Inteligentny dom Recenzje Smart Home

Recenzja stacji meteorologicznej Netatmo Weather Station

Pinterest LinkedIn Tumblr

Na łamach bloga debiutuje pierwszy tego rodzaju sprzęt. Jest nim stacja meteorologiczna Netatmo Weather Station. Czy warto tego typu urządzenie kupić? Czy warto wydać tyle pieniędzy na ten produkt? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w niniejszej recenzji.

Stacje pogodowe to rodzaj sprzętu, który raz konfigurujesz, raz ustawiasz w danym miejscu i zapominasz. Następnie sprawdzasz tylko dane jakie zostały zarejestrowane. A możesz to zrobić w aplikacji Netatmo lub w przeglądarce. Czyli wszystko łatwo i przyjemnie.

Netatmo Weather Station – pierwsze wrażenia i możliwości

Netatmo - testowany zestaw stacji pogodowej razem z wiatromierzem
Netatmo – testowany zestaw stacji pogodowej razem z wiatromierzem

Pozytywnie. Produkt bardzo minimalistyczny w kształcie walca, wykonany z jednego kawałka aluminium. Dzięki swojemu wyglądowi, z łatwością wpasuje się w różnego rodzaju style wnętrz domów i mieszkań. Górna część obudowy jest panelem dotykowym.

Co w zestawie?

Podstawowy zestaw stacji pogodowej Netatmo składa się z dwóch części. Pierwszy to stacja bazowa, która łączy się z innymi modułami. Drugi, to o połowę mniejszy moduł zewnętrzny.

W skład zestawu wchodzi:

 • 1 moduł wewnętrzny
 • 1 moduł zewnętrzny
 • 1 zasilacz Micro USB
 • 1 zestaw do montażu naściennego modułu zewnętrznego
 • 2 baterie AAA
Netatmo - wiatromierz
Netatmo – wiatromierz

W moim przypadku miałem możliwość przetestowania jeszcze Inteligentny Wiatromierz Netatmo.

Pozostałe techniczne dane stacji meteorologicznej Netatmo

Zasilanie

Netatmo - wnętrze urządzenia ze śróbkami na baterie
Netatmo – wnętrze urządzenia ze śróbkami na baterie

Moduł wewnętrzny jest zasilany prądem stałym (microUSB). Moduł zewnętrzny zasilany jest za pomocą dwóch baterii AAA. Producent deklaruje, że dwie baterie wystarczą na działanie przez dwa lata.

Wymiary

 • Moduł wewnętrzny: 45 x 45 x 155 mm
 • Moduł zewnętrzny: 45 x 45 x 105 mm

Czujniki i pomiary

 • Częstotliwość rejestracji danych co 5 minut.
 • Temperatura w pomieszczeniach. Zakres pomiaru: 0°C do 50°C, dokładność: ± 0,3°C.
 • Temperatura na zewnątrz. Zakres pomiaru: -40°C do 65°C, dokładność: ± 0,3°C.
 • Wilgotność w pomieszczeniach i na zewnątrz. Zakres pomiaru: 0% do 100%, dokładność: ± 3%.
 • Barometr: zakres pomiaru: 260 do 1260 mbarów, dokładność: ± 1 mbar.
  1 mbar = 10-3 bar = 1 hPa.
 • Czujnik CO2 (wewnętrzny). Zakres pomiaru: 0 do 5000 ppm. Dokładność: ± 50 ppm (0 do 1000 ppm) lub ± 5% (1000 do 5000 ppm).
 • Miernik poziomu dźwięku. Zakres pomiaru: 35 do 120 dB.

Na koniec warto dodać, że stacja jest kompatybilna z Wi-Fi 802.11 b/g/n (pasmo 2,4 GHz).

Pierwsze uruchomienie

Przed uruchomieniem stacji pogodowej musimy ją dodać w aplikacji Netatmo (opcjonalnie dodać do HomeKit) i połączyć z modułem zewnętrznym. Cały proces instalacji i parowania jest przedstawiony w łatwy i przystępny sposób w aplikacji mobilnej.

Co mierzy moduł wewnętrzny i zewnętrzny?

Moduł wewnętrzny posiada możliwość mierzenia:

 • temperatury,
 • wilgotności,
 • jakości powietrza,
 • poziomu dźwięku.
Netatmo - wskaźnik świetlny jakości powietrza
Netatmo – wskaźnik świetlny jakości powietrza

Dodatkowo ostrzega przed szkodliwym dla zdrowia stężeniu CO2. Jakość powietrza jest sygnalizowany odpowiednim kolorem (czerwony, żółty, zielony) na module w tzw. wskaźniku świetlnym. Ponadto dostaniemy odpowiednie powiadomienie na telefon na ten temat gdy parametr przekroczy normę.

Netatmo - moduł zewnętrzny
Netatmo – moduł zewnętrzny

Z kolei moduł zewnętrzny mierzy:

 • temperaturę,
 • wilgotność,
 • jakość powietrza,
 • ciśnienie atmosferyczne,

oraz jest sprawdza pogodę (czy np. jest pochmurno lub słonecznie).

Skoro już wiemy co w zestawie, jak skonfigurować i podłączyć stację pogodową Netatmo, to nie pozostaje nic innego jak znaleźć odpowiednie miejsce w wewnątrz i na zewnętrz i czekać na pomiary. W tym momencie można zapomnieć o nasz stacji, to teraz będziemy używać aplikacji mobilnej by odczytywać zebrane pomiary.

Stację główną postawiłem w salonie, zaś moduł zewnętrzny i wiatromierz został umiejscowiony na balkonie. I tak to sobie stało prawie trzy tygodnie i zbierało dane.

Jak działa i wygląda aplikacja mobilna Netatmo?

Na początku jesteśmy zobligowani do założenia konta w Netatmo. Dzięki niemu wszystkie zebrane dane zapisują się w chmurze i będziemy mieli do nich dostęp ze wspomnianej aplikacji mobilnej Netatmo i przeglądarki internetowej. Co więcej, zbierane dane będziemy mogli udostępnić innym użytkownikom.

Po zainstalowaniu i założeniu konta, każdy z modułów (tych dodatkowych jak np. wiatromierz) będzie miał dedykowany ekran na prezentowanie danych. W przypadku głównego zestawu dane mamy podzielone na jednym ekranie. Kliknięcie ikonki „i” spowoduje pokazanie opisów zebranych danych.

Aplikacja Netatmo - ekran z pomiarami wewnątrz i na zewnątrz (po lewej). Wyjaśnienie pomiarów (po prawej).
Aplikacja Netatmo – ekran z pomiarami wewnątrz i na zewnątrz (po lewej). Wyjaśnienie pomiarów (po prawej).

Tapnięcie w konkretne miejsce przeniesie nas w bardziej szczegółowy opis pomiaru. W przypadku wiatromierza dane prezentują się jak na poniższym screenshocie. Znajdziemy tutaj takie parametry jak kierunek wiatru, aktualna prędkość oraz prędkość maksymalna danego dnia.

Aplikacja Netatmo - ekran z pomiarami wiatromierza (po lewej). Wyjaśnienie pomiarów (po prawej).
Aplikacja Netatmo – ekran z pomiarami wiatromierza (po lewej). Wyjaśnienie pomiarów (po prawej).

Sama aplikacja ma zarezerwowane miejsca na pozostałe moduły producenta. Jeżeli ich nie posiadamy, to zamiast danych zobaczymy zachętę zakupu.

Aplikacja Netatmo - zachęta zakupu modułu deszczowego (po prawej) oraz aktualny pomiar jakości powietrza (po lewej)
Aplikacja Netatmo – zachęta zakupu modułu deszczowego (po prawej) oraz aktualny pomiar jakości powietrza (po lewej)

Na każdym widoku znajdziemy również prognozę na najbliższe dni z prezentacją graficzną opisującą dzień wraz z temperaturami.

Dodatkowo w aplikacji mamy możliwość przeglądania historycznych danych w postaci wykresów.

Netatmo - przegląd danych na my.netatmo.com
Netatmo – przegląd danych na my.netatmo.com

Na stronie mamy też dane o naszych urządzeniach – czy są podłączone do internetu czy poziom naładowania baterii.

Społeczność Netatmo

W tym miejscu dochodzimy do potencjału zestawów Netatmo. Zakładając konto w całym ekosystemie otwiera nam dostęp do pomiarów z innym urządzeń rozsianych po całym świecie. Bardzo się zdziwiłem gdy zobaczyłem ilość danych z naszego kraju. Oczywiście dane są dostępne innym użytkownikom o ile zgodzimy się na ich udostępnienie.

Netatmo - mapa Polski z danymi od klientów
Netatmo – mapa Polski z danymi od klientów

Dane możemy przeglądać zarówno w aplikacji jak i w przeglądarce internetowej pod adresem weathermap.netatmo.com (nie trzeba mieć konta).

Te pomiary stanowią bardzo dużą wartość dodaną. Problemem różnych serwisów pogodowych jest brak konkretnych danych w konkretnych miejscach. Netatmo rozwiązuje ten problem za pomocą swoich klientów.

Podsumowanie stacji pogodowej Netatmo Weather Station

Na pierwszy rzut oka zestawy od Netatmo prezentują się dość drogo. Za zestaw ze stacją bazową i modułem zewnętrznych trzeba będzie wydać 800 zł na oficjalnej stronie. Z kolej za wiatromierz 470 zł. Czyli w sumie testowany przeze mnie zestaw kosztował prawie 1300 zł. To sporo. W przypadku wiatromierza warto byłoby dokupić uchwyt dzięki któremu będziemy mogli go umieścić w miarę wysoko i stabilnie. Koszt takiego uchwytu – 100 zł.

Zobacz aktualne ceny Netatmo Weather Station

Zobacz aktualne ceny Wiatromierza Netatmo

W cenie mamy integrację z HomeKit, darmową aplikację na telefon oraz dostęp do pomiaru innym użytkowników.

Decydując się na ten zestaw trzeba mieć z tyłu głowy pozostałe moduły firmy do inteligentnego domu. A jest ich całkiem sporo. Kamery, zamki do drzwi, alarmy czy inne czujniki. Cały ten ekosystem daje nam potężne możliwości integracji ze sobą.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

1 komentarz

 1. Ciekawa recenzja. Jak Pan słusznie ie zauważył, cena zaporowa. W tej chwili powystawowy lub używany zestaw bazowy kosztuje do 400 zl. Do tego miernik deszczu około 160. Czujnik wiatru 400 – tańszych nie spotkałem. Całość ( bez uchwytu) zamyka się w 1000 zl. Czy warto? Moim zdaniem nie. W serwisie mam podgląd na stację zlokalizowaną kilka ulic dalej. Chociaż lubię gadżety, idea intelogentnego domu mnie nie pociąga.
  PS. Proszę zwrócić uwagę na literówki w tekście. Psują trochę obraz całości. Milego wieczoru.

Skomentuj