AGD Inteligentny dom Recenzje Smart Home

Recenzja robota zamiatająco-myjącego Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop

Pinterest LinkedIn Tumblr

Robot Xiaomi zamiatająco-myjący Mi Robot Vacuum Mop, to kolejny odkurzacz automatyczny, który recenzuję na blogu. Roboty Xiaomi zdobywają coraz większą popularność. Jeżeli zastanawiacie się jak wypadł ten odkurzacz i czy warto go kupić, to zapraszam do dalszej części wpisu.

Najważniejsze dane techniczne

Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop - w stacji dokującej
Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop – w stacji dokującej
  • Funkcje: ssanie, mopowanie, zamiatanie
  • Moc ssania: 2500Pa
  • Pojemność pojemnika na kurz: 600 ml
  • Pojemność zbiornika na wodę: 200 ml
  • Pojemność baterii: 2400 mAh
  • Szerokość: 353 mm
  • Wysokość: 81,5 mm
  • Grubość: 350 mm
  • Waga: 3,6 kg
  • Łączność: Wi-Fi IEEE 802.11 b/g/n 2.4GHz

Pierwsze wrażenia

Robot prezentuje się dobrze. Jakość wykonania i materiał jest na wysokim poziomie. Tworzywo nie skrzypi pod naciskiem i wszystko jest bardzo dobrze spasowane ze sobą. Montaż pojemnika na brud oraz bocznej szczotki jest banalnie proste. Moduł do mopa, czyli pojemnik na wodę oraz szmatka są instalowane pod spodem odkurzacza bez najmniejszego problemu. Wszystko się dobrze trzyma i nie ucieka (nawet podczas jazdy).

Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop - pojemnik na brud jest schowany wewnątrz odkurzacza
Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop – pojemnik na brud jest schowany wewnątrz odkurzacza

Podczas pierwszego uruchomienia robot robi wirtualną mapę dzięki której będzie się sprawniej poruszał. Następnie będziemy mogli ustawić m.in. obszar do mopowania czy obszar wyłączony z użytku.

Co daje aplikacja Xiomi Home?

Specjalnie pominę takie opcje jak ustawiania harmonogramu sprzątania, zdalnego uruchamiania itp. Jest to juz standard jak na tego typu urządzenie.

Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop – zarządzanie mapą odkurzacza oraz podstawowymi funkcjami
  • Podgląd na żywo odkurzania. Jaki obszar został już sprzątnięty oraz w którym miejscu znajduje się nasz Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop.
  • Możliwość edycji aktualnie sprzątanego obszaru. Po zatwierdzeniu zmian robot się do nich dostosowuje – np. wirtualna ściana.

Na duży plus zasługuje część jakość tłumaczenia na język polski w aplikacji Xiomi Home do obsługi tego odkurzacza. Jakość tłumaczenia jest na prawdę dobra i łatwo się odnaleźć (i poruszać) w funkcjach.

Jak porusza się robot

Wcześniejszy robot sprzątający jaki miałem na testach – iRobot Roomba 676 – poruszał się po skosach. W przypadku Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop jest zupełnie inaczej. Trasa pokonywana jest pasami jeden obok drugiego (wężykiem). Dzięki temu mamy pewność, że cała powierzchnia będzie sprzątnięta.

Bezproblemowe powroty do bazy

Przez ponad miesiąc użytkowania odkurzacz Xiaomi za każdym razem wracał do stacji ładującej. Wyjątkiem była sytuacja w której zaplątał się w wystający kabel. Jest to możliwe za sprawą wcześniej zeskanowanej mapy mieszkania.

Pokonywanie przeszkód

Pokonywanie przeszkód nie stanowi większego problemu. Robot bez problemu pokonywał płozy moich hokerów w kuchni. Grubość takiej płozy to niecałe 2 cm. Przejazdy czy manewrowanie odbywało się bez próśb o pomoc. Nogi stołów czy krzeseł są omijane poprawnie, robot zwalniał przed wcześniej wykrytą ścianą, narożnikiem mebla (listwy przypodłogowej) czy przeszkodą.

Wyjątkiem są wystające cienkie kable czy sznurówki które szybko wplątują się w boczną szczotkę.

Szczotka do czyszczenia filtra

Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop -szczoteczka do czyszczenia filtra z brudu
Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop -szczoteczka do czyszczenia filtra z brudu

Fajnie, że producent dołączył do pudełka ten przyrząd. Szkoda tylko, że nie ma miejsca na nią w samym odkurzaczu. Tak trzeba będzie ją gdzieś przechowywać i nie zgubić. Można było to o wiele lepiej zaprojektować.

Odkurzanie i różna moc ssania

Nie będę miał się tutaj do czego przyczepić. Sposób w jaki porusza się robot daje gwarancję, że powierzchnia będzie dobrze odkurzona. Po każdym sprzątaniu pojemnik był wypełniony kurzem i drobnym brudem. Pokrycie sprzątanego obszaru było szczególnie widoczne na dywanach.

Robot miał problemy z mniejszymi dywanikami, które było bardziej mobilne niż te większe. Efektem było ściąganie ich a czasem nawet zaplątanie się w nich.

Mopowanie

Zbiornik na wodę montuje się od spodu odkurzacza (tył). Wystarczy wsunąć do końca i zatrzaski bezproblemowo i lekko go złapią. Warto tutaj dodać, że ten zbiornik jest zintegrowany ze szmatką. Z jednej strony mamy pojemnik na wodę, a po drugiej stronie znajdziemy rzepy na szmatkę.

Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop - moduł do pomowania
Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop – moduł do mopowania

Mopowanie posiada trzy tryby dozowania wody w zależności jak bardzo chcemy umyć daną powierzchnię. Przy wyborze każdego trybu widać, że szmatka jest intensywniej nawadniana.

A jak dokładnie mopuje? Panele i płytki były przecierane dobrze. Drobne plamki z płytek podłogowych były dobrze zmywane. Z kolei z paneli znikały różnego ślady, okruszki.

Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop - widok od spodu
Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop – widok od spodu (rozebrany na części)

Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop – cena

Podsumowanie

Jak na robota za dużo mniej niż 1000 zł, to całkiem sporo potrafi. Prosta obsługa odkurzacza, dobre tłumaczenie w aplikacji no i funkcja mopa która działa na prawdę nieźle.  Ten odkurzacz od Xiaomi użytkowałem przez prawie 3 tygodnie. Sprawował się bez zarzutu i zawsze był gotowy do pracy. Duża zaletą jest sporych rozmiarów pojemnik na brud, którego nie trzeba będzie czyścić po każdym odkurzaniu.

Od ponad 10 lat jestem zaangażowany w świat elektroniki użytkowej, zdobywając szeroką wiedzę i doświadczenie w testowaniu oraz recenzowaniu najnowszych technologii. Moja kariera obejmuje pracę w wiodących firmach technologicznych, gdzie specjalizowałem się w rozwiązywaniu złożonych problemów technicznych oraz doradzaniu w kwestiach wyboru sprzętu. Na moim blogu publikuję dokładne poradniki oraz recenzje urządzeń takich jak smartfony, routery i słuchawki, oferując czytelnikom rzetelne informacje oparte na wieloletnim doświadczeniu i skrupulatnych testach. Moim celem jest dostarczanie treści, które pomagają w podejmowaniu świadomych decyzji zakupowych oraz pełnym wykorzystaniu możliwości nowoczesnej elektroniki.

1 komentarz

Skomentuj