Rankingi

Jaka karta pamięci do kamery sportowej? Ranking 2022

Pinterest LinkedIn Tumblr

Chcesz pochwalić się swoimi przygodami z wakacji w jak najlepszej jakości? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy zakupie karty pamięci do twojej kamery sportowej.

Dobra karta pamięci do twojej kamery sportowej to gwarancja, że uchwycisz wszystkie najpiękniejsze momenty wyprawy. W dzisiejszych czasach nasze wyjazdy urlopowe muszą być w pełni udokumentowane. Sezon letni w pełni. Nurkowanie, wycieczki rowerowe, piesze wędrówki najczęściej są nagrywane na kamerach sportowych. Jest to wygodny sposób uczestniczenia w aktywności bez zajmowania sobie rąk aparatem czy smartfonem. Sama kamera jednak nie wystarczy – aby udokumentować swoje przygody, potrzebna jest również do tego odpowiednia karta pamięci.

Karta pamięci do kamerki sportowej. Ranking

Tradycyjnie już, w pierwszej kolejności przedstawiam polecane karty pamięci do kamery sportowej. Zaś w następnej części dowiesz się na co zwrócić uwagę przy zakupie. W wielkim skrócie – oprócz pojemności, najważniejsza jest prędkość zapisu na karcie.

# Karta pamięci do kamery sportowej
1. Sandisk microSDXC 64 GB Extreme A2 V30 UHS-I U3 Class10
Karta pamięci SD o pojemności 64 GB. Szybkość zapisu 60 MB/s, odczytu 160 Mb/s
Pokaż aktualne ceny
2. Kingston Canvas Go! Plus MicroSDXC 128 GB UHS-I U3
Karta pamięci microSDXC o pojemności 128 GB. Szybkość zapisu 90 MB/s, odczytu 170 MB/s
Pokaż aktualne ceny
3. Sandisk microSDXC 128 GB Extreme A2 V30 UHS-I U3 Class10
Karta pamięci SD o pojemności 128 GB. Szybkość zapisu 60 MB/s, odczytu 160 Mb/s
Pokaż aktualne ceny
4. Samsung EVO PLUS MicroSDXC 128 GB UHS-I U3
Karta pamięci microSDXC o pojemności 128 GB. Szybkość zapisu 90 MB/s, odczytu 100 MB/s
Pokaż aktualne ceny
5. SanDisk Extreme microSDXC 128 GB V30 Class 10 UHS-I U3
Karta pamięci microSDXC o pojemności 128 GB. Szybkość zapisu 90 MB/s, odczytu 160 Mb/s
Pokaż aktualne ceny
6. SanDisk microSDXC 128 GB Extreme PRO V30 Class 10
Karta pamięci microSD o pojemności 128 GB. Szybkość zapisu 90 MB/s, odczytu 170 MB/s
Pokaż aktualne ceny
7. SanDisk microSDXC 400 GB Ultra Class10 A1 UHS-I
Karta pamięci microSDXC o pojemności 400 GB, prędkość odczytu 100 MB/s
Pokaż aktualne ceny
8. Samsung EVO Plus 2020 microSDXC 512 GB
Karta pamięci microSDXC o pojemności 512 GB. Szybkość zapisu 90 MB/s, odczytu 100 MB/s
Pokaż aktualne ceny

Poniżej dowiesz się, jakie cechy są istotne do zakupu pamięci do kamery sportowej.

Poznaj swój sprzęt – możliwości twojej kamery sportowej

Zanim podejmiesz się kupna karty pamięci, musisz wiedzieć, na co stać twoje urządzenie. Dlatego dokładnie zapoznaj się z możliwościami kamery sportowej: ile klatek na sekundę oraz w jakiej rozdzielczości nagrywany jest materiał. Wraz ze wzrostem możliwości, rosną również wymagania co do karty pamięci.

Zawsze zwracaj uwagę na prędkość zapisu filmów

W przypadku urządzenia, jakim jest kamera sportowa, prędkość zapisu filmów na naszej karcie pamięci będzie odgrywać kluczową rolę. Określa ona, ile materiału na sekundę jest w stanie zarejestrować karta pamięci. Prędkość zapisu filmów oznaczana jest literą „V”. Oznaczenie V10 mówi nam, że karta jest w stanie zarejestrować 10MB na sekundę materiału. V10 jest jednostką minimalną, którą powinno się wykorzystywać w kamerach sportowych. Zaleca się jednak korzystanie z kart pamięci z oznaczeniem V30 i wyżej. Wtedy będziesz mieć pewność, że twoje urządzenie działa na najwyższym poziomie.

Czytaj także: Rodzaje kart SD, czyli oznaczenia na kartach pamięci – co oznaczają?

Wydajność karty pamięci w kamerze sportowej

Wydajność odgrywa równie istotną rolę, co prędkość zapisu filmów. Kamery sportowe są sprzętem wymagającym, dlatego wydajność karty w dużym stopniu determinuje to, jak będzie funkcjonowało nasze urządzenie. Wydajność w karcie pamięci określana jest ilością wykonywanych operacji wejścia i wyjścia na sekundę (IOPS). To pokazuje ile operacji może wykonać pamięć zewnętrzna w ciągu sekundy. Coraz częściej do kamer sportowych zaleca się karty pamięci oznaczone symbolem A2.

Oznacza to, że pamięć wykonuje 2000 operacji przy zapisie losowym na sekundę oraz 4000 operacji przy odczycie losowym na sekundę.

Jaką pojemność powinna mieć karta pamięci w kamerze sportowej?

Im większe możliwości naszego urządzenia, tym większa pojemność jest nam potrzebna. Najnowsze kamery sportowe mają możliwość nagrywania filmów w jakości 4k, co wymaga znacznie więcej miejsca niż w przypadku mniejszych rozdzielczości. Przy najnowszych urządzeniach zaleca się co najmniej 64 GB. Jeśli chcesz zgromadzić więcej materiałów 128 GB jest obowiązkowe. Przy dużo starszych modelach kamer wystarczy nawet 32 GB pamięci.

Ultra, Extreme czy Pro? Co wybrać?

Na niektórych kartach pamięci widnieją oznaczenia, które sugerują, dla jakich użytkowników kamer sportowych są one dedykowane. Ultra jest przeznaczona dla osób, które na przykład uprawiają amatorsko sport i chcą w komfortowy sposób korzystać z kamery. Extreme jest dedykowana osobom, które wykorzystują swój sprzęt w ekstremalnych warunkach – na przykład podczas nurkowania. Pro jest dla profesjonalnych sportowców lub osób, które potrzebują ciągłego nagrywania. Znając te oznaczenia, będziesz wiedział, jaką kartę wybrać do swojej kamery sportowej.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

komentarzy 5

  1. Witaj, też próbuje dobrać kartę do mojego gopro 10, niektóre (być może zależało to od pojemności 256gb) przerywają nagrywanie po kilku sekundach w jakości 1080, przy 4k zupełnie szalała, jaką wybrać żebym w końcu nie miała z tym problemu?

    • Piotr Cichosz Odpowiedz

      To nie koniecznie musi być problem samej karty. Warto sprawdzić jeszcze czy nie było jakiś poprawek oprogramowania od producenta. Czasami to pomaga. Sprawdź też czy z innymi kartami masz ten sam problem.

Skomentuj