Poradniki

Co można robić z długopisu 3D?

Pinterest LinkedIn Tumblr

No dobra, mamy długopis 3D. Jeżeli szukasz co można robić z długopisu 3D, to oznacza, że jesteś jego szczęśliwym posiadaczem i wszystko co było w instrukcji swojego gadżetu zostało już wykonane. Tak się składa, że moje córki też mają taki długopis i też mają problemy z przypływem weny twórczej. W tym wpisie podpowiem co można robić fajnego z długopisu 3D.

W szkole moich córek co jakiś czas organizowane są konkursy tematyczne. Zazwyczaj są to do zrobienia prace plastyczne. Część z nich musi być wykonana w konkretnym stylu ale raz na jakiś czas trafia się konkurs wykonany dowolną techniką. Wtedy właśnie wkraczają długopisy 3D. Oczywiście wtedy domawiane się wkłady do pisaka by ich nie zabrakło.

Pomysły na druk z długopisu 3D

To co można zrobić z długopisu 3D często determinuje okres w roku szkolnym czy też kalendarzowym. I tak:

  • w okresie świąt Bożego Narodzenia często robimy ozdoby choinkowe – bombki, gwiazdki, bałwanki,
  • w okresie świąt Wielkiejnocy tworzymy koszyczki, króliczki, jajeczka
  • z prac konkursowych do szkoły tworzyliśmy makiety parku, wieżę Eiffla (żaden nauczyciel nie mógł uwierzyć, że to praca dziecka :).

Po za tymi rzeczami z długopisu 3D moje córki robiły:

  • domki, mniejsze i większe (w tym zegar Big Ben),
  • oprawki okularów,
  • oprawki do zdjęć,
  • stojaczki pod zdjęcia,
  • litery trójwymiarowe,
  • pszczółki i motylki (które potem zawisły na zasłonach),
  • kwiatki.

Silikonowe szablony i wzorniki 3D

Jeżeli powyższe pomysły nie przypadły do gustu, to są jeszcze dwie możliwości na inspirację. Mowa o specjalnych formach silikonowych oraz książkach z szablonami.

Silikonowy szablon możemy zobaczyć na zdjęciu tytułowym. Widzimy na nim moją córkę, która wtłacza filament z długopisu 3D z szparki. Gdy filament zastygnie należy go ostrożnie wyjąć z formy. Następnie trzeba połączyć te mniejsze elementy w jeden duży. Jeśli dobrze pamiętam, to ta forma ze zdjęcia pozwala stworzyć kawałem dinozaura.

Książka z szablonami, to nic innego jak gotowe projekty do stworzenia. W takiej książce musimy „odrysować” pojedyncze kształty a następnie połączyć wszystko w jedną całość.

Książki i silikonowe szablony 3D Zobacz na Ceneo

Filmy wideo z inspiracjami

Szalone inspiracje od 5-minutowe sztuczki

Na koniec przedstawiam kilka ciekawych filmów, z których korzystały moje córki chcące nauczyć się robić różne rzeczy. Jest tego bardzo dużo.

Jeśli chodzi o takie szybkie pomysły na wykorzystanie długopisu 3D, to tutaj zdecydowanie najwięcej contentu pochodzi z kanały 5-minutowe sztuczki. Zamieszczam 2 filmy o nich. Należy podchodzić do nich z dużą rezerwą gdyż niektóre pomysły są bardzo szalone.

I jeszcze jeden. Tutaj pierwszy już zwala z nóg – naprawa uszkodzonego, plastikowego, elementu nadwozia samochodowego. Można? Można.

Co można robić z długopisu 3D – poziom azjata

Na koniec zastawiłem coś na prawdę ekstra i nie ma w tym nic złośliwego. Oni na prawdę każdą czynność doprowadzają do perfekcji. Jest takie powiedzenie, że jeżeli uważasz, że jesteś w czymś dobry, to zawsze jest gdzieś jakiś Azjata który robi to lepiej.

Powyższe przykłady są kreatywne, ale tutaj tworzenie z długopisu 3D wchodzi na zupełnie nowy poziom. Jest taki youtuber – sanago, który tworzy niesamowite rzeczy z długopisu 3D. Polecam jego filmy, bo można podejrzeć techniki tworzenia rzeczy na najwyższym poziomie. Ostatnio z córkami oglądaliśmy, jak sanago stworzył pokemona Pikachu i dodał jeszcze do niego efekty specjalne. Coś niesamowitego.

Podsumowanie

Jak widzicie, to nasza wyobraźnia jest tutaj ogranicznikiem (no i pieniądze, bo wkłady – flament – nie jest tani). Na początku nasze projekty nie będą wyglądały okazale. Ale jeśli będziemy dużo ćwiczyć, to pewnego dnia stworzymy takie rzeczy jak wspomniany w ostatnim akapicie sanago.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj