Poradniki

Jaka prędkość internetu jest mi potrzebna do szczęścia?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Internet to media społecznościowe, zabawa, gry, muzyka, filmy, ale też miejsce do pracy czy nauki. Zapewnia możliwość połączenia wideo ze znajomymi oddalonymi o setki kilometrów czy pozwala pracować zdalnie w okresie epidemii koronawirusa. Jaka, zatem, prędkość internetu jest mi potrzebna do filmów, gier czy do pracy zdalnej?
Oto czego dowiesz się po przeczytaniu wpisu i prędkości internetu:

  1. Minimalna prędkość internetu
  2. Jaka prędkość internetu do oglądania filmów
    1. Netflix
    2. HBO GO
    3. YouTube
  3. Jaka prędkość internetu do gier
  4. Prędkość pobierania i wysyłania
  5. Rodzaje prędkości internetu
    1. EDGE
    2. 3G
    3. LTE
    4. Światłowód
    5. 5G

Posiadanie stałego łącza jest nieraz konieczne, żeby podjąć niektóre prace. Jeżeli jesteśmy np. przeziębieni, możemy pracować z domu. Jest to popularne szczególnie wtedy, jeśli ktoś jest zatrudniony na umowie cywilno-prawnej. Krótko mówiąc, nie otrzymuje wynagrodzenia za okres obejmujący zwolnienie lekarskie.

Internet stał się też źródłem czerpania wiedzy o świecie. W internecie umieszczają swoje artykuły największe gazety czy stacje telewizyjne. Coraz mniej osób kupuje papierowe wersje czasopism. Czytanie artykułów w internecie jest nieraz nawet wygodniejsze.

Internet zapewnia też wykonywanie takich czynności, jak opłacanie komputerowe rachunków czy robienie przelewów. Wykonywanie tego na poczcie czy w banku wiąże się z koniecznością stania nieraz w długich kolejkach i stratą czasu. Do tego takie punkty są otwarte tylko w określonych godzinach. Nie zawsze mamy możliwość wcześniejszego wyjścia z pracy, aby załatwić sprawę w urzędzie.

Aby wykorzystać potencjał internetu i dostosować go do swoich potrzeb, warto zastanowić się nad tym, jakiej prędkości potrzebujemy. Inna prędkość jest wymagana do pobierania filmów, inna do zwykłego surfowania po sieci czy przeglądania Facebooka a jeszcze inna by móc dzielić ekran czy wideo z innymi.

Jaka prędkość internetu jest mi potrzebna – czyli minimalna prędkość do „normalnego” funkcjonowania

Minimalna prędkość internetu pozwala załadować stronę internetową i przeglądać jej zawartość. Zapewnia też np. sprawdzenie poczty, a także komunikację z rodziną czy znajomymi za pomocą mediów społecznościowych.

10 Mb/s – minimalna prędkość internetu

Minimalna prędkość łącza, która daje bezproblemowe korzystanie z zasobów internetu, to 10 Mb/s. Taką wartość znalazła się w raporcie „Global Broadband Experience Scorecards”. Ta minimalna prędkość pozwala na korzystanie z zasobów internetu w trybie konsumenta – czyli:

Moje testy pokazały, że przy takiej prędkości – 10 Mbit/s – możliwa jest praca zdalna z wideokonferencjami! W ostatnim czasie pracowałem z dala od miasta i miałem do dyspozycji internet mobilny. Podczas dalszych testów, podczas zdalnej pracy i nauki okazało się, że wystarczająca prędkość to 3 Mbit/s (download) i 1 Mbit/s (upload).

Czytaj także: Jaki internet na wsi?

Im więcej chcemy korzystać, tym szybszy internet potrzebny

Jeżeli jednak chcemy korzystać bardziej intensywnie, to już musimy postarać się o lepsze łącze. Im szybsze łącze, tym mniej lagów podczas grania w gry online. Ponadto jeśli z internetu korzysta tylko jedna osoba i nie ma dużych wymagań, wystarczy jej minimalna prędkość. Co innego jeśli jest kilku domowników korzystających z tego samego internetu. Mowa tutaj o przepustowościach rzędu 50 Mb/s, a nawet 100 Mb/s!

Lepsza jakość wideo. Jaka prędkość internetu do filmów (tych w 4K też)?

Oczywiście nie każdy korzysta z serwisów umożliwiających oglądanie seriali online, jednak praktycznie każdy korzysta z YouTube’a. Serwis ten umożliwia słuchanie muzyki online czy oglądanie trailerów filmów. Oczywiście są tam też dostępne recenzje gier czy satyryczne filmiki. Szybsze łącze internetowe pozwoli oglądać filmy w lepszej jakości.

Wiedzieliście, że popularne serwisy udostępniające multimedia podają informacje na temat zalecanej prędkości internetowej?
Jaki internet i prędkość internetu dla Netflixa?

Zalecana prędkość internetu do oglądania filmów:

  • 0,5 Mb/s — minimalna wymagana szybkość połączenia
  • 1,5 Mb/s — zalecana szybkość połączenia
  • 3,0 Mb/s — zalecana szybkość połączenia dla jakości SD
  • 5,0 Mb/s — zalecana szybkość połączenia dla jakości HD
  • 25 Mb/s — zalecana szybkość połączenia dla jakości Ultra HD
HBO GO
  • Zalecana prędkość internetu – nie niższa niż 5,0 Mb/s.
YouTube

Zalecana prędkość internetu do oglądania filmów:

  • jakość SD (360p) – 0,7 Mb/s
  • jakość SD (480p) – 1,1 Mb/s
  • jakość HD (720p) – 2,5 Mb/s
  • jakość HD (1080p) – 5 Mb/s
  • jakość 4K – 20 Mb/s.

Gry online – bez lagów. Czyli jaka prędkość internetu do gier?

Granie w gry też wymaga stabilnego łącza internetowego. Bardzo denerwująca jest sytuacja, kiedy gramy ze znajomymi w grę i nagle urywa nam się połączenie. Stracimy w ten sposób dotychczasowy przebieg gry i będziemy mieć zepsutą resztę dnia. Znajomi też pewnie niechętnie będą z nami więcej grali, wiedząc, że nie mamy odpowiedniego internetu do uczestniczenia w zabawie.

Prędkość pobierania i wysyłania

Niektóre łącza oferują takie same prędkości pobierania i wysyłania (tzw. pełny dupleks z angielskiego full duplex). Nie jest to jeszcze standardem.

Często dostawcy internetu mają w swojej ofercie łącze asymetryczne, czyli takie, w którym występuje różna prędkość pobierania i wysyłania informacji. Takie łącze jest często odpowiednie dla użytkowników indywidualnych, ale nie dla biznesowych.

Samo obejrzenie filmu na przykładowym Netfliksie czy załadowanie strony internetowej wiąże się z odpowiednią prędkością pobierania.

Jeśli ktoś oczekuje od internetu zarówno rozrywki, jak i odpowiedniego miejsca do wykonywania pracy, wtedy istotna jest też prędkość wysyłania treści. Co dokładnie mamy na myśli? Chodzi np. o sprawne wysyłanie prezentacji biznesowych wykonanych choćby w Powerpoincie. Często wtedy zarówno wyszukujemy informacje na stronach internetowych, słuchamy w tle muzyki, jak i chcemy wykonywać pracę. W dzisiejszych czasach ważna jest też możliwość przeprowadzenia wideo konferencji. I to takie w której każdy pokazuje swoją twarz i udostępnia ekran. Do tego potrzebujemy odpowiedniej prędkości wysyłania, jak i pobierania.

Rodzaje prędkości internetowych

Jakie są dostępne połączenia internetowe? Edge, 3G, LTE, 5G czy światłowód. Zapewniają one inne prędkości internetowe. Zależnie od tego, na czym nam zależy, potrzebujemy do tego różnych prędkości internetowych.

Edge
Najpierw zajmijmy się połączeniem Edge. Enhanced Data rates for GSM Evolution zapewnia prędkość rzędu 400 kbps. Jednak szybszą prędkość uzyskamy przy pobieraniu danych niż przy wysyłaniu. Może to być różnica nawet 100 kbps. Przykładowo przy pobieraniu danych otrzymamy prędkość 120 kbps, a przy wysyłaniu 80 kbps.
3G
W telefonach komórkowych jest często wykorzystywane połączenie 3G. Powstało ono w Japonii. W Polsce obejmuje zasięgiem zdecydowanie większość kraju i umożliwia łączenie tradycyjnych funkcji telefonu z korzystaniem z funkcji multimedialnych. 3G osiąga prędkość do 28 Mb/s.
LTE
Inną prędkość zapewnia LTE, czyli Long Term Evolution. Z LTE korzystają sieci 4G, a więc nowocześniejsze od omawianego powyżej 3G. Sieć 4G gwarantuje na pewno odpowiednią prędkość, jak i jakość. LTE zapewnia prędkość do 300 Mb/s.
Światłowód
Światłowód jest najnowocześniejszą technologią dostarczania internetu. Jeżeli ze światłowodu korzysta nawet pięciu użytkowników, to dla wszystkich prędkość połączenia jest taka sama. Światłowód działa nawet przy niekorzystnych warunkach pogodowych. Do tego do działania światłowodu nie jest potrzebny żaden wzmacniacz sygnału. Światłowód to ciągle rozwijająca się technologia i jego prędkość wynosi nawet 1 Gb/s.
5G
5G to z kolei udoskonalona sieć 4G. 5G może oferować taką prędkość pobierania, jak 20 Gb/s. Sieć 5G daje nadzieje na to, że zastąpi Wi-Fi, zapewni oglądanie wideo w wysokiej rozdzielczości czy nawet komunikację między samochodami. Sieć 5G będzie też mogła być wykorzystana w tzw. internecie rzeczy, a więc łączności między urządzeniami domowymi.

Jakie jest najlepsze rozwiązanie?

Trudno mówić o uniwersalnym najlepszym rozwiązaniu. Każdy użytkownik internetu wymaga czego innego. W przypadku korzystania z telefonu komórkowego najlepszym rozwiązaniem jest sieć LTE czy najnowsza 5G. W przypadku korzystania z komputera domowego lepszym rozwiązaniem jest bez wątpienia światłowód.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj