Ciekawostki naukowe Zdrowie

Niebieskie światło powoduje utratę wzroku

Pinterest LinkedIn Tumblr

Wyniki najnowszego badania na Wydziale Chemii Optycznej na Uniwersytecie w Toledo dowodzą, że niebieskie światło emitowane przez urządzenia elektroniczne i Słońce zmienia kluczowe molekuły w siatkówce oka w komórki szkodliwe.

Proces opisany w badaniu, które zostało niedawno opublikowane na łamach dziennika Scientific Reports, prowadzi do starczego zwyrodnienia plamki żółtej. Jest ono główną przyczyną utraty wzroku w Stanach Zjednoczonych.

Czytaj też: Uzależnienie od gier komputerowych uznane jako choroba

Zabójcza kombinacja światła niebieskiego i retinalu

O niepokojących obserwacjach mówi dr Ajith Karunarathne z Wydziału Chemii i Biochemii:

Jesteśmy nieustannie narażeni na działanie światła niebieskiego, ponieważ rogówka i soczewka oka nie jest w stanie go odbić. Nie od dziś wiadomo, że światło niebieskie ma szkodliwy wpływ na wzrok poprzez stopniowe uszkadzanie tęczówki. Nasze badania wyjaśniają, jak ten proces przebiega. Mamy nadzieję, że będzie to pierwszy krok w kierunku terapii hamujących zwyrodnienie plamki żółtej. Kto wie, być może uda się opracować recepturę na nowe krople do oczu.

Zwyrodnienie plamki żółtej jest nieuleczalną chorobą oczu, która kończy się znaczącą, a nawet całkowitą utratą wzroku. Rozwija się u osób powyżej 50. lub 60. roku życia. Utrata widzenia jest rezultatem śmierci fotoreceptorów w komórkach tęczówki. Aby mogły one reagować na światło i wysyłać serię sygnałów do mózgu, potrzebny jest tzw. retinal.

Do widzenia niezbędna jest ciągła dostawa cząsteczek retinalu. Bez nich fotoreceptory są bezużyteczne. A te powstają w oku.

Zespół doktora odkrył, że w wyniku kontaktu ze światłem niebieskim retinal zapoczątkowuje reakcje, które produkują trujące cząsteczki chemiczne w komórkach fotoreceptorów.

Kasun Ratnayake, doktorant uczestniczący w zajęciach z fotochemii dra Karunarathne dodaje:

To trucizna. Gdy światło niebieskie spada na retinal, zabija on komórki fotoreceptorowe, ponieważ cząsteczka sygnałowa siatkówki ulega rozpuszczeniu. Komórki fotoreceptorowe w oku nie regenerują się. Gdy umierają, to koniec.

Karunarathne zestawił cząsteczki retinalu z innymi typami komórek funkcjonującymi w ciele człowieka, takimi jak komórkami rakowymi, sercowymi i neuronami. Po kontakcie ze światłem niebieskim komórki te umarły wskutek reakcji z retinalem. Natomiast samo światło niebieskie lub sam retinal bez światła niebieskiego nie miało żadnego efektu na wymienione komórki.

Światło zielone, żółte czy czerwone nie powoduje takich reakcji. Pochodząca z retinalu toksyczność ma charakter uniwersalny i jest w stanie zabić każdy rodzaj komórki.

Naukowiec odkrył, że cząsteczka zwana alfa-tokoferol, pochodna witaminy E i naturalny przeciwutleniacz w oku i ciele człowieka, zapobiega śmierci komórek. Jednak w miarę starzenia się lub immunosupresji (tłumienie układu odpornościowego), organizm traci możliwość bronienia się przed atakiem retinalu i światła niebieskiego. Wtedy dochodzi do prawdziwego uszkodzenia – mówi Karunarathne.

Czytaj także: Australia: całkowity zakaz używania telefonów i tabletów w publicznych szkołach

Obecnie naukowcy mierzą światło emitowane przez telewizory, telefony komórkowe i wyświetlacze tabletów. Chcą lepiej zrozumieć, w jaki sposób komórki w oku reagują na codzienny kontakt ze światłem niebieskim.

Zobacz też: Urządzenia elektroniczne źle wpływają na rozwój mózgu dzieci

Czy niebieskie światło z telefonów komórkowych i tabletów może być szkodliwa?

Dr John Payton, profesor wizytujący na Wydziale Chemii i Biochemii na Uniwersytecie w Toledo:

Gdyby spojrzeć na ilość światła emitowanego przez telefony komórkowe, nie jest ona wielka, ale wydaje się być tolerowalna. Niektórzy producenci telefonów komórkowych dołączają do swoich urządzeń filtry blokujące to światło. Uważam, że to świetny pomysł.

Czytaj także: Uzależnienie od gier spowodowało nagłą utratę wzroku

Co zrobić by chronić się przed szkodliwym światłem niebieskim?

Aby chronić oczy przed światłem niebieskim, Karunarathne radzi:

  • Chodzić na spacery w okularach przeciwsłonecznych blokujących zarówno promieniowanie ultrafioletowe, jak i światło niebieskie.
  • Ponadto, należy unikać patrzenia nocą w telefony komórkowe i tablety.

W nowych modelach telefonów i tabletów niektórzy producenci (np. Apple) starają się dbać o nasze oczy. Wspomniane urządzenia posiadają możliwość zamiany, szkodliwego, niebieskiego światła na żółte. Warto tą opcję włączyć na stałę.

Dwa miliony nowych przypadków starczego zwyrodnienia plamki żółtej powodowanych przez niebieskie światło w USA

– Każdego roku w Stanach Zjednoczonych odnotowuje się dwa miliony nowych przypadków starczego zwyrodnienia plamki żółtej – mówi Karunarathne. – Wciąż uczymy się o mechanizmach utraty wzroku. Chcemy opracować metodę przerwania toksycznych reakcji wywołanych przez kombinację retinalu i światła niebieskiego. Mamy nadzieję, że znajdziemy sposób na ochronę wzroku najmłodszych. Żyją w świecie najnowszych technologii i są najbardziej narażeni na wady wzroku.

Od ponad 10 lat jestem zaangażowany w świat elektroniki użytkowej, zdobywając szeroką wiedzę i doświadczenie w testowaniu oraz recenzowaniu najnowszych technologii. Moja kariera obejmuje pracę w wiodących firmach technologicznych, gdzie specjalizowałem się w rozwiązywaniu złożonych problemów technicznych oraz doradzaniu w kwestiach wyboru sprzętu. Na moim blogu publikuję dokładne poradniki oraz recenzje urządzeń takich jak smartfony, routery i słuchawki, oferując czytelnikom rzetelne informacje oparte na wieloletnim doświadczeniu i skrupulatnych testach. Moim celem jest dostarczanie treści, które pomagają w podejmowaniu świadomych decyzji zakupowych oraz pełnym wykorzystaniu możliwości nowoczesnej elektroniki.

1 komentarz

  1. Sławomir Kuśnierczak Odpowiedz

    Świetny wpis! Dopiero co wpadłem na tego bloga ale już przypadł mi do gustu. Bardzo ciekawe materiały i napewno będę zaglądał częściej. Dodaje do zakładek 🙂 Dzięki!

Skomentuj