Recenzje Routery

Recenzja routera trzypasmowego TP-Link AX90

Pinterest LinkedIn Tumblr

Dzisiaj mam dla was kolejny router TP-Linka. Jest to model AX90, który posiada aż 3 pasma WiFi! Charakteryzuje się siecią WiFi działającą na kanałach o szerokości 160 MHz (taki przedsmak WiFi 6E), które robią swoją robotę. Zaprasza do recenzji!

Zanim przejdziemy do konkretów przedstawiam najważniejsze informacje o routerze AX90.

Najważniejsze dane techniczne

Standardy Wi-Fi 6
IEEE 802.11ax/ac/n/a 5 GHz
IEEE 802.11ax/n/b/g 2,4 GHz
Prędkości sieci WiFi 5 GHz: 4804 Mb/s (802.11ax, HE160)
5 GHz: 1201 Mb/s (802.11ax)
2,4 GHz: 574 Mb/s (802.11ax)
Tryby pracy Router lub punkt dostępowy
Sieć WiFi Trzy pasma
MU-MIMO 4×4 – Pozwala na jednoczesną komunikację z kilkoma klientami obsługującymi MU-MIMO
OFDMA – Zapewnia możliwość komunikacji z wieloma klientami Wi-Fi 6
Airtime Fairness – Poprawia wydajność sieci, ograniczając nieefektywne wykorzystywanie przepustowości pasm
DFS – Umożliwia dynamiczny wybór częstotliwości
8 strumieni – Urządzenia mają do dyspozycji jeszcze większą przepustowość
Procesor Czterordzeniowy procesor z taktowaniem 1,5 GHz
Porty ethernet 1 port WAN/LAN 2,5 Gb/s
1 gigabitowy port WAN/LAN
3 gigabitowe porty LAN
Szyfrowanie sieci WiFi WPA
WPA2
WPA3
WPA/WPA2-Enterprise (802.1x)
Ochrona sieci Zapora sieciowa SPI
Kontrola dostępu
Wiązanie adresów IP i MAC
ALG
Ochrona HomeShield, które oferuje:
Ochrona urządzeń IoT w czasie rzeczywistym
Blokowanie złośliwych witryn
System zapobiegania włamaniom
Zapobieganie atakom DDoS
Skanowanie sieci domowej

TP-Link AX90 wykorzystuje kanały o szerokości 160 MHz (HE160), dzięki temu możemy „wykręcić” szybsze prędkości połączeń pomiędzy routerem a urządzeniami. Widać to bardzo dobrze podczas testów pomiaru siły sygnału WiFi. Dodam tylko, że „dodatkowe” kanały w drugim paśmie 5 GHz, to taki przedsmak nowe standardu WiFi 6E.

Pierwsze wrażenia

TP-Link AX90 - tył routera (dostępne porty)
TP-Link AX90 – tył routera (dostępne porty)

W ostatnim czasie testuje sporo routerów od TP-Linka. Ostatnie urządzenia przyzwyczaiły mnie, że każdy produkt – bez względu na półkę cenową – prezentuje się bardzo dobrze. Można powiedzieć, że designersko wręcz. AX90 wizualnie cieszy oczy, a materiały wykończeniowe są bardzo dobrej jakości. Nic skrzypi i nie trzeszczy. Anteny są solidne i nie mają luzów. Trzeba przyznać firmie, że umie projektować urządzenia jakimi są routery.

To co jeszcze dodaje wyjątkowości temu urządzeniu, to sposób pakowania. Router jest zapakowany pionowo. Anteny nie są położone równolegle do podłogi, tylko prostopadle. Wszystko jest ładnie wpasowane i wsunięte w styropian.

Pod spodem routera mamy gumki, które uniemożliwią ślizganie się po powierzchni oraz otwory, dzięki którym będziemy mogli zamontować sprzęt na ścianie.

Przez swoje całkiem spory gabaryty (311 × 207 × 174 mm) trzeba będzie znaleść specjalne miejsce na ten router.

TP-Link AX90 - przód routera
TP-Link AX90 – przód routera

Z przodu routera producent postanowił umieścić 3 przyciski odpowiedzialne za włączanie i wyłączanie routera, diodę oraz reset.

Szkoda, że AX90 oferuje tylko tylko 3 porty wyjściowe ethernetowe. Wiem, że dzisiaj standardem jest WiFi, ale jeżeli trzeba będzie podłączyć większą liczbę urządzeń po kablu, to może być problem.

Czytaj także: Jaki router do domu?

W zestawie dostaniemy zasilacz oraz krótki kabel ethernetowy.

Jeśli chodzi o konfigurację routera z internetem i przygotowanie do pierwszego uruchomienia, to przebiegła ona bezproblemowo. To co rzuciło się w oczy podczas konfiguracji TP-Linka AX90, to fakt, że adres tplinkwifi.net zaczął działać dopiero gdy było skonfigurowane połączenie z internetem. Do tego czasu musiałem korzystać z adresu IP routera 192.168.0.1 (w moim przypadku).

Panel administracyjny TP-Linka AX90 - podgląd stanu siedzi i podłączonych urządzeń
Panel administracyjny TP-Linka AX90 – podgląd stanu siedzi i podłączonych urządzeń

Zwróćcie uwagę na ilość podłączonych urządzeń do routera. Jest ich aż siedem. Oglądanie filmów zarówno na YouTube i Netflixie, do tego telekonferencje i wszystko chodzi stabilnie i bez lagów.

Zapraszam do testów, które zawsze wykonuję w przypadku routerów.

Pomiary siły sygnału

Odpaliłem prosty skrypt do sprawdzania mocy sygnału (na macu), który aktualizował dane co sekundę. Chodziłem więc po mieszkaniu z laptopem i notowałem dane.

Na paśmie 5 GHz moc sygnału prezentowała się następująco:

  • W pomieszczeniu z routerem sygnał pokazywał wartość: -40 dBm.
  • W pokoju za ścianą: -50 dBm

Pomiar mocy sygnały na drugim paśmie 5 GHz:

  • W pomieszczeniu z routerem sygnał pokazywał wartość: -22 dBm.
  • W pokoju za ścianą: -45 dBm

Wyniki pomiarów na drugim paśmie 2,4 GHz:

  • W pomieszczeniu z routerem sygnał pokazywał wartość: -31 dBm
  • W pokoju za ścianą: -51 dBm

To co widać w tym teście, to wyróżniająca się sieć 5 GHz działająca na HE160. Najlepsza moc sygnału w przypadku braku przeszkód.

Test prędkości

Pomiary były robione na speedtest.pl. Podczas testów miałem podłączone dodatkowo 3 urządzenia na których leciały filmy na YouTube.

# Ping Download Upload
Pomiar prędkości internetu bezprzewodowego w paśmie 2,4 GHz
1. 5 ms 86,20 Mb/s 20,37 Mb/s
2. 5 ms 85,44 Mb/s 20,21 Mb/s
3. 5 ms 95,03 Mb/s 20,29 Mb/s
Pomiar prędkości internetu bezprzewodowego w paśmie 5 GHz
1. 5 ms 198,99 Mb/s 19,36 Mb/s
2. 5 ms 202,44 Mb/s 19,87 Mb/s
3. 5 ms 202,83 Mb/s 20,32 Mb/s
Pomiar prędkości internetu bezprzewodowego w paśmie 5 GHz 2
1. 6 ms 204,53 Mb/s 20,11 Mb/s
2. 5 ms 204,07 Mb/s 20,36 Mb/s
3. 5 ms 204,31 Mb/s 20,48 Mb/s

Wyniki są zgodne z oczekiwaniami gdzie pasmo 2,4 GHz wypada tutaj znacznie gorzej niż 5 GHz. Łącząc się z sieciami WiFi na pasmach 5 GHz możemy być pewni, że nasze transfery będą maksymalne (w obie strony, tyle ile daje nasz dostawca usług).

Zarządzanie routerem TP-Link AX90

Zarządzać urządzeniem możemy na dwa sposoby. Za pomocą panelu administracyjnego w przeglądarce wchodząc pod URL http://tplinkwifi.net. Jeżeli czytacie mojego bloga i jesteście na bieżąco z recenzjami routerów, to nie będzie dla was nowością wygląd panelu. Wszystkie panele w każdym routerze tej firmy są takie same. W zależności od modelu różnią się opcjami. W przypadku TP-Linka AX90 mamy ich naprawdę sporo i możemy skonfigurować urządzenie pod własne potrzeby. Poruszanie się po interfejsie jest bardzo intuicyjne.

Poniżej przedstawiam kilka przykładowych screenshotów.

TP-Link AX90 - panel routera. Zasoby
TP-Link AX90 – panel routera. Zasoby

W sekcji „Zużycie zasobów” żałuję, że jak na router z wyższej półki zabrakło wyjaśnienia tych wykresów. W pozostałych opcjach jest wszystko opisane, tutaj tylko suchy wykres. Nie ma nawet podziału na konkretne daty, co może być problematyczne w przypadku ustalania jakiejś potencjalnej awarii.

TP-Link AX90 - sieć WiFi
TP-Link AX90 – sieć WiFi
TP-Link AX90 - ustawienia firewalla
TP-Link AX90 – ustawienia firewalla

Drugą opcją na konfigurację ustawień AX90 jest mobilna aplikacja (dostępna na iOS i Androida) Tether. Oferuje ona trochę mniej funkcjonalności, ale z drugiej strony jest potrzebna by móc zarządzać usługą TP-Link HomeShield.

TP-Link AX90 - zarządzanie routerem w aplikacji
TP-Link AX90 – zarządzanie routerem w aplikacji

Na powyższym screenie zobaczycie ekran z podsumowaniem sieci. Po prawej stronie, wspomniana wcześniej funkcjonalność HomeShield. Opcje, które oznaczone „Uaktualnij” są płatne. Wymaga wykupienia usługi.

Podsumowanie

TP-Link AX90, to już kolejny router, który można zastosować w mieszkaniu/domu oraz biurze. Mnogość ustawień w samym urządzenia oraz trzy pasma. Szczególną uwagę zwraca to drugie pasmo 5 GHz, które jest takim przedsmakiem tego co będzie dostępne w standardzie WiFi 6E. Z routerem nie miałem żadnym problemów. Produkt z serii, gdzie konfigurujesz na początku, a potem zapominasz o tym, bo wszystko działa jak należy.

To co może się nie spodobać potencjalnym użytkownikom, to fakt, że wydając lekko ponad 1000 zł trzeba jeszcze zapłacić za korzystanie z niektórych funkcji routera w ramach usługi HomeShield.

Zobacz ceny
AX90 na Ceneo

Od ponad 10 lat jestem zaangażowany w świat elektroniki użytkowej, zdobywając szeroką wiedzę i doświadczenie w testowaniu oraz recenzowaniu najnowszych technologii. Moja kariera obejmuje pracę w wiodących firmach technologicznych, gdzie specjalizowałem się w rozwiązywaniu złożonych problemów technicznych oraz doradzaniu w kwestiach wyboru sprzętu. Na moim blogu publikuję dokładne poradniki oraz recenzje urządzeń takich jak smartfony, routery i słuchawki, oferując czytelnikom rzetelne informacje oparte na wieloletnim doświadczeniu i skrupulatnych testach. Moim celem jest dostarczanie treści, które pomagają w podejmowaniu świadomych decyzji zakupowych oraz pełnym wykorzystaniu możliwości nowoczesnej elektroniki.

Skomentuj