Aktualnie telewizory znajdują coraz szersze zastosowanie. Pierwotnie wykorzystywane były do oglądania różnego rodzaju filmów i seriali a w dzisiejszych czasach stają się coraz bardziej popularne również do innych zadać.
Aktualnie telewizory znajdują zastosowanie jako wspaniałe monitory, na których odtwarzamy nie tylko obrazy, ale wyposażone są także w takie funkcje jak przeglądanie Internetu, a nawet i zdjęć. To innowacyjne rozwiązanie jest zdecydowanie wygodniejsze niż podłączenie posiadanego komputera do telewizora.
Podłączenie komputera do telewizora przez HDMI
Złącze HDMI można śmiało nazwać międzynarodową klasyką w odtwarzaniu obrazu oraz głosu z laptopa na monitory albo telewizory. Jeżeli chcemy połączyć telewizor z laptopem, to jest to rozwiązanie jednocześnie innowacyjne i optymalne.
Funkcjonalnie każdy telewizor ma, chociaż pojedyncze takie złącze. Jeżeli posiadany komputer również dysponuje takim portem, to jest to korzyść niezwykle przydatna i zdecydowanie ułatwiająca połączenie urządzeń. Musimy wyposażyć się jedynie w kabel HDMI i połączyć port komputera z portem telewizora. Kabel HDMI jest oferowany w wielu wariantach długości – może osiągnąć nawet kilkanaście metrów. Następnie musimy znaleźć w telewizorze telewizora odpowiednie źródło sygnału, czyli wejście HDMI. Wielką zaletą użycia kabla HDMI jest fakt, że prześlemy znakomitej jakości zarówno obraz, jak i dźwięk.
Parowanie laptopa i telewizora 4K
Aby podłączyć laptop do telewizora 4K, to wymagane jest, aby Twój komputer miał port HDMI w klasie przynajmniej 1.4a. Jeżeli laptop wyposażony jest w takie wejście to rozdzielczość 4K uzyskasz przy maksymalnie 30 klatkach na sekundę.
Gdy pożądany efekt chcesz uzyskać szybciej laptop oraz telewizor muszą wyposażone być w port HDMI w opcji przynajmniej 2.0. Jeśli mamy telewizor 4K, natomiast we własnym laptopie posiadamy złącze HDMI w klasy starszej niż 1.4a, to w takim wypadku niestety nie uzyskamy obrazu Ultra HD.
Komputer bez HDMI i telewizor – jak podłączyć?
Nie wszystkie laptopy, czy komputery stacjonarne są standardowo wyposażone w port HDMI. Może się zdarzyć, że posiadasz model wyposażony w złącze Micro HDMI, Mini Display Port, bądź Display Port. W takim wypadku trzeba kupić dobry kabel Display Port, wyposażony z jednej strony w posiadany przez nas port, a z drugiej we właściwe złącze HDMI. Alternatywnym rozwiązaniem jest skorzystanie z adaptera HDMI.
Podłączenie laptop bez względu na telewizora, czyli wszystko o DVI na HDMI, Gdyby tak się zdarzyło, że w komputerze czy laptopie znajduje się starsze złącze DVI (Digital Visual Interface), to w takiej sytuacji nie prześlemy równocześnie dźwięku. W tym wypadku należy kupić odpowiedni adapter DVI-HDMI, lecz potrzebny będzie także kabel audio.
Bezprzewodowe połączenie komputera z telewizorem
Posiadając nowoczesny sprzęt możemy połączyć go ze sobą bez użycia jakichkolwiek kabli. W jaki sposób podłączyć telewizor do laptopa bezprzewodowo? Możliwości istnieje mnóstwo, my przedstawimy dwie z nich.
Technologia Wireless Display firmy Intel
Możemy na przykład skorzystać z techniki Wireless Display firmy Intel. Dzięki niej przesłany obraz w idealny rozdzielczości HD, a także dźwięk. Konfiguracje przeprowadzamy raz i jest ona bardzo prosta. Po jej wykonaniu parowanie urządzeń odbywa się praktycznie od ręki.
Obraz z komputera na TV przez Wi-Fi
Drugim rozwiązaniem jest zastosowanie metody Wi-Fi Direct, jaką oferują niektóre nowe telewizory. W takim wypadku laptop musi być wyposażony w interfejs Wi-Fi. Natomiast korzystając z technologii Wi-Fi Direct telewizor sam znajdzie odpowiednie urządzenie – my musimy jedynie zaznaczyć odpowiednią pozycję na liście. W przypadku takiego połączenia warto umieścić obrazy w katalogu Windows Media Player.
Dopasuj rozdzielczość komputera do parametrów telewizora
Na zakończenie dowiesz się jak ustawić obraz. Gdy nasz telewizor będzie wyświetlał go nieprawidłowo, wystarczy kliknąć prawym klawiszem myszy na pulpit Windows. Wówczas należy zaznaczyć „Rozdzielczość ekranu” oraz zmienić jego wymiany. Możemy także wejść we „Właściwości” i w zakładce „Ustawienia” zmienić parametry.