Laptopy Poradniki

Jaki laptop dla ucznia? Ranking

Pinterest LinkedIn Tumblr

Każdy uczeń powinien posiadać laptop, na którym będzie mógł pracować i przygotowywać się do zajęć szkolnych. Ważne jest jednak to, aby taki komputer był w pełni sprawny i funkcjonalny, a dodatkowo posiadał wszystkie niezbędne gadżety. Tym samym rodzice będą mieli pewność, że ich dziecko bezproblemowo znajdzie w Internecie istotne informacje, zaloguje się na swoim profilu ucznia czy też odrobi pracę domową. Laptop musi posiadać sporą pamięć, odpowiednie podzespoły i dobry procesor.

Uwaga! Jeżeli nie chcesz tracić czasu na zapoznanie się z o tym jak wybierać laptopa dla swojego ucznia, to możesz od razu przejść do sekcji w której polecam już konkretne modele laptopów.

Laptop dla ucznia – jakimi cechami powinien się wyróżniać?

Dobry laptop dla ucznia powinien się wyróżniać kilkoma najistotniejszymi cechami, w tym:

 • odpowiednim ekranem, najlepiej 15 cali,
 • pojemnym i niezawodnym dyskiem twardym,
 • obecnością odpowiednich programów komputerowych, w tym tekstowych i graficznych,
 • obecnością programu antywirusowego,
 • dobrą kartą graficzną,
 • bardzo szybkim procesorem,
 • wytrzymałością,
 • lekkością obudowy,
 • nowoczesnym designem.

Na takim laptopie praca będzie przychodziła poszczególnym uczniom bez żadnych problemów. W ten sposób uczniowie będą mogli się nie tylko uczyć, ale też skutecznie relaksować po całym dniu spędzonym w szkole lub też na odrabianiu prac domowych i przygotowywaniu się do kartkówek i sprawdzianów.

Cena dobrego laptopa dla ucznia nie powinna przekroczyć 2 tysięcy złotych. Najważniejsze jest to, aby wybrany komputer dla ucznia pełnił wielorakie funkcje, w końcu na pewno będzie się z niego korzystało nie tylko podczas przygotowań do szkoły, ale też w wolnych chwilach, np. słuchając muzyki, rozmawiając z przyjaciółmi na portalach społecznościowych, komunikatorach i podczas wideorozmów czy też podczas grania w gry komputerowe.

Odpowiednia karta graficzna – jaka powinna konkretnie być?

Laptop do szkoły musi posiadać niezawodną i optymalną kartę graficzną. Dlatego temu podzespołowi warto poświęcić nieco dłuższą chwilę, aby zainteresowani rodzice mieli pewność, iż inwestują dla swoich dzieci w laptopy o idealnych parametrach technicznych, które przydadzą się uczniom podczas ich pracy. Dodatkowo odpowiednia karta graficzna doprowadzi do tego, że z laptopa będzie mogło się korzystać przez zdecydowanie dłuższy czas i tym samym zaoszczędzi się wydawania pieniędzy na zakup nowego podzespołu lub też całego sprzętu.

Do wyboru ma się dwie podstawowe propozycje:

 • zintegrowaną kartę graficzną (np. Intel HD Graphics) – jeśli laptop dla ucznia ma być wykorzystywany wyłącznie do wykonywania zadań szkolnych, taka karta w zupełności wystarczy. Pozwoli na szybkie i bezstresowe realizowanie kolejnych zadań, które zostały zlecone uczniom przez poszczególnych nauczycieli,
 • dedykowaną kartę graficzną (np. AMD Radeon) – to zdecydowanie bardziej rozbudowana opcja, na którą warto się zdecydować wtedy, gdy komputer dla ucznia ma być użytkowany również do celów rozrywkowych. Jak widać wiele będzie zależało od konkretnych potrzeb użytkowników, dlatego rodzice powinni to solidnie przemyśleć ze swoimi dziećmi, aby wybór był w stu procentach opłacalny i praktyczny.

Dobrej jakości karta graficzna to klucz do sukcesu w każdym laptopie, więc na pewno nie powinno się na niej oszczędzać.

Szybki procesor – jak sobie to zapewnić?

Niezwykle istotnym elementem przy realizowaniu tego typu wyborów jest szybki procesor. Ma to wpływ przede wszystkim na to, czy dane zadania będzie można wykonywać ekspresowo czy też jednak laptop do szkoły będzie niekiedy odmawiał posłuszeństwa i zacinał się na dłuższą chwilę, co może okazać się bardzo denerwujące. Z szybkim procesorem nie będzie problemów z odnajdywaniem kolejnych informacji czy też z surfowaniem po Internecie. Jednocześnie będzie można otworzyć wiele kart, więc jak widać procesor jest bardzo ważną składową każdego laptopa przeznaczonego dla ucznia. Do wyboru ma się:

 • procesory do podstawowych wymagań, np. Intel Core i3 oraz Intel Pentium,
 • procesory do nauki i rozrywki, np. Intel Core ósmej lub siódmej generacji,
 • procesory do gier i rozbudowanych programów.

Dobór procesora będzie zależny od własnych potrzeb.

Dobry dysk twardy i idealny ekran

Laptop dla ucznia musi cechować się również odpowiednim dyskiem twardym (pojemnym) i ekranem (rozmiar oraz rozdzielczość). W tym przypadku warto kierować się:

 • dyskiem HDD (pojemność 500 lub 1000 GB, jednak są dość wolne, ale tanie) oraz SSD (zdecydowanie szybsze, nieco droższe, pojemność 128 lub 256 GB),
 • ekranem o rozdzielczości FullHD (najlepiej 1920×1080 pikseli, w tańszych modelach 1366×768),
 • ekranem o przekątnej 15,6 cala (przydaje się podczas oglądania filmów i gier) lub 13-14 cali (gdy dziecko ma nosić komputer dla ucznia do szkoły),
 • matrycą błyszczącą (lepsza jakość kolorów, ale słaba widoczność w dużym słońcu) lub matową (mniejsze obciążenie dla ludzkich oczu).

Jak widać laptop do szkoły musi spełniać kilka podstawowych funkcji, a ostateczny wybór będzie zależał od preferencji kolejnych użytkowników. Warto jednak wziąć przy wyborze powyższe wskazówki.

Czytaj także: Jaki laptop do 3000 zł na studia i do szkoły?

Jaki laptop dla ucznia wybrać?

Było trochę teorii i porad, to teraz czas by polecić coś konkretnego. Skupiłem się laptopach, które nie są zbyt drogie a są sensowne (jak na potrzeby ucznia). Będą to laptopy uniwersalne, które w zupełności pozwolą na naukę w komfortowych warunkach, będzie można sprawnie korzystać z internetu i korzystać np. z programów z pakietu Office. Starałem się dobierać laptopy maksymalnie do 2000 zł.

Wybrane budżetowe laptopy dla ucznia:

Lista laptopów będzie aktualizowana z biegiem czasu by wszystko było w miarę aktualne. Co roku pojawiają się nowe modele, a te co były nowsze stają się tańsze. Wybrane modele posiadają systemy operacyjne Windows 10.

Producent i model Procesor Dysk (GB) RAM (GB) Cena (PLN) Gdzie kupić?
Lenovo Yoga 530S-14Ar
Posiada możliwość zamiany w tablet!
Ryzen 3 128 4 2299 Ceneo
ASUS X543MA-DM621T Intel Celeron 256 4 1699 Ceneo
ACER Swift 1 (NXGXHEP007) Intel Celeron 64 4 1599 Ceneo
ACER Aspire 1 (NXGVZEP03C) Intel Celeron 128 4 1399 Ceneo
HP Stream 14-DS0005NW AMD A4-9120e 64 4 1299 Ceneo

Jeżeli te ceny są dla Ciebie dalej za duże, to dużo tańszą alternatywą mogą być laptopy poleasingowe. Tutaj można kupić laptop w cenie poniżej 1000 zł.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj