Gadżety Poradniki

Kontrolery MFi (gamepady) do iPhone’a i iPada – jaki wybrać? Oto lista

Pinterest LinkedIn Tumblr

Cały ekosystem gier na systemach od Apple (iPhone i iPad) przeszedł całkiem sporą i wyboistą drogę by być w miejscu w jakim jest teraz. Nadszedł kolejny etap gier mobilnych – z kontrolerami (gamepadami) posiadających certyfikat MFi. Jaki wybrać? Przedstawiam listę tych urządzeń.

Rozwój App Store spowodował, że wielu twórców gier wprowadziło gry na zupełnie inny poziom. Byli tacy, którzy zaprojektowali intuicyjne mechanizmy sterowania na ekranie dotykowym iPhona i iPada. Producenci gier znanych i lubianych na PC wskrzesili klasyczne tytuły na urządzenia mobilne.

Teraz nastał kolejny etap w tworzeniu gier na urządzenia mobilne. Gry wykorzystujące kontrolery, potocznie zwanymi padami

Kontrolery MFi – Made for iPhone/iPod/iPad – kolejny poziom rozrywki. Wraz z premierą iOS 13, Apple pozwoliło „wejść” producentom tego typu urządzeń do swojego świata. Dzięki temu ruchowi gry na plaftormy z logiem nadgryzionego jabłka będą jeszcze ciekawsze.

Sam chciałbym zobaczyć kilka tytułów w które sam gram ze wsparciem kontrolerów ze szczególnym wskazaniem na Mario KartTour.

Tyle tytułem wstępu.

Poniżej lista kontrolerów (gamepadów) z certyfikatem MFi dla urządzań Apple (iPhone, iPad):

# Nazwa kontrolera Opis/cechy Cena
1. PS DUALSHOCK®4 Znany gamepad od Playstation Zobacz oferty
na Ceneo
2. Microsoft Xbox One S Wireless Controller Znany gamepad od Xboxa Zobacz oferty
na Ceneo
3. Rotor Riot RR1800 Występuje w wersji przewodowej oraz bezprzewodowej. W obu przypadkach z uchwytem na telefon. 269 zł
4. SteelSeries Nimbus+ Bateria pozwala na pracę do 50 godzin na jednym ładowaniu, wydajny moduł Bluetooth, dedykowany uchwyt Nimbus+ na telefon 359,95 zł
5. Gamevice for iPhone Ciężko dostępny na polskim rynku
6. PXN 6603 „Speedy” Ciężko dostępny na polskim rynku

Najpopularniejszymi kontrolerami do gry na iPhonie i iPadzie zdecydowanie są te od PlayStation i Xboxa. Inne, mniej popularne, są gorzej dostępne. Kilka z nich można znaleźć na stronie Apple.

Na stronach Apple są one szczególnie wyróżnione:

Począwszy od systemów iOS 13, iPadOS 13, tvOS 13 i macOS Catalina urządzenia i komputery firmy Apple można łączyć w parę z bezprzewodowymi kontrolerami do gier Xbox oraz PlayStation, aby z nich korzystać.

Myślę, że za jakiś czas na blogu pojawi się opis z grania na takim kontrolerze w gry z AppStore. Będę chciał też przygotować listę polecanych gier do gry na wspomnianych wyżej kontrolerach.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj