Poradniki

Jaki hub USB wybrać? Ranking (2022) najlepszych rozdzielaczy USB

Pinterest LinkedIn Tumblr

Rozdzielacze USB stają się teraz niezbędnym akcesorium. Dzięki hub USB, możesz podłączyć kilka urządzeń jednocześnie, co znacznie ułatwia pracę na komputerze. W artykule poniżej dowiesz się, czym jest hub USB oraz na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.

tl;dr;
 • W tym wpisie odpowiadam na podstawowe pytanie czy jest hub USB (inaczej zwanym rozdzielaczem USB).
 • Wyjaśniam różnicę pomiędzy hubami pasywnymi a aktywnymi.
 • Przedstawiam ranking polecanych przeze mnie hubów. Nie zabraknie też informacji o cenach.
 • Na koniec przedstawiam parametry jakimi należy się kierować przy zakupie huba usb.

Czym jest hub USB?

Hub USB działa na podobnej zasadzie jak przedłużacz elektryczny. Kiedy podłączysz urządzenie do gniazda USB w komputerze, zyskujesz kilka dodatkowych portów, które możesz wykorzystać. Coraz częściej laptopy posiadają niewielką ilość złączy USB, a akcesorii na rynku przybywa. Dlatego hub USB pozwoli Ci podłączyć wszystko, co potrzebujesz.

Rozdzielacz USB jest urządzeniem typu Plug&Play, co oznacza, że nie musisz instalować specjalnych sterowników, aby korzystać ze sprzętu. Ponadto, to urządzenie kompatybilne z każdym systemem komputerowym. Niezależnie czy pracujesz na Windowsie, Apple czy Linuxie, hub USB będzie pracował.

Hub USB – pasywny czy aktywny?

Przy zakupie rozdzielacza USB możesz spotkać się z terminami pasywny oraz aktywny. Hub USB pasywny oraz hub USB aktywny posiadają kilka znaczących różnic.

Hub USB pasywny to urządzenie, które nie posiada własnego zasilania. Musisz go podłączyć do gniazda USB (na przykład w laptopie), aby zaczął pracować. To również oznacza, że nie posiada on na tyle dużej mocy, aby zasilić większe urządzenie np. dysk zewnętrzny albo telefon komórkowy. Za to ogromną zaletą rozdzielacza pasywnego jest jego rozmiar. Poręczny i kompaktowy sprzęt możesz zabrać ze sobą wszędzie.

Hub USB aktywny posiada swój własny zasilacz. To urządzenie zdecydowanie większe od wersji pasywnej. Oferuje za to większą ilość portów USB oraz większą moc.

Istnieje również trzecia opcja: hub aktywno-pasywny. W tej wersji znajdziesz zasilacz, który możesz odłączyć od urządzenia, przez co z aktywnego staje się pasywne.

Jaki hub USB – ranking (2022)

Green Cell Hub Adapter USB-C 7w1

Green Cell Hub Adapter USB-C 7w1
Green Cell Hub Adapter USB-C 7w1

Green Call Hub Adapter USB-C pozwala na rozszerzenie jednego portu USB-C na 7 innych. Wśród dostępnych portów znajdziesz wejścia typu C, typu A, HDMI, microSD oraz SC. Ten rozdzielacz USB świetnie sprawdzi się w zasilaniu telefonu komórkowego. GreenCell Hub Adapter jest kompatybilny z laptopami wyposażonymi w USB-C. Ten model można mieć już za około 135 zł.

Green Cell Hub Adapter USB-C 7w1 Zobacz ceny

Anker Hub Premium 5-in-1 USB-C

Anker Hub Premium 5-in-1 USB-C
Anker Hub Premium 5-in-1 USB-C

Z Anker Hub Premium rozbudujesz swój komputer o 2 dodatkowe porty USB-A, port HDMI oraz gniazdo kart SD. Czytnik kart SD jest szczególnie przydatny dla fotografów. Dzięki Anker Hub Premium ich praca będzie zdecydowanie ułatwiona. Rozdzielacz należy kategorii aktywnych, mimo że nie jest wielkich rozmiarów. Tego Ankera można kupić za około 180 zł.

Anker Hub Premium 5-in-1 USB-C Zobacz ceny

Satechi HUB USB Type-C – idealny dla MacBooka

Ten rozdzielacz powstał z myślą o MacBooku Pro 13 i Pro 15. Dzięki niemu rozbudujesz swojego MacBooka o 2 porty USB-A, czytnik kart SD oraz MicroSD. Uwaga: nie możesz używać karty SD oraz MicroSD równocześnie. Nowoczesny design idealnie współgra z dostępnymi na rynku MacBookami. Z kolei ten model Satechi, to koszt prawie 200 zł.

Satechi HUB USB Type-C Zobacz ceny

Unitek Hub USB-C – HDMI, 2xUSB, RJ-45, VGA

Unitek Hub USB-C - HDMI, 2xUSB, RJ-45, VGA
Unitek Hub USB-C – HDMI, 2xUSB, RJ-45, VGA

Unitek Hub USB-C to uniwersalny rozdzielacz USB do laptopa i komputera wyposażonego w port USB-C. Dzięki temu, rozszerzysz swój laptop o dodatkowe złącza. Wśród nich znajdziesz port HDMI, VGA (do podłączenia monitora/telewizora), RJS45 (złącze Ethernet), dwa porty USB 3.0, jeden USB-C z funkcją Power Deliwery, czytnik kart SD oraz portem jack do słuchawek. Unitek Hub USB-C oferuje wiele różnorodnych funkcji dla Twojego komputera. Za tego Uniteka trzeba będzie zapłacić już w okolicach 250 zł.

Unitek Hub USB-C – HDMI, 2xUSB, RJ-45, VGA Zobacz ceny

Satechi USB-C Slim Multiport Ethernet HUB

Satechi USB-C to rozdzielacz USB dla komputerów wyposażonych w port typu USB-C. Hub USB od Satechi posiada port HDMI, RJ45, port USB-C, dwa porty USB 3.0. oraz wejście na kartę microSD. To świetny wybór dla osób, które pracuję na komputerze, a nie mają dostępu do bezpiecznej sieci Wi-Fi. Cena za ten model to około 340 zł.

Satechi USB-C Slim Multiport Ethernet HUB Zobacz ceny

Microsoft USB-C Travel Hub

Microsoft USB-C Travel Hub
Microsoft USB-C Travel Hub

Ten rozdzielacz USB od firmy Microsoft posiada pięć portów wyjściowych dla Twoich urządzeń. Wśród nich znajdziesz porty USB-A oraz USB-C, VGA, HDI oraz Ethernet. Niewielki rozmiar oraz waga sprawia, że ten rozdzielacz USB możesz zabrać ze sobą w podróż. Ten rozdzielacz USB od Microsoftu jest najdroższy w tym rankingu i kosztuje prawie 400 zł.

Microsoft USB-C Travel Hub Zobacz ceny

Hub USB – najważniejsze parametry

Zanim kupisz rozdzielacz USB, powinieneś zwrócić uwagę na najważniejsze dane techniczne urządzenia.

 • Rodzaj – w akapicie powyżej poznałeś już rodzaje hub usb – aktywny, pasywny oraz aktywno-pasywny. Zastanów się jakie urządzenia planujesz podłączać do rozdzielacza USB zanim kupisz konkretny rodzaj.
 • Liczba i rodzaje portów – rozdzielacze USB mają określoną liczbę oraz rodzaj portów. Najpopularniejszymi portami są USB typu A jak USB-A 2.0 oraz USB-A 3.0. Na popularności zyskuje również hub USB typu C. Zanim kupisz rozdzielacz, sprawdź, jakie porty USB posiadają urządzenia, które planujesz do niego podłączyć.
 • Rozmiar – wymiary urządzenia są równie istotne. Osoby, które regularnie podróżują i pracują w trakcie podróży na pewno wolałyby sprzęt o kompaktowych wymiarach. Dlatego, jeśli chcesz kupić hub USB o mniejszych rozmiarach, wybierz pasywny.
 • Długość przewodu – to szczególnie ważny parametr, jeśli planujesz kupić hub USB aktywny, który posiada własny zasilacz. Zwróć uwagę, jakiej długości jest przewód oraz jak daleko znajduje się gniazdko elektryczne, do którego planujesz go podpiąć.
 • Marka – ten aspekt jest często gwarancją wysokiej jakości sprzętu. Najpopularniejszymi markami, które posiadają hub USB w swojej ofercie są Microsoft, Hama, czy Satechi.
 • Estetyka – kiedy kupujesz akcesoria do komputera, zwracasz również uwagę na ich wygląd. Chcesz, aby pasowały do reszty sprzętu. Podobnie jest z rozdzielaczem USB. Na rynku znajdziesz urządzenia w różnych kolorach. Na pewno dopasujesz hub USB do swojego komputera czy laptopa.
 • Cena – na koszt zakupu sprzętu wpływa wiele czynników. Decydują między innymi rodzaj urządzenia, ilość portów, marka a nawet wygląd sprzętu.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj