Długopisy 3D są prawdziwą innowacją na światowym rynku. W niezwykle szybkim tempie wzbudzają zainteresowanie konsumentów. Umożliwiają tak zwane rysowanie w powietrzu. Za ich pomocą można tworzyć niezwykłe konstrukcje przestrzenne.

Długopisy 3D są prawdziwą innowacją na światowym rynku. W niezwykle szybkim tempie wzbudzają zainteresowanie konsumentów. Umożliwiają tak zwane rysowanie w powietrzu. Za ich pomocą można tworzyć niezwykłe konstrukcje przestrzenne.

Czym jest długopis 3D?

Długopis 3D jest to urządzenie przypominające wyglądem zwykły długopis. I podobnie jak długopisem można za jego pomocą rysować. Różnica polega jednak na tym, że jest to rysowanie w przestrzeni. Tego typu długopis działa jak przestrzenna drukarka ręczna. Zamiast atramentu posiada wkład z plastiku, który zostaje przez mechanizm podgrzany do temperatury sięgającej dwustu stopni Celsjusza.

dlugopis-3d-model-v4-ue

Po uruchomieniu długopisu płynny plastik stopniowo się uwalnia, a jego właściwości sprawiają, że zastyga on w powietrzu. Dzięki temu możemy przy jego pomocy tworzyć rozmaite przestrzenne konstrukcje.

Parametry techniczne długopisów 3D

Plastik, którym wypełniamy długopisy 3D może być dwojakiego rodzaju. Możemy kupić tworzywo zwane ABS, które charakteryzuje się wyższą temperaturą topnienia (około 230 stopni), a zarazem wyższą wytrzymałością materiału po zastygnięciu. Do wyboru mamy także plastik – PLA, który posiada niższą temperaturę topnienia (około 190 stopni), a wykonane z niego obiekty są nieco mniej wytrzymałe. Materiały do wypełniania długopisów możemy zakupić w rozmaitych kolorach.

Różnice pomiędzy modelami poszczególnych długopisów polegają między innymi na zróżnicowaniu średnicy dyszy drukującej. W długopisach 3D Ultra Elektro średnice te wynoszą 0.5 mm lub 0.7 mm. Natomiast średnica materiału wypełniającego to 1.75 mm. Możliwa jest regulacja temperatury pracy i szybkości drukowania.

Kreatywne rysowanie

Długopisy 3D to doskonały sposób na rozwój wyobraźni przestrzennej i kreatywności. Rysunki wykonane za ich pomocą są trwałe i bardzo efektowne.

dlugopis-3d-reczna-drukarka-3d-v3

Zaczynając rysowanie w 3D dobrze jest na początku wykonać model 2D, a następnie odrysować go długopisem. Posługiwanie się nim jak wymaga oczywiście trochę wprawy. Żeby dojść do perfekcji należy poświęcić trochę czasu tworzeniu kompozycji w 3D.

Na poniższym filmiku widać osobę która bardzo sprawie posługuje się długopisem 3D.