Poradniki Telefony

Telefon się grzeje? Co zrobić by schłodzić smartfona?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Problem grzania się telefonów jest powszechny. Mój iPhone 8 ma z tym problem cały czas. Telefon się grzeje za każdym razem gdy jest intensywniej używany np. granie czy oglądanie filmów na YouTube. Czy można tutaj coś zrobić by telefon się nie grzał?

Zanim przejdę do konkretów dobrze jest zrozumieć dlaczego telefon się grzeje.

Dlatego telefon się grzeje?

Jak wspomniałem na we wstępie wpisu, niemal każdy smartfon będzie borykał się z tym problemem jeśli będzie intensywniej eksploatowany. Intensywne używanie swojego smartfona oznacza znacznie większy pobór energii. Bateria wtedy pracuje na większych obrotach by zasilić poszczególne podzespoły m.in. ekran czy głośniki.

Co ciekawe, telefon nie musi się przegrzewać od używania. Może się też tak dziać podczas jego ładowania.

Dodatkowo, każdy podzespół (ekran, bateria, głośnik, antena WiFi czy układ scalony) który ulega nagrzaniu oddaje ciepło. To ciepło musi „uciec” z naszego urządzenia. Ta ucieczka tego ciepła jest odczuwalna zazwyczaj na pleckach telefonu.

Szybki test na grzanie się telefonu

Zrobiłem prosty test. Zmierzyłem temperaturę mojego iPhone’a 8 w spoczynku, pograłem jakieś 10 minut i zmierzyłem temperaturę termometrem punktowym (przestawiłem pomiar z ”Body temp” na „Surface temp”).

Gdyby ktoś chciał wiedzieć, to grałem w Mario Kart Tour w trybie multiplayer. Głośnik włączony, połączenie WiFi działało non-stop i dodatkowo działała lokalizacja by dobrać odpowiedni serwer do grania. Za każdym razem grałem dwa wyścigi.

Pomiar temperatury ekranu telefonu w spoczynku
Pomiar temperatury ekranu telefonu w spoczynku

Przed pierwszym testem poziom baterii wskazywał 75%. Temperatura ekranu jak i plecków wynosiła tyle samo, czyli 30,7°C. Test był wykonany bez etui.

Przed Po
Bateria 75% 69%
Ekran 30,7°C 36,1°C
Plecki 30,7°C 36,6°C

Wzrost temperatury o 6 stopni, to całkiem dużo. Po kolejnych 6 minutach spoczynku, temperatury spadły do 32,7°C.

Gdy temperatura spadła ponownie do 30,5°C wykonałem podobny test. Różnica polegała na tym, że telefon miał założone etui. Rezultaty drugiego testu prezentowały się następująco:

Przed Po
Bateria 68% 59%
Ekran 30,2°C 35,6°C
Etui 29,6°C 35,8°C
Plecki 29,6°C 36,3°C

To co tutaj widać, to z założonym etui, temperatura plecków wzrosła o prawie 7°C. Pewnie gdybym grał odpowiednio dłużej, to wynik byłby jeszcze wyższy.

Co zrobić by telefon się nie grzał?

Teraz można zadać sobie pytanie czy można coś zrobić by rozwiązać ten problem.

Jeżeli w momencie zakupu telefonu wiesz, że będzie „męczony”, to warto dokładniej przyjrzeć się specyfikacji technicznej urządzenia. Z roku na rok producenci tworzą coraz lepsze telefony i wiedzą, że grzanie się telefonu jest problemem.

Telefon, w którym podzespoły nie przewodzą ciepła?

Ostatni telefon jaki testowałem – realme GT NEO 3 – został wyposażony w komponenty, które nie przewodzą ciepła. Sprawdzałem i męczyłem ten smartfon długo i nie grzał się tak szybko jak mój iPhone 8.

Wydaje mi się, że jest to kierunek w jakim producenci będą podążać. Oczywiście tego typu rozwiązania mają swoją, odpowiednią, cenę. Ale jeżeli cenisz sobie komfort grania na telefonie, to może warto taką cenę ponieść?

A co jeśli już masz telefon, który się grzeje, a nie chcesz go zmienić?

  • W miarę możliwości nie używaj etui. Większość z nich blokuje odprowadzanie ciepła.
  • Sprawdzaj otoczenie w którym jesteś. Jeżeli będziesz używał telefonu na słońcu, to jeszcze szybciej będzie się grzał.
  • Wyłącz niepotrzebne aplikacje oraz usługi np. Bluetooth, internet mobilny czy lokalizację.
  • Jeżeli telefon grzeje się podczas ładowania, to sprawdź czy masz ładowarkę o odpowiedniej mocy (najlepsze oryginalna z pudełka). Czasami ładowarka, która podaje zbyt dużo prądu może być problemem. Inną sprawą są ładowarki (np. 150W), które mają bardzo szybko naładować telefon. Wtedy nieznaczne nagrzanie się telefonu jest normalne.
  • Są specjalne akcesoria, które mają służyć chłodzeniu telefonu. W większości przypadków nie będzie to potrzebne, o ile telefon nie zaczyna parzyć. Jeżeli parzy, to znaczy, że jest z nim już nie tak i trzeba udać się do serwisu.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj