Inteligentny dom Recenzje Smart Home

Recenzja inteligentnego gniazdka Koogeek Smart Plug

Pinterest LinkedIn Tumblr

Tego typu urządzenie – inteligentne gniazdko – powinno być w każdym domu. Od ponad trzech miesięcy sprawdzam Koogeek Smart Plug. Zapraszam do recenzji tego gniazdka.

Recenzję Koogeek Smart Plug mogłem napisać znacznie wcześniej. Jednak w przypadku tego typu urządzeń potrzeba czasu. Wszystko dla tego by sprawdzić w jaki sposób zbiera dane i jak działa w różnych warunkach. A z racji tego, że urządzenie wpadło w moje ręce w lutym to załapało się na zmianę czasu.

Czytaj także: Jak wybrać inteligentne gniazdko?

Koogeek Smart Plug dedykowane pod Home Kit (Apple)

Zła wiadomość dla osób z telefonami inne niż te z logiem Apple. To gniazdko nie będzie Wam działać. Aby móc z niego w pełni korzystać należy mieć urządzenie, które będzie obsługiwało Home Kit. Czy jest to iPhone, iPod, iPad lub Apple Watch z iOS 8.1+. Producent pracuje nad wsparciem dla Androida, ale nie wiadomo kiedy to będzie.

Specyfikacja

  • Długość i wysokość: 65mm
  • Grubość: 90 mm
  • Waga: maksymalnie do 139 g
  • Gniazdko potrzebuje iPhone’a, iPada, iPoda touch lub Apple Watch’a z zainstalowanym iOS 8.1 lub wyższym
  • Wejście zasilania: 220~250 V AC, 50Hz
  • Moc wyjściowa: 2500 W
  • Maksymalny prąd wyjściowy: 10A
  • Wi-Fi 2.4Ghz (802.11 b/g/n)

Parowanie gniazdka z urządzeniem

Należy pobrać aplikację Koogeek Home. Tutaj też możemy dodać nowe urządzenie. To konkretne gniazdko dodawałem przez aplikację iOS – Dom.

Tutaj sprawa wygląda prosto. Odpalamy aplikację Dom w iOS, dodajemy urządzenie i skanujemy specjalny kod urządzenia. Następnie czekamy chwilę aż wszystko się ustawi i możemy cieszyć się z w pełni funkcjonalnego gniazdka.

Jakie funkcje ma Koogeek Smart Plug?

W aplikacji Dom możemy jedynie włączyć i wyłączyć urządzenie. Dlatego aplikacja Koogeek Home jest wymagana. Po jej otwarciu wybieramy nasze gniazdko i wtedy mamy dostęp do większej ilości funkcji.

Zdalne włączanie i wyłączanie gniazdka

Wyłączanie gniazdka telefonem
Wyłączanie gniazdka telefonem za pomocą aplikacji Koogeek Home

Możemy zdalnie włączyć i wyłączyć gniazdko. Może nie tyle co wyłączyć, a odciąć prąd do urządzeń wpiętych w gniazdko Koogek Smart Plug.

Pobór prądu na żywo

Zużycie prądu możemy na bieżąco śledzić w aplikacji.
Zużycie prądu możemy na bieżąco śledzić w aplikacji Koogeek Home

Koogeek pokazuje aktualny pobór prądu. Jest jednak pewien haczyk. Pokazywane dane nie są dokładne. Wynikiem tego jest np. pokazywanie wartości zero, podczas sprawdzania poboru prądu przez telewizor w trybie oczekiwania (stand-by). Dane są zaokrąglane w dół.

Zaprogramuj kiedy gniazdko odcina prąd

Gniazdko można zaprogramować by włączało się i wyłączało o określonych porach dnia. Jest to zdecydowanie najlepsza funkcjonalność gniazdka. To dzięki tej funkcji uda Ci się zaoszczędzić trochę pieniędzy na zużyciu prądu. U mnie wygląda to tak, że do gniazdka Koogeek mam wpiętą listwę zasilającą, która doprowadza prąd do: telewizora, modemów, routera i switcha.

Gdy włączę telewizor, to pobór prądu na gniazdku mam 85W. Jeżeli telewizor będzie miał większy kontrast i jaśniej świecił, to pobór skoczy do 123W. W trybie stand-by na gniazdku jest 23W. Odcinając prąd dla listwy i tak jestem na plusie, bo samo gniazdko ciągnie 5W każdej godziny. W ciągu dnia może nie widać tego, ale w skali miesiąca czy roku będzie to już zauważalne.

Dlatego u mnie w domu gniazdko wyłącza się na całą noc. Nie ma prądu w tym miejscu od 23 do 6 rano. W weekendy od 23 do 8:30. Sprawdza się to bardzo dobrze i widać pierwsze efekty zużycia nawet na wykresach.

Jest możliwość zintegrowania gniazdka z Amazon Echo gdyby ktoś wolał rozmawiać z Alexą niż z Siri.

Podsumowanie

Po za niepoprawnym pokazywaniem poboru prądu na żywo gniazdko jest OK. Drugą rzeczą do jakiej można się przyczepić, to jego rozmiar. Nie da się kilku gniazdek podłączyć obok siebie w listwie zasilającej. Myślę, że znajdą się osoby, które chciały by w taki sposób je wykorzystać.

Koogeek Smart Plug cena

Jest to jedno z tańszych gniazdek jaki widziałem. Swój egzemplarz kupiłem za 149 zł (konkurencyjne FIBARO Wall Plug można dostać już od 230 zł). Gdyby chcieć mieć ich więcej, robi się z tego ładna sumka. Dlatego radzę się poważnie zastanowić ile takich inteligentnych gniazdek będzie potrzebnych.

Koogeek Smart Plug P1EU Porównaj na Ceneo

Ogólnie jestem z niego bardzo zadowolony. Mam je już ponad trzy miesiące i nie było z nim żadnego problemu (awarie).

Jeżeli masz iPhone czy iPada a zastanawiasz się nad zakupem jakiegoś inteligentnego gniazdka, to na pewno nie możesz przejść obojętnie obok Koogeek Smart Plug. Jeżeli jesteś fanem Androida, to musisz czekać na oficjalne wsparcie tej platformy. Nie wiadomo jednak kiedy to nastąpi.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

1 komentarz

  1. Inteligentne gniazdko to jedno z częściej instalowanych urządzeń typu smart w każdym domu.
    U mnie taki smart wykorzystuję do zaprogramowania włączania światła w godz. 19.oo – 23.30 w czasie mojej nieobecności. Póki co sprawdza się od 1,5 roku.

Skomentuj