Poradniki

Jaka karta pamięci do 4K?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Nagrywanie filmów w 4K stało się na tyle popularne, że wystarczy nam smartfon do rejestracji wysokiej jakości wideo. Aby móc w pełni cieszyć się tym formatem, potrzebna jest odpowiednia karta pamięci. Poniżej dowiesz się, na co powinieneś zwrócić uwagę, kiedy kupujesz kartę SD z myślą o nagrywaniu w 4K.

Tradycyjnie już jak w przypadku podobnych poradników, w pierwszej kolejności polecam konkretne karty pamięci do nagrywania filmów w 4K. Zdaję sobie sprawę, że nie wszyscy chcą przekopywać się masę treści. Pod tym zestawieniem znajdziesz porady na temat wyboru kart do 4K. W wielkim skrócie – liczy się prędkość zapisu oraz pojemność.

# Karty pamięci do 4K
1. Kingston Canvas Go! Plus MicroSDXC 128 GB UHS-I U3
Karta pamięci microSDXC o pojemności 128 GB. Szybkość zapisu 90 MB/s, odczytu 170 MB/s
Pokaż aktualne ceny
2. Samsung EVO PLUS MicroSDXC 128 GB UHS-I U3
Karta pamięci microSDXC o pojemności 128 GB. Szybkość zapisu 90 MB/s, odczytu 100 MB/s
Pokaż aktualne ceny
3. SanDisk Extreme microSDXC 128 GB V30 Class 10 UHS-I U3
Karta pamięci microSDXC o pojemności 128 GB. Szybkość zapisu 90 MB/s, odczytu 160 Mb/s
Pokaż aktualne ceny
4. SanDisk microSDXC 128 GB Extreme PRO V30 Class 10
Karta pamięci microSD o pojemności 128 GB. Szybkość zapisu 90 MB/s, odczytu 170 MB/s
Pokaż aktualne ceny
5. SanDisk microSDXC 400 GB Ultra Class10 A1 UHS-I
Karta pamięci microSDXC o pojemności 400 GB, odczytu 100 MB/s
Pokaż aktualne ceny
6. Samsung EVO Plus 2020 microSDXC 512 GB
Karta pamięci microSDXC o pojemności 512 GB. Szybkość zapisu 90 MB/s, odczytu 100 MB/s
Pokaż aktualne ceny

Czym jest format 4K?

Film nagrywany w formacie 4K cechuje się wysoką jakością rozdzielczości obrazu. Ten format charakteryzuje czterokrotnie wyższą liczbą pikseli od formatu FULL HD. Rozdzielczość 4K wynosi 4096 x 2160.

Poznaj bitrate swojego urządzenia

Zanim dokonasz zakupu karty SD, zapoznaj się z właściwościami sprzętu, którym masz zamiar filmować. Zwróć szczególną uwagę na bitrate urządzenia. Bitrate to określenie na ilość danych zapisywanych na sekundę nagrywania np. Mbps czy kbps. Bitrate decyduje o wadze twojego pliku – im jest wyższy tym mniej miejsca zajmuje film na karcie pamięci.

Jaką pojemność wybrać do filmowania w 4K?

Filmy w 4K są znacznie większej objętości niż znane nam do tej pory formaty. Dlatego nie warto inwestować w karty pamięci mniejsze niż 64 GB (chyba, że godzina filmowania jest dla ciebie wystarczająca). Optymalną pojemnością do nagrywania filmów w 4K określa się karty SD, które mają 128 GB lub 256 GB pamięci.

Nagrywać filmy w 4K można nie tylko w swoim telefonie ale też w dronach i kamerach sportowych.

Klasa szybkości wideo – uniknij klatkowania

Jako filmowiec musisz przede wszystkim zwrócić uwagę na klasę szybkości wideo. To ona decyduje, czy twój film będzie płynnie zarejestrowany na karcie pamięci. W innym przypadku, podczas odtwarzania nagrania, będziesz odnosić wrażenie, że masz przed sobą pokaz slajdów. Aby uniknąć tzw. klatkowania, wybierz kartę pamięci o klasie minimum V30. To oznacza, że prędkość zapisu wynosi co najmniej 30 MB/s. Warto jednak zainwestować w kartę pamięci o wyższej klasie, aby nie martwić się o płynność filmu, który oglądasz. Wybierz kartę SD, na której widnieje oznaczenie V60 lub analogicznie wyższe.

Czytaj dalej: Oznaczenia i rodzaje kart SD

Na karcie SD nie ma oznaczenia V30 – na co zwrócić uwagę?

Szukając odpowiedniej karty pamięci do filmowania w 4K, szybko przekonasz się, że nie na wszystkich znajdziesz znak klasy szybkości video. Co w takim przypadku zrobić? Kolejnym znakiem, na który powinieneś zwrócić uwagę na nośniku SD, jest klasa karty pamięci. Każda klasa determinuje szybkość zapisu wideo. Karty pamięci z oznaczeniem UHS-II są bezpiecznym wyborem do filmowania w 4K. W zależności od rodzaju karty UHS-II nie oferuje niższej klasy szybkości niż V30. Dlatego wybierając kartę SD ze znakiem UHS-II, masz pewność, że będzie dobrze pracować podczas nagrywania 4K.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj