Poradniki Zdrowie

Jaka myszka przy bólu, cieśni nadgarstka czy łokciu tenisisty?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Każdy dobrze wie, że komfort pracy komputerze jest bardzo ważny. Szczególnie gdy używamy myszki. Z pozoru użytkowanie myszki nie jest skomplikowane. Problem pojawia się gdy nadgarstkowi przy myszce towarzyszy ból w postaci cieśni, łokcia tenisisty czy innego zapalenia stawu.

Pamiętaj, ten artykuł nie jest poradnikiem medycznym. To ogólnie informacje na temat dolegliwości, które mogą wyniknąć podczas pracy przy komputerze. W pierwszej kolejności powinno udać się do lekarza np. ortopedy, który rozpozna problem i zleci odpowiednie leczenie.

Co prawda większość tych dolegliwości nie miałem, to postanowiłem poruszyć ten temat. Wiem jak to może wyglądać – nie zna się, ale wypowie się. Trochę tak i trochę nie. Z nadgarstkiem miałem raz sytuację, gdzie to przeforsowałem podczas ćwiczeń na siłowni. Objawiało to się głównie drętwieniem części dłoni. Cieśni nadgarstka czy łokcia tenisisty nie doświadczyłem.

Z kolei mój brat przez dłuższy czas borykał się z zapaleniem stawu w nadgarstku. Pisanie na klawiaturze czy obsługiwanie myszki sprawiało mu ból. Po wizycie u ortopedy, USG i leczeniu wszystko wróciło do normy. Aby zapobiec podobnemu problemowi zdecydował się na wybór odpowiedniej myszki i klawiatury.

Teraz może nasuwać się pytanie:

Jaka myszka przy bólu, cieśni nadgarstka czy łokciu tenisisty? Myszka ergonomiczna!

W przypadku takich problemów z nadgarstkiem najlepiej sprawdzi się tzw. myszka ergonomiczna (zwana również pionową). Charakteryzuje się tym, że urządzenie chwyta się w sposób naturalny dla ręki – tak jak chwytamy np. kubek. Dzięki temu nadgarstek nie jest tak bardzo przeciążony. Mój brat kupując taką myszkę odczuł niesamowitą ulgę.

Czytaj dalej: Jaka myszka ergonomiczna (pionowa)?

Jeżeli nie chcesz czytać powyższego artykułu, to mogę polecić myszkę, którą wybrać mój brat oraz czytelnicy bloga:

Wybór brata i czytelników bloga

Ergonomiczna myszka Logitech MX Vertical

Logitech MX Vertical

Najlepszy wybór dla zmęczonego nadgarstka

  • Wyprofilowana obudowa to efekt pracy inżynierów, którzy ergonomię traktują priorytetowo – możesz używać tego sprzętu przez kilka godzin bez obaw o wzmożone napięcie mięśni, sztywność czy mrowienie.
  • Raz naładowana bateria działa przez 4 miesiące.

Na Ceneo od 406 zł*

Wszystkie podane kwoty podane w momencie publikacji wpisu.

Co to jest łokieć tenisisty?

Paradoksalnie łokieć tenisisty nie ma nic wspólnego z tenisem. Większość osób zmagających się z tą dolegliwością to informatycy, pracownicy biurowi, a nawet mechanicy. Łokieć tenisisty nazywany często jest chorobą zawodową. Najczęstsze objawy, to problemy z chwytaniem (np. myszki), zaciskaniem czy podnoszeniem.

Co to jest zespół cieśni nadgarstka?

Za zespół cieśni nadgarstka (ZCN) odpowiada długotrwały ucisk nerwu pośrodkowego, który biegnie w kanale nadgarstka. Problem dotyczy na ogół ręki dominującej, która jest regularnie przeciążana wykonywaniem powtarzających się czynności (np. używania myszki). Objawy to przede wszystkim drętwienie i ból palców.

Na marginesie dodam, że mój ortopeda po serii prostych testów wykluczył ZCN (miałem drewnie palców). Na szczęście.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj