Laptopy

Chromebook i ChromeOS – co to jest, po co i czy warto?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Gdy tworzyłem wpis o wyborze laptopa dla ucznia, to celowo pominąłem Chromebooki z ChromeOS na pokładzie. Powód był prosty – podstawa programowa jest realizowana na komputerach z Windowsem.

Przyzwyczailiśmy się do tego, że rynek laptopów jest zdominowany przez urządzenia działające w oparciu o systemy Windows lub MacOS. Czasem jeszcze znajdzie się śmiałek korzystający z Linuxa, lecz zainstalowanie i korzystanie z tego oprogramowania wymaga nieco szerszych umiejętności informatycznych. Mało kto wie jednak o tym, że Google również ma swój system operacyjny – ChromeOS, który działa na urządzeniach zwanych Chromebookami. Czy jest to jednak opcja warta uwagi?

Czym jest Chromebook?

Chromebooki są laptopami, które przygotowano z myślą o działaniu na systemie operacyjnym ChromeOS. Oznacza to, iż są w pełni przygotowane na działanie w środowisku stworzonym przez Googla i w zupełności odpowiadają wymaganiom przez nie stawianym. Wynikiem tej zgodności jest świetna optymalizacja, wyrażająca się w płynności działania i niezawodności.

Ponadto, Chromebooki są komputerami relatywnie tanimi. W sklepie Googla, ceny zaczynają się już od 179 dolarów amerykańskich. W przeliczeniu na polską walutę (wg kursu z 28.09.2020 r.) jest to około 700 złotych. Za tak niewielkie pieniądze otrzymamy sprawnie działającego laptopa, który idealnie sprawdzi się podczas przeglądania internetu, oglądania filmów w wysokiej rozdzielczości i pracowania z pakietami biurowymi (np. Dokumenty Google). Na rynku wtórnym znajdziemy urządzenia w bardzo dobrym stanie technicznym za 200 złotych!

Wady Chromebooka i ChromeOS, czyli czym to różni się od Windowsa?

Niska cena Chromebooka z preinstalowanym systemem ma jednak swoje odbicie w funkcjonalności sprzętu. ChromeOS jest o wiele mniej wszechstronnym systemem niż jakakolwiek z obecnie używanych wersji Windowsa. Powodem tego jest fakt, iż system Googla nie może otwierać aplikacji przeznaczonych dla sprzętów działających na oprogramowaniu od Microsoftu. Na Chromebooku nie możemy zatem:

  • grać w wiele gier,
  • korzystać ze specjalistycznego oprogramowania graficznego czy montażowego.

Nie jest to jednak wina samego systemu, tylko raczej sygnał, że rynek usług komputerowych wcale nie jest tak dobrze rozwinięty, jak mogłoby się wydawać. Wszakże MacOS też nie otwiera sam z siebie programów dedykowanych Windowsowi, a nikt się tym faktem nie oburza!

A jakie są zalety Chromebooka i ChromeOS?

Dla osób nieco lepiej zaznajomionych z obsługą komputera mam jednak dobrą wiadomość. ChromeOS, podobnie jak Android, jest oparty na jądrze Linuxa. Oznacza to, iż przy zastosowaniu paru sztuczek, możemy instalować na nim aplikacje działających na Ubuntu, Linuxie Mint, Manjaro czy innych systemach z tej rodziny. Dzięki temu zyskujemy bardzo szeroki dostęp do bardzo licznej grupy aplikacji linuksowych, które mogą z powodzeniem zastąpić programy działające z Windowsem. Co więcej, wiele firm wypuszcza wersje swoich aplikacji, które działają z Linuxem. Przykładem jest np. Steam od Valve.

Będąc przy platformach z grami, warto wspomnieć o tym, iż ChromeOS daje nam dostęp do tysięcy aplikacji ze sklepu Google Play! Jako że niektóre Chromebooki posiadają ekrany dotykowe, można na nich grać, tak jak na tablecie, co gwarantuje świetną rozrywkę!

Chrome OS ma z założenia służyć do podstawowej pracy biurowej i przeglądania internetu. Trafia zatem w gusta najbardziej podstawowych użytkowników. Jest systemem o wiele lżejszym i mniej rozbudowanym od Windowsa, a zatem jego obsługa jest o wiele prostsza. System aktualizuje się ponadto w o wiele bardziej dyskretny sposób. Wszyscy dobrze wiemy, jak aktualizacje przeprowadzane np. na Windows 10 potrafią czasem uprzykrzyć życie.

Co ważne, gdy tworzymy pliki na Chromebooku, wszystkie nasze prace są zapisywane w tzw. chmurze. Tłumacząc z polskiego na nasze, jest to internetowa przestrzeń, do której dostęp mają tylko osoby posiadające hasło – taki rozszerzony odpowiednik skrzynki mailowej. Dzięki temu, że dokumenty nie znajdują się na dysku, tylko w sieci, możemy je otworzyć z każdego innego komputera czy smartfona. Zniszczenie Chromebooka nie oznacza zatem ryzyka utraty danych!

Czy warto kupić Chromebooka?

Oczywiście, jak zwykle, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Z tego rodzaju sprzętu na pewno będą zadowolone osoby szukające taniego laptopa służącego do wykonywania najprostszych zadań, które nie posiadają zbyt rozległej wiedzy informatycznej.

Czytaj dalej: Recenzja Chromebooka Acer 314

Na pewno przyda się dziennikarzom, pisarzom, blogerom czy osobom wykonującym standardowe prace biurowe w arkuszu kalkulacyjnym czy edytorze tekstowym. Jeśli jednak pracujecie jako graficy komputerowi, montażyści, twórcy muzyki albo uwielbiacie grać w najnowsze gry – wybierzcie raczej komputer działający na Windowsie lub MacOS.

Chromebooki:

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj