiszach F i J
Specjalne wypustki na klawiszach F i J

Te, specjalne, wypustki na klawiszach F i J wbrew pozorom pełnią ważną funkcję. Pomagają utrzymać prawidłową orientację palców na klawiaturze a tym samym pozycji rąk podczas pisania. Pozwalają zapobiegać błędom związanym z dotykaniem nieodpowiednich klawiszy.

Aby pisać szybciej na klawiaturze, ważne jest odpowiednie ułożenie dłoni na klawiaturze. Oto kilka wskazówek:

 1. Ułóż dłonie na klawiaturze wygodnej i naturalnej pozycji (pamiętaj o klawiszach F i J)
 2. Palce powinny być ustawione nad klawiszami, a nie bokiem do nich.
 3. Używaj kilku palców (a najlepiej wszystkich), aby naciskać kilka klawiszy jednocześnie, zamiast robić to jednym palcem.
 4. Utrzymuj napięte mięśnie dłoni i nie opieraj ich na klawiaturze, aby zachować elastyczność i zwinność.
 5. Staraj się unikać patrzenia na klawiaturę.

Pamiętaj, że ważne jest regularne ćwiczenie i doskonalenie techniki, aby poprawić swoje umiejętności szybkiego pisania na klawiaturze. W miarę jak będziesz pisać szybciej, Twoja technika będzie się automatycznie udoskonalać

Czy do szybkiego pisania na klawiaturze jest potrzebna dobra klawiatura?

Nie jest konieczna dobra klawiatura do szybkiego pisania, ale może pomóc. Dobra klawiatura zapewnia wygodne i precyzyjne klawisze, które ułatwiają pisanie i zmniejszają ryzyko błędów. Klawiatury mechaniczne, które mają wyraźnie oddzielone klawisze i sprężysty skok, są szczególnie przydatne dla osób, które dużo piszą. Jednak osoby, które ćwiczą i ulepszają swoje umiejętności szybkiego pisania, powinny być w stanie osiągnąć dobre wyniki nawet na zwykłej klawiaturze.

Czytaj także:

Gdzie możemy ćwiczyć szybkie pisanie? Czyli o programach do nauki szybkiego pisania

Na szczęście jest kilka miejsc w internecie w których możemy uczyć się szybkiego pisania na klawiaturze. Poniżej przedstawiam kilka z nich.

 1. PisanieBezwzrokowe.pl – polska strona dzięki której możemy nauczyć się szybko pisać. Podczas testu (trzeba było przepisać wiersz), dostałem ocenę 3. Pisałem z prędkością 195 znaków na minutę – szału nie ma. Będę musiał poćwiczyć. Nauka jest za darmo.
  Ta aplikacja oferuje naukę pisania po literkach, podzieloną na trzy rozdziały i poszczególne lekcje. Oferuje wiele ćwiczeń, udostępnia przykładowe teksty do sprawdzenia szybkości pisania oraz gry, dzięki którym możesz podszkolić swoje umiejętności.

Są jeszcze zagraniczne serwisy takie jak:

 1. Raratype.com
 2. TypingClub.com
 3. Nitrotype.com

Ich minusem jest to, że treści do wpisania są głównie po angielsku. Dla niektórych może być to wada a dla innych zaleta. Oferują płatne wersje, które rozszerzają ilość lekcji oraz usuwają reklamy.

Co mi pomogło nauczyć się szybko pisać na klawiaturze?

Częste pisanie, a tak na prawdę komunikatory internetowe. Był taki okres, gdzie bardzo dużo pisałem ze znajomymi. W jednej chwili potrafiłem pisać nawet z 10 osobami jednocześnie. Dzięki temu ćwiczeniu musiałem pisać szybciej aby odpowiadać wszystkim na czas.

Patrząc teraz na średnie wyniki pisania w tych serwisach do nauki szybkiego pisania muszę stwierdzić ze smutkiem, że piszę wolno :/.


Podsumowując, szybkie pisanie na klawiaturze to umiejętność polegająca na szybkim i skutecznym wprowadzaniu tekstu za pomocą klawiatury. Szybkie pisanie na klawiaturze jest przydatne dla osób, które często piszą dużo tekstu, ponieważ pozwala im na zwiększenie wydajności i skrócenie czasu potrzebnego na wprowadzanie tekstu.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj