Poradniki Telefony

Jaki telefon do gier wybrać?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Odpowiednio dobrany telefon gamingowy będzie zapewniał komfort wielogodzinnej rozgrywki. Sprawi, że będzie ona przede wszystkim przyjemnością, bez konieczności ciągłego ładowania telefonu, problemów z zawieszaniem się gry czy brakiem pamięci. Czym się kierować wybierając idealny smartfon do gier?

Od razu przechodzę do konkretów i prezentuje odpowiednie telefony do grania, które testowałem i uważam, że są warte polecenia. Co prawda nie ma ich dużo, ale mocno pracuję nad tym by móc pobawić się jeszcze kilkoma modelami.

Jaki telefon do gier?

 1. realme neo GT 3 150 W
 2. Poco M3

Najlepszy telefon do gier

realme net GT 3 150 W

realme neo GT 3 150 W

Mój osobisty faworyt

 • Bateria o pojemności 4500 mAh,
 • potężna ładowarka o mocy 150 W umożliwiająca mega szybkie ładowanie
 • telefon jest zbudowany z podzespołów, które nie nagrzewają się od ostrego grania!
 • testy benchmarkowe pokazują, że osiąga lepszy wyniki niż flagowiec Samsunga Galaxy S21
 • recenzja realme neo GT 3 150 W

Ceneo: od 2999 zł*
*Wszystkie podane kwoty podane w momencie publikacji wpisu.

Druga propozycja, z dużo niższej półki cenowej.

Telefon do gier do 1000 zł

Poco M3

Poco M3

Tani telefon z pojemną baterią

 • Bateria o pojemności 6000 mAh pozwalają na bardzo długie granie
 • Aktrakcyjna cena, bo poniżej 1000 zł
 • recenzja Poco M3

Ceneo: wersja 4/64 GB od 769 zł*Ceneo: wersja 4/128 GB od 745 zł*
*Wszystkie podane kwoty podane w momencie publikacji wpisu.

Poniżej znajdziesz garść porad na temat wyboru odpowiedniego telefonu do grania.

Jaka bateria powinna znaleźć się w dobrym telefonie gamingowym?

Dobrej jakości telefon do gier powinien być wyposażony w solidną baterię. Słabej jakości bateria spowoduje konieczność częstego ładowania telefonu. A to przełoży się bezpośrednio na brak komfortu podczas korzystania z telefonu i grania.

Pojemność baterii telefonu do gier powinna wynosić przynajmniej 4000 mAh. Taki rozmiar umożliwi aż na 22 dni ciągłego czuwania, 12 godzin przeglądania internetu lub kilka solidnych godzin spędzonych na graniu w ulubione gry.

Jeśli chcesz wybrać idealny telefon gamingowy, wybierz taki który został wyposażony dodatkowo w technologię szybkiego ładowania. Szybka ładowarka może skrócić czas ładowania z 3 godzin do zaledwie 30 minut.

Znaczenie wyświetlacza w telefonie do gier

Im większy wyświetlacz w smarfonie tym lepszy (od 5 do 7 cali), jednak nie jest to jedyna wytyczna, którą należy kierować się podczas wyboru wyświetlacza. Ważna jest także jego rozdzielczość, przestrzeń barw oraz odpowiednie proporcje. Odpowiednią przestrzeń barw będą gwarantować:

 • ekrany LCD, TFT oraz TN (dostępne w większości telefonów z niższej półki cenowej,
 • ekrany IPS (ekran typu LCD jednak gwarantujący lepszą jakość),
 • ekrany AMOLED i Super AMOLED (które cechują żywsze kolory i większy kontrast).

W wyświetlaczu ważna jest też częstotliwość odświeżania ekranu, która zwiększy komfort z grania oraz korzystnie wpływa na wzrok gracza, przy czym najbardziej optymalną odświeżania będzie ta na poziomie 90Hz.

Czym jest pamięć RAM i jakie ma znaczenie?

Zadaniem pamięci RAM (czyli Random Access Memory) jest przechowywanie kluczowych danych wykorzystywanych przez system operacyjny telefonu. Dodatkowo RAM przechowuje informacje o aplikacjach uruchomionych w danym momencie przez system. Zatem jeśli zdecydujesz się na większą pamięć RAM tym lepiej, bo dzięki temu działanie wszystkich uruchomionych aplikacji na telefonie jest dużo szybsze.

Sprzęt ze średniej cenowo półki będzie zawierał od 4 do 6 GB RAM i pozwoli to na korzystanie z niektórych gier. Jednak bardziej zaawansowani użytkownicy, będą zadowoleni w przypadku gdy pamięć RAM wyniesie powyżej 8 GB. Smartfon gamingowy powinien posiadać też dużą pamięć wewnętrzną. Tutaj też, im więcej tym lepiej.

Procesor – za co odpowiada i dlaczego jest tak ważny?

Najnowsze gry dostępne na telefon zajmują coraz więcej miejsca oraz oferują grafikę i dźwięk w najwyższej jakości. Wydajność urządzenia na którym będą odtwarzane powinna być do nich odpowiednio dopasowana. Za wydajność w telefonie odpowiedzialny jest procesor. To on ma za zadanie udźwignąć ciężar przetwarzania najbardziej zaawansowanych technologicznie i graficznie gier.

Wybierając telefon warto zwrócić uwagę na poszczególne parametry procesora, do których należy zaliczyć:

 • ilość rdzeni,
 • częstotliwość taktowania,
 • a także w jakim procesie technologicznym został on wykonany.

W tym przypadku obowiązuje prosta zasada. Im więcej rdzeni będzie miał twój telefon do gier, tym więcej operacji będzie mógł wykonywać. Tutaj nie ma dużej filozofii.

Zaawansowany telefon gamingowy, który nigdy nie zawiedzie, powinien odznaczać się:

 • jak najwyższą częstotliwością taktowania
 • oraz jak najmniejszą liczbą nanometrów.

Pożądana liczba nanometerów danego procesu technologicznego powinna być mniejsza niż 7.

Jakie inne udogodnienia powinien posiadać dobry telefon gamingowy?

Szybkie nagrzewanie się telefonu w dłoni podczas zaawansowanej gry bywa irytujące oraz niekomfortowe. Jeżeli chcesz uniknąć tego typu sytuacji, postaw na modele odporne na przegrzanie. Tego typu telefony mają zastosowaną technologię, która wspiera chłodzenie podzespołów a nawet nie przewodzi ciepła.

Oprócz aspektów wizualnych o których pisałem wcześniej, postaw na model wyposażony w głośniki stereo. Taki głośnik w połączeniu z precyzyjnym i szybkim wyświetlaniem obrazów, zapewni rozrywkę najwyższej jakości.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj