Poradniki

Jaka klawiatura jest lepsza mechaniczna czy membranowa? Ranking 2022

Pinterest LinkedIn Tumblr

Wiele osób zastanawia się, jaki rodzaj klawiatury będzie najlepszym wyborem. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ zarówno modele membranowe, jak i mechaniczne posiadają zalety oraz wady. Należy się z nimi zapoznać przed podjęciem ostatecznej decyzji – zmniejszy to ryzyko nieudanej inwestycji. Konieczne jest również określenie, do jakich celów będzie wykorzystywane urządzenie.

Gracze posiadają zupełnie inne wymagania wobec sprzętu. Osoby, które pracują na komputerze również potrzebują wysokiej jakości wyposażenia, które zagwarantuje oczekiwany komfort użytkowania. Zapraszam do zapoznania się z poniższym rankingiem, który powstał w oparciu o rzeczywiste opinie.

W tym artykule przeczytasz:

Ranking klawiatur mechanicznych

Model klawiatury mechanicznej
1. MSI Vigor GK30 COMBO Zobacz
aktualne ceny
2. Logitech G413 Carbon Zobacz
aktualne ceny
3. Genesis Thor 300 TKL Zobacz
aktualne ceny
4. TRUST GXT 856 Torac Zobacz
aktualne ceny
5. Cooler Master CK350 RGB Zobacz
aktualne ceny
6. HP 300 (zestaw z myszką) Zobacz
aktualne ceny

1. MSI Vigor GK30 COMBO

MSI Vigor GK30 COMBO
MSI Vigor GK30 COMBO

Jest to model przewodowy, który z pewnością przypadnie do gustu nawet najbardziej wymagającym graczom. Został on wykonany ze starannie wyselekcjonowanych materiałów, co przekłada się a wysoką trwałość oraz bezawaryjność. Na specjalną uwagę zasługuje podświetlenie RGB, które można w stu procentach dostosować do indywidualnych preferencji. Dzięki niemu urządzenie prezentuje się niezwykle efektownie.

Zobacz
aktualne ceny

2. Logitech G413 Carbon

Logitech G413 Carbon
Logitech G413 Carbon

Przedstawiana klawiatura stanowi połączenie wydajności oraz funkcjonalności. Została ona zaprojektowana z dbałością o najmniejsze detale. Solidna obudowa przetrwa nawet najbardziej intensywne użytkowanie. Jest to model niezwykle lekki, który zapewnia maksymalny komfort obsługi. Nóżki zostały wyposażone w gumowy stabilizator.

Zobacz
aktualne ceny

3. Genesis Thor 300 TKL

Mocna klawiatura z praktycznym podświetleniem zapewnia nieprzeciętną wygodę eksploatacji. Urządzenie zostało wykonane z wytrzymałych materiałów, dzięki czemu przez długi czas pozostanie w nienagannym stanie. Przewód 1,6 m nie ogranicza swobody użytkownika.

Zobacz
aktualne ceny

4. TRUST GXT 856 Torac

Designerska klawiatura przewodowa z interfejsem USB jest chętnie wybierana przez graczów. Opisywany model posiada funkcję anti-ghosting do 8 klawiszy. Bez trudu można przystosować go do indywidualnych potrzeb. Na uwagę zasługuje także 12 przycisków multimedialnych.

Zobacz
aktualne ceny

5. Cooler Master CK350 RGB

Opisywana klawiatura z podświetleniem RGB zapewnia znakomitą funkcjonalność. Efekty świetlne można regulować bez posiadania dedykowanego oprogramowania, co dla wielu osób stanowi znaczne udogodnienie. Żywotność przełączników mechanicznych to ponad 50 milionów kliknięć!

Zobacz
aktualne ceny

6. HP 300 (zestaw z myszką)

Nowoczesna klawiatura bezprzewodowa zapewnia niezawodne, a zarazem płynne działanie. Krótki czas reakcji docenią przede wszystkim miłośnicy gier, ale nie tylko. Warto wspomnieć, że oba urządzenia znajdujące się w zestawie łączą się z komputerem za pomocą jednego nanoodbiornika.

Zobacz
aktualne ceny

Ranking klawiatur membranowych

Model klawiatury membranowej
1. Activejet klawiatura membranowa Zobacz
aktualne ceny
2. Logitech MK235 (zestaw z myszką) Zobacz
aktualne ceny
3. Logitech Wireless K360 (bezprzewodowa) Zobacz
aktualne ceny
4. HP Pavilion 600 (bezprzewodowa) Zobacz
aktualne ceny

1. Activejet klawiatura membranowa

Przedstawiana klawiatura została wyposażona w długi przewód (1,5 m), co zwiększa wygodę użytkowania. Podświetlenie uprzyjemni korzystanie ze sprzętu po zmroku. Minimalistyczny design wpasowuje się w aktualnie obowiązujące trendy. Atutem jest również niska cena zakupu.

Zobacz
aktualne ceny

2. Logitech MK235 (zestaw z myszką)

Pełnowymiarowa klawiatura jest w pełni bezproblemowa w obsłudze. Z łatwością można przystosować ją do osobistych potrzeb. Żywotność baterii to nawet trzy lata! Konstrukcja cechuje się nieprzeciętną wytrzymałością oraz odpornością na zalania.

Zobacz
aktualne ceny

3. Logitech Wireless K360 (bezprzewodowa)

Kompaktowa i lekka klawiatura przypadnie do gustu osobom, które nie dysponują zbyt dużą ilością wolnej przestrzeni. Opisywany model został wyposażony w baterię o znakomitej żywotności – może ona pracować nawet do trzech lat. Warto wspomnieć także o dwunastu programowalnych klawiszach oraz sześciu przyciskach dostępu.

Zobacz
aktualne ceny

4. HP Pavilion 600 (bezprzewodowa)

To cienka klawiatura bezprzewodowa, która wyróżnia się wyjątkowo niską wagą. Jest to urządzenie pełnowymiarowe, które posiada blok numeryczny. Sprawdzi się ono zarówno podczas pracy, jak i normalnego użytkowania komputera. Zoptymalizowane przyciski działają niezwykle cicho, co pozwala uniknąć uciążliwych dźwięków. Mocna obudowa nie ulegnie przedwczesnemu uszkodzeniu.

Zobacz
aktualne ceny

Czym różni się klawiatura mechaniczna od membranowej?

Klawiatury mechaniczne cieszą się szczególnym zainteresowaniem graczy. Każdy przycisk jest powiązany z niezależnym przełącznikiem. To właśnie on odpowiada za reakcję urządzenia na dotyk użytkownika. W zdecydowanej większości przypadków wystarczy jedynie lekki nacisk na powierzchnię klawiszy – nie ma konieczności wciskania ich do końca. Trzeba zaznaczyć, że wyróżnia się różne rodzaje przełączników, a więc wszystko zależy od producenta.

Klawiatury membranowe są o wiele tańsze w zakupie. Należy wiedzieć, że bardzo często występują one w laptopach. Działają wyjątkowo cicho, co może usatysfakcjonować osoby, które dużo piszą. W opisywanym przypadku mamy do czynienia z membranami. Pomiędzy klawiszami, a membraną znajdują się gumowe kulki, które odpowiadają za wywieranie nacisku. Ważne jest jednak to, aby wcisnąć przyciski na odpowiednią głębokość. W innym przypadku nie dojdzie do ich aktywacji, a więc sygnał nie zostanie przekazany do komputera.

Jako ciekawostkę mogę dodać, że w ostatnim czasie na klawiatury membranowe zdecydowało się Apple w swoich MacBookach. Wszystko z powodu kompletnej porażki klawiatury z mechanizmem motylkowym.

Klawiatury mechaniczne – zalety i wady

Klawiatury mechaniczne są niezwykle wygodne w obsłudze. To fantastyczna propozycja dla osób,które intensywnie korzystają ze sprzętu komputerowego. Nie bez znaczenia jest również wytrzymałość mechaniczna. Modele wykonane z certyfikowanych tworzyw nie ulegną uszkodzeniu w najmniej spodziewanym momencie. Wiadomym jest, że ogromną rolę ogrywa tutaj typ przełączników. Nie wszystkie generują charakterystyczny stukot! Trzeba wiedzieć, że w sprzedaży znajdują się również klawiatury mechaniczne gwarantujące bardzo cichą pracę.

Zalety:

 • nieprzeciętny komfort użytkowania,
 • odpowiednie dla graczy oraz osób pracujących,
 • wytrzymałe i niepodatne na przypadkowe uszkodzenia mechaniczne,
 • łatwe i szybie w konfiguracji,
 • często wyposażone w podświetlenie RGB,
 • wysoka żywotność przycisków (nawet do ponad 50 milionów uderzeń),
 • wrażliwość klawiszów na dotyk (brak konieczności wciskania ich do końca),
 • krótki czas reakcji,
 • możliwość wciskania wielu przycisków jednocześnie,
 • błyskawiczny powrót klawiszów do pozycji wyjściowej.

Wady:

 • wyższa cena zakupu,
 • głośna praca (nie dotyczy modele z cichymi przełącznikami),
 • relatywnie duży rozmiar i waga.

Klawiatury membranowe – zalety i wady

Klawiatury membranowe posiadają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Prawdą jest, że są one dostępne w okazyjnych cenach, przez co cieszą się ogromnym zainteresowaniem osób z ograniczonym budżetem. Są to urządzenia ciche, lekkie i kompaktowe. Sprawdzą się w przypadku normalnego użytkowania sprzętu. Nie są rekomendowane fanom gier, czy też osobom pracującym na komputerze. Wygoda eksploatacji jest niższa, niż w poprzednim przypadku.

Zalety:

 • kompaktowy rozmiar i niewielka waga,
 • ciche działanie klawiszy,
 • niska cena zakupu,
 • wysoka dostępność urządzeń.

Wady:

 • podatność na uszkodzenia mechaniczne,
 • niższy komfort obsługi,
 • dłuższy czas potrzebny do powrotu przycisków,
 • niska żywotność klawiszy (do 10 milionów kliknięć),
 • większa siła potrzebna do aktywacji przycisków.

Skoro już wiemy wszystko na temat klawiatur membranowych i mechanicznych, to możemy spróbować odpowiedzieć na tytułowe pytanie. Jaka klawiatura jest lepsza mechaniczna czy membranowa? Osobiście jestem fanem klawiatur membranowych ze względów jak ich ciche działanie oraz ergonomię.

To, jaka klawiatura będzie najlepsza dla innych, to już każdy musi sam sobie odpowiedzieć. Najlepiej zawsze jest dotknąć każdego rodzaju klawiatury. Jeżeli jest taka możliwość, to trochę jej poużywać, by ją poczuć.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

1 komentarz

 1. Thor 300 tkl geneis to super klawiatura,niedawno ją kupilismy i nie zalujemy.

Skomentuj