Poradniki

Jaka karta pamięci SD do Nintendo Switch?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Nintendo Switch bardzo szybko zadomowił się na rynku i stał się jedną z najpopularniejszych konsol. W przeciwieństwie do swoich większych odpowiedników, gry na tę konsolę sprzedawane są na dedykowanych do tego kartridżach. Nintendo jednak idąc z duchem czasu ma także swój oficjalny sklep internetowy Nintendo eShop, który pozwala na pobieranie gier. To sprawia, że bardzo łatwo zapełnić wbudowaną pamięć konsoli. Co wtedy zrobić? Odpowiedź jest jedna — kupić kartę SD?

Szybkim słowem wstępu. Kilka dni temu zamówiłem swoją konsolę Nintendo Switch OLED. Czy tego chcę czy nie, to prędzej czy później będę musiał zaopatrzyć się w kartę pamięci. Trend jest taki, że gry kupuje się online. A żeby mieć ich dużo, trzeba mieć dużo miejsca w konsoli. Fabryczna pojemność nie pozwoli na zbyt wiele, więc trzeba pamięć rozbudować. W tym wpisie rozwieję wszelkie wątpliwości i przedstawię polecane przeze mnie karty.

Szybkie linki do zestawienia kart pamięci do Nintendo Switch:

Dlaczego warto mieć kartę SD w Nintendo Switch?

Wbudowana pamięć w konsoli Nintendo jest dość mała. Producent bowiem udostępnił użytkownikom bowiem tylko 32 GB na ich gry (Nintendo Switch OLED oferuje już 64 GB). Kilka lat temu taki dysk mógłby wystarczyć na kilka, a czasami nawet kilkanaście gier. Technologia w branży gier idzie jednak do przodu tak szybko, że obecnie taki rozmiar dysku stanie się szybko niewystarczający. Nawet gry, które posiadamy na kartridżach, mogą mieć problem, by płynnie działać bez wymaganych aktualizacji i dodatków, które instalowane są na dysku. Największym problemem będą jednak gry z eShop, które mogą ważyć nawet kilkanaście czy czasami kilkadziesiąt GB. By nie ograniczać ilości gier, które chcielibyśmy móc odpalić prosto z dysku konsoli przydać może się właśnie karta SD, która rozszerzy wbudowaną pamięć.

Karty pamięci do Nintendo Switch

Ceny polecanych przeze mnie kart microSD do Nintendo Switch oscylują od 195 zł do 340 zł. Założyłem, że minimalna pojemność takiej karty, to 128 GB. Powinno to starczyć na kilkanaście gier ze sklepu Nintendo. W dalszej części wpisu dowiesz się na co zwrócić uwagę wybierając taką kartę.

# Karta pamięci
1. Kingston Canvas Go! Plus MicroSDXC 128 GB UHS-I U3
Karta pamięci microSDXC o pojemności 128 GB. Szybkość zapisu 90 MB/s, odczytu 170 MB/s
Pokaż aktualne ceny
2. Samsung EVO PLUS MicroSDXC 128 GB UHS-I U3
Karta pamięci microSDXC o pojemności 128 GB. Szybkość zapisu 90 MB/s, odczytu 100 MB/s
Pokaż aktualne ceny
3. SanDisk Extreme microSDXC 128 GB V30 Class 10 UHS-I U3
Karta pamięci microSDXC o pojemności 128 GB. Szybkość zapisu 90 MB/s, odczytu 160 Mb/s
Pokaż aktualne ceny
4. Samsung PRO Endurance microSDXC 128 GB UHS-I
Karta pamięci microSDXC o pojemności 128 GB. Szybkość zapisu 30 MB/s, odczytu 100 MB/s
Pokaż aktualne ceny
5. SanDisk microSDXC 128 GB Extreme PRO V30 Class 10
Karta pamięci microSD o pojemności 128 GB. Szybkość zapisu 90 MB/s, odczytu 170 MB/s
Pokaż aktualne ceny
6. SanDisk microSDXC 400 GB Ultra Class10 A1 UHS-I
Karta pamięci microSDXC o pojemności 400 GB, odczytu 100 MB/s
Pokaż aktualne ceny
7. Samsung EVO Plus 2020 microSDXC 512 GB
Karta pamięci microSDXC o pojemności 512 GB. Szybkość zapisu 90 MB/s, odczytu 100 MB/s
Pokaż aktualne ceny

Jaką kartę SD do Nintendo Switch wybrać?

Wybierając kartę SD do popularnego Switcha, musimy mieć na uwadze kilka rzeczy. Pierwszą z nich jest format interesującej nas karty. Urządzenie obsługuje tylko karty formatów microSD, MicroSDHC i MicroSDXC. Gdy upewnimy się, że karta jest w jednym z tych formatów, możemy zastanowić się nad tym, ile miejsca potrzebować będziemy. W teorii Switch jest w stanie obsługiwać nośniki danych do pojemności 2 TB. W sklepach jednak ciężko znaleźć karty o takiej pojemności. Najczęściej możemy zakupić karty mające od 64 GB do 512 GB. Za najbardziej opłacalny model uważa się jednak karty 128 GB, które zapewniają dużo miejsca na instalację gier, a jednocześnie nie są aż tak kosztowe.

Czytaj także: Rodzaje kart SD, czyli oznaczenia na kartach pamięci – co oznaczają?

Dedykowane karty pamięci (z logo Nintendo Switch) – czy warto?

Nintendo oczywiście jest świadome zapotrzebowania na karty SD do swojej konsoli. Firma postanowiła więc wyjść naprzeciw oczekiwaniom konsumentów i we współpracy z firmą SanDisk stworzyła linię dedykowanych kart rozszerzających pamięć. Modele te poznać można po logu konsoli, które się na nich znajduje. Karty te jednak nie są bardziej wydaje i w praktyce nie różnią się niczym od innych, dobrej jakości kart. Logo, które się jednak na nich znajduje, można uznać za swoistą gwarancję jakości wykonania oraz to, że karta spełnia wszelkie wymagania, które postawi przed nią konsola.

Problem z nimi jest taki, że są one znacznie droższe niż te bez loga Nintendo. Rozstrzał cenowy jest spory, bo od 70 zł do prawie 600 zł w zależności od parametrów. Poniżej przedstawiam kilka takich kart (gdyby ktoś takie preferował).

# Dedykowane karty pamięci Nintendo Switch
1. SANDISK 512GB microSDXC do Nintendo Switch
Karta pamięci microSDXC o pojemności 512 GB. Szybkość odczytu do 100 MB/s, zapisu do 90 MB/s
Pokaż aktualne ceny
2. SanDisk microSDXC 64GB Nintendo Switch
Karta pamięci microSDXC o pojemności 64GB. Szybkość zapisu 60 MB/s, odczytu 100 MB/s
Pokaż aktualne ceny
3. SanDisk Nintendo 256GB UHS-I U3 V30 do Nintendo Switch
Karta pamięci o pojemności 256 GB. Szybkość odczytu do 100 MB/s, zapisu do 90 MB/s.
Pokaż aktualne ceny

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj