Poradniki

Jak podłączyć telefon do radia samochodowego?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Lubisz słuchać dobrej muzyki? Męczą cię liczne reklamy w radiu? A może jesteś zwolennikiem audiobooków? Jeśli chociaż na jedno pytanie Twoja odpowiedź brzmi „TAK”, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się jak w łatwy sposób połączyć swój telefon z radiem samochodowym i umilić podróż ulubionymi piosenkami.

Co więcej, zdaję sobie sprawę z faktu, że nie każdy posiada samochód wyposażony w port USB czy radio z Bluetooth. Te dwie rzeczy znacznie ułatwiają podłączenie telefonu do radia samochodowego. Nowsze modele samochodów mają to wszystko zintegrowane ze sobą. Spokojnie, jest kilka sposobów na rozwiązanie tego problemu. Nawet w klasyku czy youngtimerze będziesz mógł słuchać muzyki z telefonu!

W tym artykule poznasz cztery skuteczne metody, dzięki którym wybrana muzyka będzie odtwarzana we wbudowanych głośnikach samochodowych. Myślę, że wypisane poniżej sposoby rozwiążą problemy lub nakierują na optymalne rozwiązane.

1. Podłączenie telefonu z radiem za pomocą kabla AUX

Pierwszą czynnością jaką należy wykonać jest sprawdzenie czy telefon oraz samochód posiadają charakterystyczne okrągłe wejście AUX. Zazwyczaj nie ma z tym problemu, opcja powinna być dostępna nawet w starszych samochodach.

Do podłączenia potrzebny będzie jeszcze kabel AUX, który z dwóch stron powinien mieć wtyczkę audio jack 3,5mm (taką, jak przy słuchawkach przewodowych). Taki kabel jest stosunkowo niedrogi, zapłacisz za niego od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, w zależności od jego długości oraz marki.

Teraz wystarczy jedną końcówkę kabla włożyć do wejścia AUX w samochodzie, a drugą wpiąć do portu w telefonie. To bardzo prosta i pewna metoda, która zapewni Ci możliwość słuchania ulubionej muzyki bezpośrednio w głośnikach samochodu. Jedyną wadą tego rozwiązania jest brak możliwości sterowania smartfonem z poziomu radia.

2. Podłączenie telefonu za pomocą kabla USB

Ten sposób jest nieco trudniejszy i wymaga spełnienia kilku warunków. Przede wszystkim, samochód musi posiadać port USB i obsługiwać połączenia z systemem Android. Ponadto, telefon musi wspierać technologię On-The-Go (USB OTG). Oczywiście potrzebny będzie także kabel USB.

Jak sprawdzić czy telefon z Androidem wspiera USB OTG?
Wystarczy, że pobierzesz darmowe oprogramowanie USB OTG Checker. Zaraz po jego uruchomieniu pojawi się odpowiedni komunikat.

Samo podłączenie jest dziecinnie proste – wystarczy jedną końcówkę włożyć do wejścia USB w samochodzie, a drugą wpiąć do telefonu. Ta metoda również pozwala sterować muzyką jedynie za pomocą smartfona.

W tej metodzie może pojawić się jednak jeden problem. Jeśli wszystkie wymagania zostały spełnione, a mimo to telefon nie łączy się z radiem, potrzebna będzie zmiana w ustawieniach smartfona. W takiej sytuacji należy połączyć urządzenie mobilne za pomocą kabla USB z samochodem, wejść w opcje programistyczne (w telefonie) i odnaleźć zakładkę „Domyślna konfiguracja USB”. Po jej dotknięciu, rozwinie się lista, z której musisz wybrać opcję MTP. To działanie powinno rozwiązać problem.

3. Podłączenie telefonu za pomocą Bluetooth

Bezsprzecznie, jest to najwygodniejszy sposób na łączenie telefonu z samochodem. W wielu przypadkach umożliwia sterowanie smartfonem za pomocą wyświetlacza samochodowego. Jest to metoda bezprzewodowa, dlatego nie jest potrzebny żaden kabel. Niestety, to od modelu auta zależy możliwe będzie podłączenie telefonu w ten sposób oraz funkcjonowanie takiego połączenia. W przypadku starszych samochodów, zazwyczaj ta opcja nie jest dostępna.

Procedura takiego połączenia jest niezwykle prosta. Wystarczy włączyć Bluetooth w smartfonie, a następnie odszukać w ustawieniach samochodu opcję połączenia telefonu przez Bluetooth. Wyświetlacz w samochodzie pokaże dokładną instrukcję jak sparować urządzenie mobilne z autem. Ustawienia powinny zostać automatycznie zapisane.

4. Podłączenie telefonu za pomocą transmitera samochodowego FM

Jest to dobre rozwiązanie dla samochodów, które nie posiadają Bluetooth oraz wejścia USB. Transmiter samochodowy może być podłączony przez gniazdo zapalniczki. Jest to urządzenie, które pozwala na odtwarzanie muzyki w samochodzie z różnych zewnętrznych źródeł. Możesz do niego podłączyć nie tylko telefon, ale także pendrive, kartę pamięci czy odtwarzacz MP3. Warto zaznaczyć, że większość modeli posiada zestaw głośnomówiący, dzięki czemu możesz wykonywać rozmowy telefoniczne.

Transmiter samochodowy posiada kilka wejść, do których wystarczy podłączyć urządzenie. Na rynku znajdziesz także modele, która posiadają Bluetooth.

Polecane transmitery FM umożliwiające podłączenie telefonu do radia samochodowego

Transmiter Baseus Cctm01 Zobacz ceny
Transmiter Rock 301 Zobacz ceny
Transmiter Baseus Transmiter FM CCNLZ0S Zobacz ceny
Transmiter Baseus Transmiter FM T-TYPE S-13 CCALLTM01 Zobacz ceny

Reasumując, podłączenie telefonu do radia samochodowego przynosi wiele korzyści i z pewnością wpłynie na przyjemność podróżowania. Dzięki różnorodności możliwych rozwiązań, smartfon może być połączony z każdym samochodem. Wystarczy wybrać odpowiednią opcję.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj