Poradniki

Z zamiast Y na klawiaturze – czyli jak zmienić język i ustawienia klawiatury na język polski

Pinterest LinkedIn Tumblr

Zamiana klawiszy Y i Z to bardzo częsty problem. Jego przyczyną jest zazwyczaj omyłkowo wciśnięty skrót klawiszowy. Jeśli jednak nie spotkaliśmy się dotąd z taką sytuacją, czujemy się mocno zdezorientowani. Nie jest to żaden błąd czy awaria, a przywrócenie wcześniejszego układu klawiatury jest bardzo proste. Przedstawiam rozwiązanie problemu, wskazuję też jak pozbyć się go raz na zawsze.

Dla ciekawskich – pod koniec wpisu wyjaśniam także skąd sam problem się wziął i dlaczego nadal stosuje się takie rozwiązanie.

Jak przywrócić normalną, polską klawiaturę?

Przywrócenie pierwotnego układu klawiatury jest bardzo proste. Zazwyczaj wystarcza jednoczesne naciśnięcie klawiszy CTRL + SHIFT. To właśnie ta kombinacja jest domyślnie odpowiedzialna za zmianę układu klawiatury, jaki odczytuje nasz komputer. Zazwyczaj na naszym komputerze zainstalowany jest więcej niż jeden i to właśnie nieopatrzne wciśnięcie tych klawiszy jest przyczyną naszego problemu. Jeśli pomimo kilkukrotnego wciśnięcia tego skrótu klawiszowego nic się nie zmieniło to nic straconego, konieczna będzie jednak zmiana języka klawiatury w ustawieniach systemu.

Jak zmienić język klawiatury na polski?

  1. Żeby to zrobić, musimy odnaleźć na pasku START, zaraz obok daty i godziny, skrót PL lub POL.
  2. Klikamy w ten skrót i wybieramy opcję podpisaną „Klawiatura: Polski (programisty)” lub jakąkolwiek inną bez numeru 214. Problem powinien ustąpić.

Jeśli na tym etapie nadal nie udało się nam przywrócić pierwotnego układu klawiatury lub chcemy usunąć ten drugi, niechciany wariant, raz na zawsze, musimy wykonać następujące kroki:

Instrukcja usuwania niepotrzebnych ustawień klawiatury dla systemu operacyjnego Windows 10 Home.

Chodzi o pozbycie się zbędnych układów klawiatury jakie zostały automatycznie dodane. Często w tych ustawieniach znajdziemy układ QWERTZ (niemiecki). Polski układ klawiatury to QWERTY.

W poniższych siedmiu krokach dowiesz się jak pozbyć się tego problemu raz na zawsze.

  1. Wchodzimy w menu START (ikona systemu Windows w lewym dolnym rogu ekranu),
  2. Wybieramy opcję Ustawienia (ikona koła zębatego po lewej stronie menu),
  3. Odnajdujemy zakładkę Czas i język, wchodzimy w nią,
  4. Po lewej stronie wybieramy Język,
  5. W zakładce Preferowane języki odnajdujemy Polski, klikamy w niego i wybieramy Opcje,
  6. Zjeżdżamy na dół listy, interesuje nas zakładka Klawiatury,
  7. Usuwamy wszystkie klawiatury oprócz Polski (programisty), (klikamy w niechcianą opcję i klikamy Usuń),

Po przeprowadzeniu wszystkich tych operacji, nasz komputer powinien już być kompletnie wolny od niechcianych układów klawiatury. Teraz możemy bez żadnych obaw naciskać SHIFT + CTRL, nic już nie ma prawa się przestawić. Zawsze możemy także odwrócić ten proces, wystarczy powtórzyć te same kroki, a zamiast Usuń kliknąć Dodaj klawiatury i wybrać interesujący nas układ.

A jak zmienić układ klawiatury na systemie macOS?

W przypadku systemu macOS należy przejść do Preferencji systemowych > Klawiatura > Źródła wprowadzania i wybrać klawiaturę „Polski pro”. Jeżeli znajdują się tutaj inne układy klawiatury, to warte je usunąć by uniknąć problemów w przyszłości.

Skąd to się wzięło – klawiatura maszynistki?

Jeśli czytasz dalej, to pewnie chcesz się dowiedzieć skąd właściwie bierze się ten problem. Nie jest to żaden błąd, rozwiązanie to ma swoje korzenie jeszcze w XIX w., niechciany układ jest pierwotnym układem liter maszyny do pisania. Stąd też pochodzi jego nazwa: „klawiatura maszynistki”. Takie rozłożenie klawiszy wydaje się tragicznie wręcz nieintuicyjne, nic dziwnego, było ono bowiem przygotowane z myślą o języku niemieckim (litera Z występuje w nim bardzo często w sąsiedztwie litery T). Czyli jest to wspomniany układ klawiatury QWERTZ.

Ze względu na to, iż to właśnie Niemcy przodowali w produkcji maszyn do pisania, rozwiązanie to bardzo szybko przyjęło się w całej Europie. W trakcie informatyzacji zostało ono naturalnie przeniesione do komputerów. Aktualnie jest to nadal rozwiązanie bardzo praktyczne, szczególnie dla osób dwujęzycznych lub pracujących w kilku językach.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

komentarze 2

  1. ok wporyadku, CTRL*SHIFT faktzcynie dyiala i pryzwraca odpowiednie ustawienia klawiaturz acykolwiek co jakiđ cyas ten uklad klawiaturz sie wlacya tak jak teray! w jaki sposob moge trwale wzlacyzc ta funkcje?

Skomentuj