Poradniki Zdrowie

Jaka myszka przy bólu, cieśni nadgarstka czy łokciu tenisisty?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Każdy dobrze wie, że komfort pracy komputerze jest bardzo ważny. Szczególnie gdy używamy myszki. Z pozoru użytkowanie myszki nie jest skomplikowane. Problem pojawia się gdy nadgarstkowi przy myszce towarzyszy ból w postaci cieśni, łokcia tenisisty czy innego zapalenia stawu.

Pamiętaj, ten artykuł nie jest poradnikiem medycznym. To ogólnie informacje na temat dolegliwości, które mogą wyniknąć podczas pracy przy komputerze. W pierwszej kolejności powinno udać się do lekarza np. ortopedy, który rozpozna problem i zleci odpowiednie leczenie.

Co prawda większość tych dolegliwości nie miałem, to postanowiłem poruszyć ten temat. Wiem jak to może wyglądać – nie zna się, ale wypowie się. Trochę tak i trochę nie. Z nadgarstkiem miałem raz sytuację, gdzie to przeforsowałem podczas ćwiczeń na siłowni. Objawiało to się głównie drętwieniem części dłoni. Cieśni nadgarstka czy łokcia tenisisty nie doświadczyłem.

Z kolei mój brat przez dłuższy czas borykał się z zapaleniem stawu w nadgarstku. Pisanie na klawiaturze czy obsługiwanie myszki sprawiało mu ból. Po wizycie u ortopedy, USG i leczeniu wszystko wróciło do normy. Aby zapobiec podobnemu problemowi zdecydował się na wybór odpowiedniej myszki i klawiatury.

Teraz może nasuwać się pytanie:

Jaka myszka przy bólu, cieśni nadgarstka czy łokciu tenisisty? Myszka ergonomiczna!

W przypadku takich problemów z nadgarstkiem najlepiej sprawdzi się tzw. myszka ergonomiczna (zwana również pionową). Charakteryzuje się tym, że urządzenie chwyta się w sposób naturalny dla ręki – tak jak chwytamy np. kubek. Dzięki temu nadgarstek nie jest tak bardzo przeciążony. Mój brat kupując taką myszkę odczuł niesamowitą ulgę.

Czytaj dalej: Jaka myszka ergonomiczna (pionowa)?

Jeżeli nie chcesz czytać powyższego artykułu, to mogę polecić myszkę, którą wybrać mój brat oraz czytelnicy bloga:

Wybór brata i czytelników bloga

Ergonomiczna myszka Logitech MX Vertical

Logitech MX Vertical

Najlepszy wybór dla zmęczonego nadgarstka

  • Wyprofilowana obudowa to efekt pracy inżynierów, którzy ergonomię traktują priorytetowo – możesz używać tego sprzętu przez kilka godzin bez obaw o wzmożone napięcie mięśni, sztywność czy mrowienie.
  • Raz naładowana bateria działa przez 4 miesiące.

Na Ceneo od 406 zł*

Wszystkie podane kwoty podane w momencie publikacji wpisu.

Co to jest łokieć tenisisty?

Paradoksalnie łokieć tenisisty nie ma nic wspólnego z tenisem. Większość osób zmagających się z tą dolegliwością to informatycy, pracownicy biurowi, a nawet mechanicy. Łokieć tenisisty nazywany często jest chorobą zawodową. Najczęstsze objawy, to problemy z chwytaniem (np. myszki), zaciskaniem czy podnoszeniem.

Co to jest zespół cieśni nadgarstka?

Za zespół cieśni nadgarstka (ZCN) odpowiada długotrwały ucisk nerwu pośrodkowego, który biegnie w kanale nadgarstka. Problem dotyczy na ogół ręki dominującej, która jest regularnie przeciążana wykonywaniem powtarzających się czynności (np. używania myszki). Objawy to przede wszystkim drętwienie i ból palców.

Na marginesie dodam, że mój ortopeda po serii prostych testów wykluczył ZCN (miałem drewnie palców). Na szczęście.

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Z zawodu jestem programistą JavaScript.

Skomentuj