Poradniki Telefony

Telefony powystawowe czy odnowione (prefabrykowane)? Co kupić?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Przeglądając sklepy lub aukcje internetowe Allegro w poszukiwaniu nowego urządzenia możemy natknąć się na oferty proponujące zakup telefonu powystawowego lub odnowionego. Charakteryzują się one znacznie niższą ceną w porównaniu z nowym modelem. Czym są modele powystawowe i odnowione? Czy warto je kupować?

Ceny flagowych modeli topowych producentów od lat balansują w granicach kwoty 4000 zł, a ostatnimi czasy ceny te rosną w zastraszającym tempie. Sklepy wyciągają rękę do konsumentów proponując sprzedaż ratalną oraz kuszące promocje. Podobnie jest z operatorami, doliczającymi cenę za urządzenie do abonamentu dostosowanego do oferty.

W tym poradniku dowiesz się m.in.:

  • Czym są modele powystawowe i odnowione (prefabrykowane)?
  • Czy warto kupić telefony odnowione lub takie które stały na wystawach?
  • Wady i zalety kupna telefonu odnowionego i powystawowego.

Ciągle rosnące ceny sprzętów elektronicznych nie sprzyjają regularnej wymianie na nowsze modele, szczególnie w krótkich odstępach czasowych. Blisko 40% posiadaczy smartfonów dokonuje zakupu nowego telefonu co dwa lata, a co piąta osoba kupuje nowy smartfon raz do roku lub częściej.

Czytaj także: Czy kupować najnowszego iPhone’a?

Telefon powystawowy – wady

Taki telefon powystawowy chodzi non-stop na najwyższych obrotach. Cały czas jest podpięty do zasilania i ma to negatywny wpływ na matrycę i baterię.

Przemierzając alejki sklepów stacjonarnych możemy natknąć się na półki z telefonami, każdy może wziąć je do ręki, sprawdzić jak leży w dłoni, czy nie jest za ciężki, lub po prostu pobawić się nowym urządzeniem. Niezliczone ilości ludzi mogą bawić się sprzętem, którego ekran nadmieńmy, zwykle jest przez cały czas włączony. To poważnie wpływa na żywotność matrycy i baterii. W związku z tym muszą być ciągle podłączone do zasilania. A to z kolei znacznie skraca czas pracy ich baterii.

Innymi wadami telefonów powystawowych są liczne otarcia i rysy na ekranie i obudowie.

Oczywiście są różne typy telefonów powystawowych. Jedne leżą na półkach, zachęcając klientów do interakcji. Inne zaś schowane są za szybami pozwalając jedynie nacieszyć sobą oko, zwykle w ten sposób prezentowane są najdroższe modele.

Czasami ciężko uzyskać informacje o historii telefonu powystawowego. Jak intensywnie pracował.

Dlatego bardzo ważne jest uzyskanie od sprzedawcy informacji o stosowanej w przypadku wybranego przez nas modelu ekspozycji. W wielu przypadkach może to być trudne, zwłaszcza w przypadku aukcji internetowych, na których sprzedawcy nie umieszczają w opisie stosownych informacji oferując jedynie kilka zdjęć od producenta i techniczny opis.

Z reguły jednak modele dystrybuowane przez sklepy internetowe mają opisane swoje wady i uzyskamy wszelkie potrzebne nam informacje dotyczące wybranego przez nas modelu.

Ograniczone zasady gwarancji oraz czas jej trwania.

Bardzo ważna jest też informacja o gwarancji, którą objęty jest telefon. Często przy zakupie urządzenia z tego typu dystrybucji jest ona bardzo ograniczona, nie udzielana przez producenta, tylko przez sklep. Kolejnym czynnikiem na który powinniśmy zwrócić uwagę jest opakowanie, czy smartfon jest w oryginalnym pudełku ze wszystkimi akcesoriami takimi jak słuchawki, ładowarka i przede wszystkim czy zawiera dokumentację.

Telefon powystawowy – zaleta jest jedna. Cena.

Największą, a zarazem najbardziej liczącą się dla konsumenta zaletą tego typu modeli, jest cena. Często obniżona o kilkadziesiąt procent kusi w porównaniu do kupna modelu z normalnej dystrybucji. Ponadto jeżeli zdecydujemy się na zakupy Internetowe, przez dwa tygodnie (lub dłużej w zależności od wybranego sklepu) będziemy mogli zwrócić urządzenie bez podawania przyczyny. Daje nam to czas na zapoznanie się z urządzeniem, z jakością jego wykonania i z pewnością po takim czasie uda się podjąć decyzję.

Modele odnowione (prefabrykowane), czyli drugie życie awaryjnego telefonu

Kto z nas nie miał sytuacji, w której nowo zakupiony sprzęt nie spełniał naszych oczekiwań, wydawał się być wadliwy w mniejszym lub większym stopniu. Oddajemy więc urządzenie, do sklepu, a w zamian dostajemy nowe, wolne od wad. Lecz co dzieje się z naszym wadliwym egzemplarzem? Czy trafia do miejsca w którym nie chciałby znaleźć się żaden telefon?

Otóż wraca do producenta, ten naprawia go i traktuje jak każdy inny model będący w produkcji. Zostaje zafoliowany, zaplombowany i fabrycznie zapakowany. Z powrotem jest przeznaczony do sprzedaży, jednak jako urządzenie prefabrykowane, z często obniżoną ceną i skróconym okresem gwarancyjnym. Urządzenia prefabrykowane zwykle trafiają do sklepów oferujących produkty z outletu. Przed zakupem tego typu urządzenia musimy upewnić się, że naprawy dokonywał producent, lub certyfikowany przez niego serwis.

Kupno używanego sprzętu – warto czy nie warto

Decydując się na zakup urządzenia używanego, powinniśmy zwrócić uwagę na szereg czynników różniących się od siebie, w zależności od wybranego przez kanału dystrybucji.

Najpopularniejsze sklepy ze sprzętem elektronicznym mają na swoich stronach internetowych specjalną kategorię ze sprzętem używanym, outlet. Kupimy tam zarówno telefon powystawowy, jak i odnowiony. Sklepy zwykle dokładnie opisują dany model, informują o istniejących, rzadziej o naprawionych wadach. Często wystawiane są tam modele z ceną obniżoną nawet o 40% w porównaniu do nowego urządzenia. Zdarzają się również urządzenia z pełną gwarancją, lub telefony z ceną obniżoną o kilka procent z powodu uszkodzonego lub niekompletnego opakowania.

Ryzykownym wydaje się być zakup tego typu urządzeń za pomocą aukcji internetowych, sprzedający często oferują sprzęt z dostawą zza granicy, głównie z Chin. Nie świadczy to oczywiście o gorszej jakości sprzętu, choć musimy wziąć pod uwagę możliwość kupna nieoryginalnego, lub naprawianego niższym kosztem urządzenia. Problem sprawić może również zwrot lub oddanie telefonu na gwarancję.

Reasumując, zakup sprzętu używanego powinien być przemyślany. Powinniśmy upewnić się co do stanu urządzenia, sprawdzić sposób w jaki był wystawiany (jeśli decydujemy się na model powystawowy) i dokładnie obejrzeć sprzęt. Zwróćmy również uwagę na gwarancję i dołączone akcesoria, telefon z kompletnym opakowaniem i gwarancją możemy przecież po czasie odsprzedać. Pamiętajmy jednak, że nie kupujemy nowego sprzętu, telefon może mieć widoczne ślady użytkowania, obicia czy małe ryski, lecz czy kupno telefonu z najwyższej półki, po obniżonej cenie nie pozwoli przymknąć oka na niektóre wady?

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj