Gadżety

Długopis 3D, czyli kreatywna zabawa

Pinterest LinkedIn Tumblr

Długopisy 3D są prawdziwą innowacją na światowym rynku. W niezwykle szybkim tempie wzbudzają zainteresowanie konsumentów. Umożliwiają tak zwane rysowanie w powietrzu. Za ich pomocą można tworzyć niezwykłe konstrukcje przestrzenne.

Długopisy 3D są prawdziwą innowacją na światowym rynku. W niezwykle szybkim tempie wzbudzają zainteresowanie konsumentów. Umożliwiają tak zwane rysowanie w powietrzu. Za ich pomocą można tworzyć niezwykłe konstrukcje przestrzenne.

Czym jest długopis 3D?

Długopis 3D jest to urządzenie przypominające wyglądem zwykły długopis. I podobnie jak długopisem można za jego pomocą rysować. Różnica polega jednak na tym, że jest to rysowanie w przestrzeni. Tego typu długopis działa jak przestrzenna drukarka ręczna. Zamiast atramentu posiada wkład z plastiku, który zostaje przez mechanizm podgrzany do temperatury sięgającej dwustu stopni Celsjusza.

dlugopis-3d-model-v4-ue

Po uruchomieniu długopisu płynny plastik stopniowo się uwalnia, a jego właściwości sprawiają, że zastyga on w powietrzu. Dzięki temu możemy przy jego pomocy tworzyć rozmaite przestrzenne konstrukcje.

Czytaj także: Jaki długopis 3D kupić?

Parametry techniczne długopisów 3D

Plastik, którym wypełniamy długopisy 3D może być dwojakiego rodzaju. Możemy kupić tworzywo zwane ABS, które charakteryzuje się wyższą temperaturą topnienia (około 230 stopni), a zarazem wyższą wytrzymałością materiału po zastygnięciu. Do wyboru mamy także plastik – PLA, który posiada niższą temperaturę topnienia (około 190 stopni), a wykonane z niego obiekty są nieco mniej wytrzymałe. Materiały do wypełniania długopisów możemy zakupić w rozmaitych kolorach.

Różnice pomiędzy modelami poszczególnych długopisów polegają między innymi na zróżnicowaniu średnicy dyszy drukującej. W długopisach 3D Ultra Elektro średnice te wynoszą 0.5 mm lub 0.7 mm. Natomiast średnica materiału wypełniającego to 1.75 mm. Możliwa jest regulacja temperatury pracy i szybkości drukowania.

Kreatywne rysowanie

Długopisy 3D to doskonały sposób na rozwój wyobraźni przestrzennej i kreatywności. Rysunki wykonane za ich pomocą są trwałe i bardzo efektowne.

dlugopis-3d-reczna-drukarka-3d-v3

Zaczynając rysowanie w 3D dobrze jest na początku wykonać model 2D, a następnie odrysować go długopisem. Posługiwanie się nim jak wymaga oczywiście trochę wprawy. Żeby dojść do perfekcji należy poświęcić trochę czasu tworzeniu kompozycji w 3D.

Na poniższym filmiku widać osobę która bardzo sprawie posługuje się długopisem 3D.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

1 komentarz

  1. Mam podobny długopis 3d – 3d Doodler. Bardzo fajna „zabaweczka”, pozwala tworzyć ciekawe rzeczy. Minusem tych długopisów jest kurde cena oryginalnych wkładów (filamenty). Wychodzą bardzo drogo. Dla Doodlera jest około 25zł za 12 sztuk. Starcza to na około jedną godzinę intensywnego malowania. Z drugiej strony są alternatywne wkłady które są znacznie tańsze… ale ich jakość jest bardzo słaba ;/. Źle się topią w długopisie, zostawiają po sobie cienkie niteczki no i nie schną tak szybko. Zabawka raczej dla rodziców z grubszym portfelem.

Skomentuj