Poradniki

Klawiatura dla leworęcznych – zbędny dodatek?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Sprawne i funkcjonalne peryferia to gwarancja maksymalnej satysfakcji z ogrywania gier. Osoby praworęczne nie mają żadnego kłopotu z doborem odpowiedniej klawiatury gamingowej. Rynek jest nasycony świetnymi klawiaturami rozpoznawalnych marek. Jak zatem wygląda sprawa w przypadku osób leworęcznych? Z jakimi problemami borykają się leworęczni amatorzy gier wideo? Z jakimi trudnościami stykają się tacy gracze? Czy istnieją alternatywy dla klawiatur dedykowanych osobom leworęcznym? Na postawione pytania odpowiemy sobie w niniejszym artykule.

Dostępność na rynku

Leworęczni użytkownicy klawiatur przechodzą przez istne piekło. Gamerzy regularnie kombinują z ustawieniami, byle w miarę komfortowo móc ogrywać określony tytuł. Nic więc dziwnego, że szukają alternatyw, które ułatwią im zabawę. Niestety, nie mamy dobrych wieści. Producenci sprzętu komputerowego nie decydują się na masową produkcję tego typu klawiatur. Decydują czynniki ekonomiczne. Wypuszczenie na rynek klawiatur dla leworęcznych jest biznesem nierentownym. Będąc osobą leworęczną, trzeba przygotować się na długie poszukiwania i wysoki koszt potencjalnego zakupu.

O klawiaturze dla leworęcznych i jej alternatywach

Klawiatura poświęcona osobom leworęcznym ma odmienny układ alfanumeryczny. Umieszczony jest po przeciwnej stronie niż w tradycyjnych typach klawiatur. Klawisze najczęściej wykorzystywane przez graczy, a więc kombinacja WSAD znajduje się bliżej lewej ręki. Ułatwia to zabawę użytkownikowi bez konieczności skręcania dłoni pod nienaturalnym kątem. Stanowi to korzyść pod kątem ergonomii. Wspomnieliśmy już o kosztach potencjalnych klawiatur dla leworęcznych. Nie każdemu graczowi uśmiecha się wydawać aż 500 zł za peryferia, które ułatwią mu zabawę. Istnieje dobra alternatywa, która ze względu na skuteczność i cenę najczęściej jest brana pod uwagę przez graczy leworęcznych. Mowa o specjalnym keypadzie.

Czytaj także:

Keypad

Keypad jest malutką klawiaturą będącą syntezą klawiatury i pada. Nie posiada układu alfanumerycznego. Znajdziemy w nim zarówno najczęściej wykorzystywane przez graczy klawisze, jak i również analog. Dla leworęcznych jest to świetna opcja, ponieważ z keypada korzysta się jedną ręką. Zważywszy na cenę i wysoką funkcjonalność jest często rozpatrywany przez „mańkutów”.

Lista polecanych keypadów

Keypady
1. Sandberg Wireless Numeric Keypad 2 Zobacz
aktualne ceny
2. Sandberg Numeric Keypad Alu White/Black Zobacz
aktualne ceny
3. Satechi Extended Keypad Space Gray Zobacz
aktualne ceny

Czy tylko dla graczy?

Skupiliśmy się na środowisku graczy, lecz problemy związane z użytkowaniem klawiatury mają również osoby, które korzystają z nich w celach zawodowych. Strasznie ciężko jest spędzać długie godziny za biurkiem, wyginając ręce w nienaturalny sposób. Zespół cieśni nadgarstka (ZCN) gwarantowany. Alternatywą dla takich osób są klawiatury dla osób leworęcznych. Ustawienie klawiszy alfanumerycznych oraz wygodniejszy dostęp do funkcyjnych klawiszy przemawiają za tym rozwiązaniem. Polecić można też zakup oddzielnego NumPada.

Oddzielny NumPad (klawiatura numeryczna)

Skupmy się teraz na kolejnym udogodnieniu. Korzystając z edytorów tekstowych bądź arkuszy kalkulacyjnych często zmuszani jesteśmy stukać w klawisze alfanumeryczne. Osobom leworęcznym nastręcza to potężnych trudności i wpędza w dyskomfort. Zakup drogiej klawiatury dla leworęcznych jest jakimś wyjściem, ale można zredukować wydatki i osiągnąć podobny efekt. W jaki sposób? Wystarczy kupić osobnego NumPada, którego swobodnie ustawimy nieopodal klawiatury, oczywiście po jej lewej stronie.

Polecane klawiatury numeryczne

Klawiatury numeryczne (numpady)
1. Manhattan Klawiatura numeryczna Zobacz
aktualne ceny
2. Satechi Numeryczna BT Slim Zobacz
aktualne ceny
3. Delock Klawiatura numeryczna Zobacz
aktualne ceny
4. Lenovo Klawiatura numeryczna USB Gen II Zobacz
aktualne ceny
5. LogiLink ID0173 Zobacz
aktualne ceny
6. Asus ROG Claymore NumPad Zobacz
aktualne ceny

Od ponad 10 lat jestem zaangażowany w świat elektroniki użytkowej, zdobywając szeroką wiedzę i doświadczenie w testowaniu oraz recenzowaniu najnowszych technologii. Moja kariera obejmuje pracę w wiodących firmach technologicznych, gdzie specjalizowałem się w rozwiązywaniu złożonych problemów technicznych oraz doradzaniu w kwestiach wyboru sprzętu. Na moim blogu publikuję dokładne poradniki oraz recenzje urządzeń takich jak smartfony, routery i słuchawki, oferując czytelnikom rzetelne informacje oparte na wieloletnim doświadczeniu i skrupulatnych testach. Moim celem jest dostarczanie treści, które pomagają w podejmowaniu świadomych decyzji zakupowych oraz pełnym wykorzystaniu możliwości nowoczesnej elektroniki.

Skomentuj