Poradniki

Jak zarabiać na blogu? 7 Sposobów

Pinterest LinkedIn Tumblr

Każdy z nas szuka w życiu zajęcia, które nie tylko będzie sprawiać nam przyjemność ale i pozwoli utrzymać się a także realizować zawodowo. Wszechobecna cyfryzacja oraz rozwój internetu sprawił, że na świecie pojawiło się wiele nowych zawodów oraz sposobów na spieniężenie swoich pasji oraz zainteresowań. Internet to doskonałe miejsce do wyrażania siebie.

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Czy zarabianie na blogu może przybrać formę pasywnego dochodu?
 2. Zarabianie na blogu poprzez artykuły sponsorowane oraz sprzedaż linków
  1. Płatna recenzja
  2. Artykuł rozwiązujący problem
  3. Linki pozycjonujące – wsparcie SEO
  4. Zarabianie na blogu poprzez afiliację – polecanie produktów
   1. Zarobek z linków afiliacyjnych
   2. Zarobek z kodów polecających
   3. Sprzedaż własnych produktów – szkolenia, książki, poradniki itp.
   4. Pozycjonowanie siebie jako eksperta w branż

W ciągu ostatnich lat w mediach pojawiało się już wiele wspaniałych historii osób, które dzięki swojej internetowej działalności osiągnęły ogromny sukces oraz zarobiły duże pieniądze.

Firmy oraz przedsiębiorstwa również coraz częściej korzystają z tej formy reklamy i promocji swoich produktów. Wszystko to sprawiło, że każdego roku w internecie znajduje się coraz więcej pieniędzy. Posiadając własny blog możesz dołączyć do tego grona i zgarnąć „kawałek tortu” specjalnie dla siebie.

Czy zarabianie na blogu może przybrać formę pasywnego dochodu?

Krótka odpowiedź na to pytanie brzmi: tak, ale …

Posiadając własny blog, można spieniężyć go na kilka sposobów. Pierwszym co rzuca się w oczy są oczywiście reklamy. O artykułach sponsorowanych i innych tego typu sprawach napiszemy jeszcze w dalszej części artykułu. Jednakże reklamy mogą występować na blogu również w formie banerów, które będą pojawiać się w poszczególnych częściach ekranu. Przy dużej, naprawdę dużej ilości tygodniowych czy też miesięcznych wejść na swojego bloga możesz liczyć na całkiem niezły dochód. Czy można go jednak nazwać dochodem pasywnym? No niestety nie do końca. Pieniądze z wyświetlanych reklam mogą spływać przez pewien czas jednak zmniejszenie zainteresowania blogiem objawiające się spadkiem ilości wejść może skutecznie obniżyć tę formę zarobku.

Zarabianie na blogu poprzez wyświetlanie reklam, to nie jedyny sposób na monetyzację swoich zainteresowań. Jest tego całkiem sporo i w dalszej części pokażę jak można to zrobić.

Zarabianie na blogu poprzez artykuły sponsorowane oraz sprzedaż linków

Twój blog może być interesującym miejscem dla firm bądź osób prywatnych, które będą chciały umieścić na nim reklamę swojej firmy lub usługi. Oczywiście im popularniejsza będzie Twoja witryna tym więcej firm zainteresuje. Artykuły sponsorowane mogą przyjmować kilka form. Wśród nich wyróżnia się:

Czytaj także: Jak zarabiać na pisaniu tekstów?

Pisz płatne teksty z GoodContent Zarejestruj się

Płatna recenzja

Jeżeli prowadzisz swój własny blog, być może któraś z firm postanowi wysłać Ci swój produkt bądź pozwoli za darmo przetestować swoje usługi. To bardzo popularny zabieg pozwalający przedsiębiorcom na skuteczną reklamę niewielkim nakładem finansowym. Bloger otrzymuje barterowo np. nowy telefon w zamian za „przetestowanie go” oraz napisanie jego recenzji.

Artykuł rozwiązujący problem

Wyszukiwarka internetowa to miejsce, w którym bardzo często szukamy odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Z sytuacji tej oczywiście korzystają marketingowcy. Gdzie w tym wszystkim jest więc bloger? Otóż jego zadaniem będzie przygotowanie artykułu rozwiązującego problem. Rozwiązaniem ma być oczywiście produkt bądź usługa firmy, która za ten artykuł zapłaciła. Dobrym przykładem wpisu na blogu rozwiązującego jakiś problem jest ten, który czas – o sposobach zarabianiu na blogu.

Linki pozycjonujące – wsparcie SEO

W ostatnim czasie jest to bardzo popularny sposób na szybki zarobek. Jest wiele form pośredniczących w umieszczaniu linków pozycjonujących na blogach i innych serwisach. Stawki za taki link zaczynają się od 10 zł do nawet kilku tysięcy! Cena takiego linka uzależniona jest od kilku czynników takich jak:

 • Ile masz zaindeksowanych stron w Google,
 • Ile i jakich linków prowadzi do bloga,
 • Ile i jak często publikowane są płatne linki,
 • Jak często aktualizowany jest blog,
 • Jak duży ruch jest generowanie dziennie lub miesięcznie,
 • Często dochodzą techniczne parametry bloga jak prędkość wczytywania się strony, ilość błędów na stronie.
Sprzedawaj linki z WhitePress Zarejestruj sie
Sprzedawaj linki z Linkhouse.co Zarejestruj się

W serwisach takich jak WhitePress czy Linkhouse sam ustalasz stawki za umieszczenie takie linka.

Taka forma zarabiania cieszy się sporym zainteresowanie gdyż wyszukiwarka Google cały czas zmienia swoje algorytmy i firmy pozycjonujące muszą szukać cały czas nowy miejsc na umieszczenie linków. Pamiętaj tylko by przesadzać z ilością umieszczanych artykułów z linkami. Może to zniechęcić czytelników. Sam widzę na kilku blogach, że autorzy umieszczają płatne, niekoniecznie tematyczne wpisy.

Zarabianie na blogu poprzez afiliację – polecanie produktów

Jeśli masz już jakikolwiek posłuch w internecie z powodzeniem możesz próbować działać w marketingu afiliacyjnym. Rzecz wygląda niezwykle prosto i polega na skontaktowaniu się z danym sklepem np. internetowym i wygenerowaniu swojego własnego linku bądź kodu polecającego. Jak można na tym zarobić?

Czytaj także: Najlepszy program partnerski jest tylko jeden – Ceneo

Program Partnerski Ceneo Zarejestruj się

Zarobek z linków afiliacyjnych

Wygenerowanie i umieszczenie swojego własnego linku polecającego (afiliacyjnego) na blogu pozwoli przekierować Twoich czytelników na witrynę „zaprzyjaźnionej” firmy. Na zarobek możesz liczyć najczęściej w momencie, w którym to internauta kliknie w Twój link a następnie zarejestruje się na stronie danej firmy. Każda tak osoba dzięki temu zabiegowi jest „monitorowana” w systemie firmy i w przypadku, kiedy dokona jakiegokolwiek zakupu to określony % jego wartości trafi do Ciebie.

Zarobek z kodów polecających

Pewnie wielokrotnie spotkałeś się już z reklamowymi banerami głoszącymi, że kupisz dany produkt taniej o 5 czy tam 10% wpisując konkretny kod. Jest to jeden z popularnych chwytów marketingowych, których zadaniem jest oczywiście wygenerowanie jak największej sprzedaży. Trzeba przyznać, że jest skuteczny. Jego fenomen polega na generowaniu w oczach potencjalnych klientów tzw. sytuacji win-win. Klient dzięki wpisanemu kodowi oszczędza a sklep tak czy siak zarabia. W tym wszystkich jest oczywiście miejsce dla blogera, który jako „dobry kumpel” poleci go swoim czytelnikom.

Sprzedaż własnych produktów – szkolenia, książki, poradniki itp.

Kolejną formą zarobku jaki można osiągać za pomocą własnego bloga jest sprzedaż produktów. Tym razem nie reklama i polecanie cudzych a handel typowo własnymi produktami. Co zatem możesz sprzedawać?

 • Kursy, szkolenia – jeśli jesteś ekspertem w danej dziedzinie, nic nie stoi na przeszkodzie abyś podzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi ludźmi.
 • Książki – możesz opisać w niej swoje życie, bądź kulisy bloga.
 • Koszulki – jest to bardzo popularna forma wyrażania sympatii do danego twórcy przez jego fanów.
 • Gadżety – bransoletki, etui na telefon, smycze, kubki i tym podobne akcesoria jak najbardziej znajdą swoich amatorów.

Pozycjonowanie siebie jako eksperta w branż

Ostatnią z opisywanych form zarobku za pośrednictwem własnego bloga będzie pozycjonowanie siebie jako eksperta w jednej z branż. Zajmujesz się grafiką komputerową a w wolnej chwili prowadzisz blog na ten temat? Dobrym pomysłem, będzie przygotowanie kilku artykułów, które przedstawią Ciebie jako osobę bardzo dobrze znającą tę branżę. Specjalistyczne blogi programistów, grafików komputerowych, producentów muzycznych, montażystów wideo i tym podobnych osób cieszą się sporym zainteresowaniem. Z poziomu „niewtajemniczonych” osób może to być sposób na poznanie danej branży. Dla firm oraz przedsiębiorców to droga do zdobycia nowej współpracy.

Zastanów się w jakim momencie jesteś obecnie. Prowadzenie bloga wymaga systematyczności i cierpliwości. Większość z nich powstawała po godzinach etatowej pracy, nauki w szkole czy na uczelni bądź opieki nad dzieckiem. Pierwsze pieniądze też, nie przyjdą wraz z opublikowaniem pierwszego posta na nim. Blog musi się „rozkręcić” i zdobyć zaufanie internautów. Z czasem zarabianie na nim jest jednak jak najbardziej możliwe.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj